'
Читаєте зараз
Техногіганти хочуть закопувати відходи під землю: чи реально це врятує планету

Техногіганти хочуть закопувати відходи під землю: чи реально це врятує планету

Іван Скорина
  • Компанії Meta, Alphabet та інші замовили 112 000 тонн субстанції під назвою біоолія. Вона здатна зменшити кількість вуглекислого газу в атмосфері. 
  • Контракт на суму $53 млн має бути виконаний до 2030 року.
  • Компанія Charm Industrial перетворює рослинні відходи на біомасло за допомогою спеціальних реакторів (піролізерів). 

Незвичний спосіб боротьби з кліматичними змінами зацікавив провідні технологічні компанії США. Вони планують впровадити біоолію в список традиційних способів боротьби за клімат та стати посередниками між виконавцями та іншими компаніями, що хочуть очистити повітря від наслідків своїх виробництв. 

Заборона розповідає про експериментальний метод закачування вуглецю під землю.


Frontier: проєкт зі зменшення CO2 в атмосфері

Американські компанії Alphabet, Meta, Stripe, Shopify і McKinsey Sustainability ще 2022 року запустили нову кліматичну ініціативу під назвою Frontier. Її мета полягає у стимуляції нових технологій, здатних зменшувати кількість вуглекислого газу в повітрі. Тоді планували виділити на це $925 мільйонів, пише The Verge.

У травні 2023 року стало відомо, що засновники проєкту та кілька інших компаній вже уклали контракт зі стартапом кліматичних технологій під назвою Charm Industrial. Згідно з угодою на загальну суму $53 млн, виконавець має зберегти близько 112 000 тонн вуглекислого газу між 2024 і 2030 роками. Фактично інвестори Фронтьєра куплять у стартапа специфічну субстанцію — біоолію, що здатна зберігати вуглець. 

«Багато експертів, які закликають до впровадження різних способів очищення атмосфери, наголошують, що цей процес має стосуватися забруднення, якому найважче запобігти. Ці викиди, що складно подолати, [‘hard-to-abate emissions’] зазвичай продукують важкі промислові підприємства, зокрема, з виробництва цементу та сталі. Технологія зменшення вуглекислого газу не призначена для корпорацій, яким необхідно вжити серйозніших заходів для обмеження забруднення навколишнього середовища», — йдеться у статті.

Читати більше новин в Telegram

Біоолія: що це та як працює

Charm Industrial збирає відходи сільського та лісового господарства (наприклад, стебла кукурудзи чи гілки після вирубування дерев) і нагріває їх у спеціальних мобільних реакторах. В процесі розжарювання до 500 градусів за Цельсієм вони не спалюються, а перетворюються на маслянисту рідину — біоолію. Вона здатна утримувати вуглець, який дерева та рослини ввібрали для фотосинтезу до переробки. Якби ці рештки згнили чи згоріли, CO2 вивільнився б в атмосферу. Цю субстанцію можна закачувати під землю (у свердловини для промислових відходів чи старі соляні печери для пошуку нафти і газу) та зберігати там до мільйонів років. 

Реактори Charm знаходяться в вантажівках: тут відбувається сам процес переробки і транспортування біомасла до місць закопування. Виробництво таких автомобілів може стати проблемою при масовому поширенні технології біоолії. 

Також є побоювання щодо витікання біомасла з-під землі назад на поверхню. Гендиректор та співзасновник компанії Пітер Рейнхардт запевняє, що цього не має статись, адже рідина не така плавуча, як нафта, газ або чистий CO2.

Раніше Заборона розповідала про перші в історії справи ЄСПЛ, що стосуються кліматичних змін. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій