Читаєте зараз
Тепловий купол: вчені пояснили зависокі температури восени 2023 року

Тепловий купол: вчені пояснили зависокі температури восени 2023 року

Анастасія Бодюл
  • У вересні спека у Європі очікується з новою силою. Рекордні температури, можливо, триватимуть до середини місяця.
  • Континент покриває Тепловий купол — зона високого тиску, яка не випускає нагріте повітря.
  • У нормальних умовах явище відбувається раз на 100-1000 років, але зміна клімату збільшила його частоту.

Основна причина появи теплових куполів — відсутність стабільних середніх температур на планеті. Глобальне потепління змусило їх відчутно змінитися, десь підвищивши, а десь — понизивши на декілька градусів: цього цілком достатньо, щоб викликати феномен. 

Заборона розповідає про аномальні погодні умови та явище, що їх спричинило.


Погода у вересні-2023 у Європі: прогноз

Починаючи з 4 вересня континент охопить нова хвиля спеки: спершу високі температури відчують у західній частині — Франції, Бенілюксі та Великій Британії. Спекотну погоду пов’язують з природним явищем Тепловий купол, пише Severe Weather Europe.

«Такі погодні умови домінуватимуть в Європі протягом приблизно 7-10 днів, можливо, до середини вересня. Це призведе до надзвичайно аномальних температур для багатьох частин Європи. Спека поступово поширюватиметься на центральну та північну частину континенту, оскільки тепловий купол збільшуватиме межі», — прогнозують метеорологи.

Прогнозовані температури у Європі 6 вересня 2023 року. Інфографіка: pivotal weather

Читати більше новин в Telegram

Температура сягатиме близько 30°C в Англії (звична норма в цей час — 7-8°C), до 30°C над Бенілюксом і Німеччиною. У Франції вона може перевищити позначку 40°C. Високі температури також спостерігатимуться у Скандинавії — понад 25°C. В Італії та на Балканах спека досягне 35°C. Понад 30°C передбачають і в Центральній Європі. Континент перебуває в першому місяці осіннього сезону, тому такі прогнози надзвичайно високі для цього періоду.

Тепловий купол: що це

Природне явище виникає, коли над місцевістю утворюється точка високого тиску. Тепловий купол працює, як кришка на каструлі, затримуючи під собою теплі повітряні маси. Високий тиск призводить до сонячної погоди з дуже малою кількістю хмар: під його дією повітря опускається та нагрівається, викликаючи підвищення температури.

Процес утворення теплового купола. Інфографіка: Washington Post

Феномен може тривати від кількох днів до тижнів. Він ускладнюється тим, що тепле повітря осушує землю, нагріваючи її ще більше. Також на явище впливають особливості рельєфу території — на рівнинних місцевостях підвищений тиск може утримуватися довше.

В нормальних умовах теплові куполи з’являються раз в 100 або навіть 1000 років. Але під час глобального потепління ймовірність виникнення цього феномена зростає у 20-60 разів. Річ у тім, що основна причина явища — нерівномірність нормальних середніх температур. Зміна клімату призводить до того, що вони часто або завищені, або занижені: це і викликає точки з аномально високим тиском.

Раніше Заборона розповідала про зміну клімату в Європі: до 2100 року континент може перейти в нову кліматичну зону. Погода стане надзвичайно посушливою і спекотною.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій