'
Читаєте зараз
ЄС купив у РФ нафти на €103 млрд: як же так працюють санкції

ЄС купив у РФ нафти на €103 млрд: як же так працюють санкції

Daniil Tsarevskyi
  • Доходи Росії від продажу ресурсу подвоїлись з квітня-2023 і сягнули найбільших показників з лютого 2022 року.
  • Її не рідко продають за цінами, що перевищують встановлені. 30% танкерів, що експортують таку нафту, певним чином пов’язані з ЄС та G7.
  • США намагається зробити кожен проданий барель максимально дорогим для країни-терористки.

Попри санкції доходи Росії від продажу нафти збільшуються. Країна-агресорка продає сировину зі знижками та має на неї попит навіть з урахуванням того, що ЄС вже не перший імпортер чорного золота. США та союзники мають намір адаптувати санкції та шукають інші шляхи перекрити лазівки.

Заборона розповідає про шляхи отримання прибутків від нафти.

Нафтові прибутки Росії у 2022-2023 роках

З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія отримала €551 млрд прибутку від експорту викопного палива. Попри запроваджені санкції, більше третини від цієї суми склали надходження з Європейського Союзу –– це перший показник у світі, пише Center for Research on Energy and Clean Air. 

Доходи Росії від експорту викопного палива від початку війни. Синій колір – вугілля, жовтий – газ, червоний – нафта. Інфографіка: Russia fossil tracker.

За 1.5 року ЄС купив викопного палива (газу, вугілля та нафти) з країни-агресорки на більше ніж €180 мільярдів. Левову частку експортованого палива склала нафта — €103 мільярди. 

Вже з 1 січня 2023 року Європа значно скоротила свій імпорт і втратила перші позиції. Тобто країни ЄС продовжують купувати російську нафту, але у менших масштабах. Попри це дохід Росії тільки зростає, повідомляє Bloomberg.

Читати більше новин в Telegram
Доходи Росії від експорту викопного палива з 1 січня 2023 року. Синій колір – вугілля, жовтий – газ, червоний – нафта. Інфографіка: Russia fossil tracker.

Країна-агресорка продає ресурс на нових ринках по заниженій відносно світового ринку ціні, проте чистий прибуток у жовтні склав ₽1.2 трлн. Це найбільший показник з початку 2021 року.

Рекордні доходи пов’язані не тільки з пристосуванням Росії до санкцій. Обвал рубля дозволив збільшити прибуток від сировини, яка продавалась в іноземній валюті, після конвертації. Також уряд обмежував субсидії для нафтового бізнесу, що дозволило збільшити чистий прибуток. 

Формування прибутків Росії від продажу нафти. Чорний колір – податок на видобуток нафти, рожевий – усереднений показник на основі прибутку, синій – експортне мито, жовтий – чисті доходи. Інфографіка: Bloomberg.

Санкційні обмеження: ціни та танкери

Про поступову відмову від нафти агресора країнам ЄС вдалось домовитись тільки з шостим пакетом санкцій, тобто через три місяці початку повномасштабного вторгнення. На повну відмову від продукту в сирому вигляді мало піти від 6, а на перероблений –– до 8 місяців.

У грудні 2022 року ЄС, разом з країнами G7 (США, Японія, Німеччина, Британія, Франція, Італія, Канада) та Австралією погодили обмеження цін на експортовану з Росії нафту в розмірі $60 за барель. Передбачалась заборона на допомогу від країн-підписанток угоди в транспортуванні сировини, яка перевищує обмеження. Тоді ж Європа відмовилась від імпорту російської нафти морем. Відключення великих російських банків від Swift довершило складнощі зі збутом кровавої сировини.

Доходи Росії від експорту нафти впали за місяць після підписання обмежень. Тоді ж утворився дефіцит бюджету в розмірі $25 мільярдів. Росія відмовилась від послуг країн-підписантів і вдалась до використання тіньового флоту танкерів: власність над цими кораблями сумнівна, а страхування формальне.

Минуло 10 місяців і в жовтні 99% кораблів, що експортували російську нафту, везли її за ціною більше ніж $60/барель. Усупереч угоді, приблизно 30% танкерів обслуговувались країнами ЄС або G7, повідомляє Kyiv School of Economics (KSE). 

Тепер у США намагаються зробити так, щоб процес продажу нафти був для Росії максимально болючим. На п’ять танкерів вже були накладені санкції за порушення обмежень, щодо цін на нафту. Тепер Міністерство фінансів США очікує інформацію про ще 100 кораблів, які перевозили російську сировину. Юридичні атаки на тіньовий флот танкерів мають збільшити додаткові витрати Росії на кожен барель проданої нафти.

«Кремль витратив мільярди доларів на свій флот, страхування та альтернативну систему для продажу нафти без участі G7. Витрати, пов’язані з цим уникненням, продовжують накопичуватися», – сказав в.о. помічника держсекретаря США з економічної політики Ерік Ван Ностранд.

Раніше Заборона розповідала про наслідки від скорочення видобутку нафти ОПЕК+: це підвищило ціни не тільки на бензин.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій