'
Читаєте зараз
Технології для Січ-2-30 вивозили як металобрухт. Деталі найпростішої схеми

Технології для Січ-2-30 вивозили як металобрухт. Деталі найпростішої схеми

Markiian Oliiarnyk
Що стоїть за запуском українського супутника «Січ-2-30»? Ні, це не перемога. Розслідування Заборони
  • «Січ-2-30» запустили за допомогою адаптера, який нібито виготовив (чи ні) український субпідрядник ТОВ «СКАЙ ЕНЕРДЖІ».
  • Деталі для нього фірма постачала до Нідерландів під виглядом «металевих виробів».
  • В експортної служби України були запитання до ТОВ «СКАЙ ЕНЕРДЖІ», але вона дозволила вивезти технології за кордон.

13 січня 2022 року ракета-носій Falcon 9 вивела український супутник «Січ-2-30» на навколоземну орбіту Землі. До ракети супутник кріпився за допомогою спеціального адаптера, який нібито виготовила українська компанія ТОВ «СКАЙ ЕНЕРДЖІ». Однак насправді у підприємства немає своїх потужностей для виробництва таких технологій, натомість такі самі адаптери виготовляє КБ «Південне», тісно пов’язане з цією приватною фірмою.

У великому розслідуванні Що стоїть за запуском українського супутника «Січ-2-30»? журналіст Заборони Олександр Гуменюк дослідив, як експортна служба України взагалі допустила такого роду експорт, та звернувся до Міністерства  економіки за роз’ясненнями.


Січ-2-30: експорт запчастин для адаптера

13 січня 2022 року ракета-носій Falcon 9 вивела на орбіту український супутник «Січ-2-30». До ракети апарат кріпився за допомогою адаптера, який компанія-посередник ISILAUNCH доручила виготовити українській приватній компанії ТОВ «СКАЙ ЕНЕРДЖІ».

Досі залишається незрозумілим, на яких потужностях ТОВ «СКАЙ ЕНЕРДЖІ» виготовила адаптер для «СІЧ-2-30» і чи створювався він взагалі, зважаючи, що такі самі адаптери від самого початку були у КБ «Південне». Однак, як з’ясував Олександр Гуменюк, ця сумнівна фірма вивозила запчастини для цього адаптера до Нідерландів. Цікаво, що таке вона робила не вперше.

За даними ресурсу ImportGenius, у 2020 році компанія ТОВ «СКАЙ ЕНЕРЖІ» постачала схожі українські вироби нідерландській компанії ISISpace (ISILAUNCH — її дочірній підрозділ). При чому по документах товар проходив не як космічні технології, а як металеві вироби.

Читати більше новин в Telegram

Дані щодо експорту українських космічних технологій з сайту ImportGenius. Скриншот: Заборона

За даними джерел Заборони, при вивезенні деталей для адаптера «Січ-2-30» у ТОВ «СКАЙ ЕНЕРЖІ» виникли проблеми й Служба експортного контролю України призупинила їхній експорт для перевірки. «Це абсолютно зрозуміла та законна процедура, за якою Служба експортного контролю, перш ніж давати дозвіл на експорт товарів військового чи спеціального використання (якими, у принципі, й є космічні технології), перевіряє ці компанії», — розповів розслідувачу колишній директор Державного космічного агентства України Михайло Лев.

Однак згодом експортна служба усе ж пропустила деталі на вивіз з України.

Вивіз запчастин для Січ-2-30: перевірка експортного контролю

Щоб з’ясувати, чи експортна служба насправді проводила перевірку компанії ТОВ «СКАЙ ЕНЕРДЖІ» та до яких висновків дійшла, Заборона надіслала запит до Міністерства економіки України, якому підконтрольна Державна служба експортного контролю.

У відповіді зазначається, що до Міністерства дійсно надходила заява від експортної служби, яка стосувалася ТОВ «СКАЙ ЕНЕРЖІ». Однак у зв’язку з тим, що ситуація вимагала проведення додаткових перевірок, Мінекономіки так і не надало свого висновку Державній експортній службі. У відомстві також зазначили, що не володіють інформацією щодо неправильного використання ТОВ «СКАЙ ЕНЕРЖІ» кодів класифікації товарів та порушення інтелектуальних прав КБ «Південне». 

Відповідь Міністерства економіки України на запит Заборони. Скриншот: Заборона

У такий спосіб Міністерство економіки визнало, що в Держекспортконтролю були певні запитання до ТОВ «СКАЙ ЕНЕРЖІ». Однак розглядалися вони без участі Мініекономіки і, відповідно, дозвіл на вивезення запчастин для адаптера під виглядом звичайних металевих виробів надавався без погодження вищого органу виконавчої влади.

«Коли у нас буде політична воля, тобто правоохоронні органи, які зможуть сумлінно, неупереджено розслідувати всі ці речі, тоді вони зможуть дати відповідь, чим ці компанії [українська ТОВ «СКАЙ ЕНЕРДЖІ» та нідерландська ISISpace] займалися», — розповів Забороні Михайло Лев.

Раніше Заборона розповідала про те, чому український супутник «Січ-2-30» протягом тижнів не може розпочати свою роботу та як у КБ «Південне» виправдовують цю ситуацію.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій