Читаєте зараз
У 2023 році Тихий океан вийде в фазу потепління: це вдарить по цінах 

У 2023 році Тихий океан вийде в фазу потепління: це вдарить по цінах 

Yevheniia Kostina
  • У червні-2023 Тихий океан почне поступово теплішати через природне явище Ель-Ніньйо.
  • Через кліматичні зміни континентам загрожують масові стихійні лиха: повені, урагани, шторми, посухи.
  • Збитки від руйнівних сил природи можуть сягнути $3 трильйонів.

Потепління Тихого океану відбувається періодично. В останній раз це відбувалося у лютому-липні 2019 року: тоді спостерігачі не виявили серйозних наслідків. В цей сезон вчені передбачають важчу ситуацію, яка створить серйозні небезпеки для глобальної економіки та клімату.

Заборона розповідає про потепління в океані, що значно вплине на сушу.


Ель-Ніньйо: що це за явище 

Природний кліматичний феномен змінює температуру океану. Червень 2023 року став відправною точкою, експерти прогнозують, що Ель-Ніньйо триватиме щонайменше до початку 2024 року, пише Deutshe Welle.

«В перекладі з іспанської Ель-Ніньйо означає ‘маленький хлопчик’. Феномен відбувається кожні 2-7 років і характеризується підвищенням температури поверхні моря у центральній і східній частині Тихого океану поблизу екватора. Він викликає повені та урагани в Америці, тропічні шторми в Тихому океані та приносить посухи в багатьох інших частинах світу», — зазначають журналісти.

Все це призводить до серйозних порушень в рибальстві, сільському господарстві та інших секторах економіки, посилює наявні ефекти зміни клімату. Економічні наслідки попередніх сезонів Ель-Ніньйо часто тривали навіть після того, як минули найекстремальніші погодні умови.

Читати більше новин в Telegram

Центр кліматичних прогнозів Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA) заявив, що ознаки Ель-Ніньйо вже спостерігаються і поступово посилюватимуться протягом наступних шести-дев’яти місяців. На початку червня дослідники з підрозділу спостереження за Землею в ЄС побачили, що глобальна температура повітря піднялася на 1.5°C вище норми. 

Інфляція через кліматичні зміни: прогнози

Згідно з дослідженням Дартмутського коледжу в США, після Ель-Ніньйо в 1982-83 роках фінансові наслідки відчувалися ще п’ять років і склали близько $4.1 трлн, у 1997-98 роках — $5.7 трильйонів. Ці природні катаклізми призвели до зниження валового внутрішнього продукту США приблизно на 3%, а Перу та Індонезія, де на сільське господарство припадає 15% ВВП, — понад 10%.

Негативний економічний ефект від теперішнього сезону Ель-Ніньйо може сягнути $3 трлн і триватиме до 2029 року. Якщо побоювання, що цей період буде найтеплішим, справдяться, він стане найдорожчим за всю історію і збільшить й без того високу продовольчу інфляцію.

«Зростання цін може особливо негативно вплинути на ринки, що розвиваються, де зазвичай їжа становить принаймні третину споживчих витрат. Географічне положення також робить їх більш уразливими до кліматичних змін, таких як повені. Лише попередження про Ель-Ніньйо сприяли різкому зростанню цін на каву, цукор і какао», — наголошують аналітики приватного кредитора Німеччини Deutsche Bank.

Вплив Ель-Ніньйо 1997-1998 років на темпи ВВП. Інфографіка: Міжнародний валютний фонд

Моделювання Bloomberg Economics показало, що попередні періоди Ель-Ніньйо додали майже 4% до цін на неенергетичні товари та 3.5% — до цін на нафту. Інфляція ж стала приблизно на 0.75% вище в Аргентині та Бразилії та на 0.5% — на Філіппінах та в Індії.

Проте є й можливість для деяких країн, як-от Аргентина, Канада, Мексика, США, отримати позитивні наслідки від явища. Адже Ель-Ніньйо приносить туди тепліші та вологіші погодні умови, що покращують збір врожаю. Та всі ці хороші ефекти майже повністю нівелюються поганими в інших частинах світу.

Раніше Заборона розповідала про перехід Європи у нову кліматичну зону, що станеться у найближчі десятиліття.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій