'

Тривога через зліт МіГ-31: яка може бути альтернатива

Ilona Kivva
Автор:
  • Президент України доручив уряду і Генштабу знайти рішення для уникнення довготривалих тривог через MiG-31К.
  • Зліт носія ракет Кинджал призводить до зупинки економіки, що завдає серйозних збитків Україні.
  • Експерти кажуть, що є кілька варіантів уникнення довготривалих тривог.

Принаймні дві країни світу мають багаторівневу систему оповіщення про повітряну загрозу. Наприклад, у США, коли ракети вже запустили чи почався серйозний природний катаклізм, оголошують найвищий рівень небезпеки (червоний). Якщо ж йдеться про потенційну небезпеку або не настільки серйозне стихійне лихо — помаранчевий. А от в Ізраїлі радари помічають пуски і одразу запускають оповіщення мешканців зон, які знаходяться під загрозою ураження.

Заборона розповідає про альтернативні варіанти сповіщення про повітряну тривогу.

Довготривалі тривоги: які є альтернативи

Президент України Володимир Зеленський ще 17 листопада 2023 року доручив Міністерству оборони, Генштабу та Кабміну запропонувати рішення, яке допоможе уникнути довготривалих тривог через зліт MiG-31К.

МіГи є носіями балістичних «Кинджалів», які практично неможливо збити. Тож під час тривог зупиняється робота громадського транспорту, підприємств, навчальних закладів, магазинів тощо.

Влада вже працює над цим завданням, але воно дуже складне, підкреслив речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Читати більше новин в Telegram

«Наскільки я знаю, у профільних міністерствах та відомствах триває робота. Керівники, провідні спеціалісти шукають шлях. Повірте, рішення непросте. Це питання відповідальності, питання безпеки, питання людського життя», — наголошує він.

Військові експерти, опитані Забороною, зійшлися на думці, що уникнути довготривалих тривог можна шляхом впровадження різних типів оповіщення.

«Потрібна градація за рівнем небезпеки. Людей необхідно попереджувати про зліт МіГ-31, щоби кожен для себе визначав рівень небезпеки. Можливо, у цьому випадку людина вирішить відкласти свої плани або ж переміститися ближче до укриття», — пропонує полковник ЗСУ в запасі, льотчик-інструктор та військовий експерт Роман Світан.

Водночас, на його думку, не варто зупиняти життєдіяльність міста, а реальну тривогу оголошувати, коли зафіксовано пуск ракет. Але варто розуміти, що у такому випадку є лише 5–10 хвилин, щоби піти в укриття.

Зниження вимог щодо тривог, які не підтверджені реальними пусками, підтримує й провідний науковий співробітник НАУ Валерій Романенко.

«Можна розумно вийти з цієї ситуації, а саме — чітко дослідити попередню історію пусків Кинджалів. Треба проаналізувати, куди вони стріляли цими ракетами, у який час і коли, чи стріляли вони по містах, з якої відстані та інше. Це дозволить зрозуміти, коли варто реагувати на такі зльоти. Наприклад, коли МіГ іде на дозаправку, стріляти він точно не зможе», — каже авіаексперт.

Ще один варіант — виробити якісь критерії. Наприклад, ​​оголосити тривогу під час зльоту, а якщо запуск «Кинджала» не відбувся протягом якогось часу, зняти повітряну загрозу, каже військовий оглядач Денис Попович.

Читайте також

Ракетна загроза: як сповіщають в інших країнах

В більшості країн застосовують три основні типи тривог:

  • попередження –– закликає дивитись інші канали сповіщення громадян (телебачення, або радіо) для отримання подальших інструкцій. Супроводжується 3-хвилинним безперервним або різким переривчастим сигналом;
  • загальна тривога –– однохвилинний висхідний і низхідний сигнал, який попереджає про небезпеку, що насувається;
  • кінець небезпеки –– однохвилинний безперервний сигнал. Сповіщає про кінець загрози й можливість виходу з укриттів.

У США є також три типи, проте два з них не мають чітких правил застосування:

  • перший (атака, червоний) — повідомляє про повітряну атаку, що вже відбувається і необхідність терміново знайти укриття. Він супроводжується 3-5-хвилинним коливальним сигналом сирени;
  • другий (помаранчевий) — може використовуватись для інформування населення щодо природних катаклізмів. 3-5-хв постійний сигнал закликає увімкнути радіо чи телевізор і слухати екстрену інформацію (але, наприклад, при неминучому вивержені вулкану, буде червоний);
  • порядок для використання сигналу про відбій тривоги у штатах не встановлений. Однохвилинний безперервний сигнал також може бути використаний окремими штатами для повідомлення про пожежу.

Ізраїль має систему попередження «Червоний колір». Радари помічають пуски і одразу запускають оповіщення мешканців зон, які знаходяться під загрозою ураження. Жіночий голос чотири рази промовляє «червоний колір» на івриті. 

В жителів Сдероту є лише 15 с після пуску, щоб сховатись від удару. До Ашкелону, який знаходиться далі в глиб країни, ракети з Сектору Гази летітимуть 30 секунд.

Раніше Заборона розповідала про особливості небезпечних російських ракет «Кинжал» та літаків, що є їх носіями. Запускати їх можуть лише МіГ-31, бо роботи з її адаптацією для Ту-22М3 лише йдуть.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій