Читаєте зараз
Топ-5 проблем: як навчити мільйони військових в умовах повномасштабної війни

Топ-5 проблем: як навчити мільйони військових в умовах повномасштабної війни

Ilona Kivva
Автор:
  • Усі військові повинні вміти надавати допомогу на полі бою, але навчити велику кількість в умовах війни вкрай складно.
  • Максимальна спроможність однієї організації складає близько 2 000 бійців/місяць, тобто підготовка 1 000 000 бійців зайняла би 42 роки.
  • У якості інструкторів (серед інших) залучають ветеранів війни.

Ключова проблема у медпідготовці українських воїнів — кількість кваліфікованих інструкторів. Найбільш досвідчені експерти не рідко надають перевагу працювати у складі медеваків, тож брати участь у тренінгах можуть не завжди. Також низка нюансів виникає у процесі організації тренінгів, наприклад, дефіцит спорядження.

Заборона розповідає про складнощі роботи центрів навчання захисників. 

Медична підготовка бійців ЗСУ: ключові проблеми

Чисельність Сил оборони України є закритою інформацією, але, за різними оцінками, приблизна кількість військових сягає 1 000 000. Усі вони повинні вміти надавати допомогу на полі бою, але навчити таку кількість воїнів тактичній медицині в умовах повномасштабної війни проблематично, кажуть в Pre-hospital-focused Ukrainian Life Saving Effort (PULSE).

«Від початку повномасштабного вторгнення наші тренінги пройшли понад 20 000 військових. Ми відправляємо мобільні групи інструкторів разом з обладнанням в будь-яку точку України, що робить навчання гнучким і зручним для підрозділів. Маємо спроможність готувати 2 000 людей на місяць і постійно прагнемо збільшувати цю цифру, адже попит шалений», — розповіли співзасновники організації Ігор Корпусов і Леонід Копус.

Читати більше новин в Telegram

Під час організації курсів виникає низка проблем:

  • нестача кадрів — для підготовки великої кількості людей необхідна велика кількість інструкторів;
  • велике навантаження на інструкторів —  робота пов’язана з тижневими або й двотижневими відрядженнями, а навчання не завжди відбувається в затишних умовах. В середньому інструктор проводить 15-20 днів в роботі поспіль (без вихідних); 
  • безпека — локація тренінгу може бути знищена, тому потрібно брати це до уваги під час оцінки ризиків і планування;
  • спорядження — для навчання потрібна велика матеріальна база: тренувальні турнікети, бинти для тампонування поранень, сотні літрів штучної крові, тренажери для відпрацювання навичок тощо;
  • логістика — гнучке планування тренінгів через специфіку роботи в умовах бойових дій. Мова про ситуації, коли, наприклад, через зміну планів підрозділу тренінг скасовується в останній момент або виникає необхідність організувати його за декілька днів.

«Основною ми вважаємо проблему якісних інструкторських кадрів та їхню підготовку. Через те, що Україна має навчити велику кількість військових, нам потрібна і велика кількість інструкторів. Іноді їх доводиться готувати з нуля. Часто стикаємося з проблемою їхньої мотивації. Ця пов’язано з емоційним компонентом: вони відчувають більшу значимість в безпосередньо практичній діяльності. Тому інструктори мають можливість періодично виїжджати на ротації у складі медеваків», — пояснили у PULSE.

Інструктори по такмеду: як готують в Україні

Потенційних інструкторів у Pre-hospital-focused Ukrainian Life Saving Effort ділять на чотири категорії:

  • ті, хто ніколи не проходив тренінги з тактичної медицини;
  • ті, хто проходив, але не проводив тренінги;
  • ті, хто вже має досвід викладання;
  • ветерани війни.

Перші дві потребують найбільшої уваги, часу та ресурсів у підготовці. Для них спочатку проводять групові провайдерські тренінги, далі — інструкторський курс. Після цього найкращих учні стають стажистами і спочатку викладають під наглядом основних інструкторів. Коли отримують достатньо досвіду, починають вести заняття самостійно. Підготовка може тривати від трьох тижнів до декількох місяців.

Кандидатів з досвідом (третя і четверта категорії) одразу долучають до стажування, але тільки якщо вони відповідають всім вимогам.

Тож, якщо врахувати всі нюанси та взяти поточну максимальну спроможність навчати 2 000 військових/місяць, то підготовка 1 000 000 однією організацією зайняла би 42 роки.

«На щастя, ми не одні. Тож, віримо, що досягнути мети можна, здійснюючи певні кроки. Зокрема, підсилюючи приватні організації (благодійні та комерційні) як найбільш гнучкі, допомагаючи розвивати державні центри підготовки, обмінюючись досвідом з міжнародними ініціативами, а також — приділяючи більше уваги у медіа та соцмережах темі такмеду», — вважають Ігор Корпусов і Леонід Копус.

PULSE: що за організація

Pre-hospital-focused Ukrainian Life Saving Effort — провідна організація в галузі тактичної медицини в Україні. Вона проводить тренінги з такмеду разом із ЗСУ (ВМС, ТрО, Силами спеціальних операцій та іншими), Міноборони, МВС (зокрема, ДСНС, НПУ та Національною гвардією). Є авторизованим тренінговим центром Національної асоціації екстрених медичних техніків (NAEMT). 

Сертифікат NAEMT. Фото: pulseofukraine/Instagram

Організація у жовтні 2023 року стала першою українською, яка навчала профільним навичкам Збройні сили Естонії. У довгостроковій перспективі це дозволить естонським партнерам краще розуміти український  контекст — що важливо, оскільки вони також беруть участь у навчанні ЗСУ і зможуть ефективніше надавати цільову підтримку Україні.

Раніше Заборона розповідала про дозвіл на проведення переливання крові бойовими медиками. Раніше процедуру могли робити лише спеціалісти з медичною освітою. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій