'
Читаєте зараз
У Британії офіційно стартували вибори наступника Бориса Джонсона: кандидати, інтриги, прогнози

У Британії офіційно стартували вибори наступника Бориса Джонсона: кандидати, інтриги, прогнози

Markiian Oliiarnyk
Уряд Великої Британії
 • Торі до 21 липня мають визначитися з двома претендентами й обрати серед них лідера партії, а отже і прем’єр-міністра.
 • До фінального раунду голосування пройшли два кандидати: Ріші Сунак і Ліз Трасс.
 • Оголошення нового очільника британського уряду має відбутися 5 вересня, коли Палата громад повернеться з літніх канікул.

У Великій Британії 13 липня 2022 року розпочалися щоденні голосування членів парламентської фракції Консервативної партії. До участі у гонці допущено вісім кандидатів і щодня один з них вибуватиме, поки не залишиться всього двоє, з них і оберуть лідера партії. На цей час Борис Джонсон продовжить виконувати обов’язки прем’єр-міністра.

Заборона розповідає про кандидатів на посаду лідера уряду Великої Британії їхні шанси, а також про процедуру голосування партії торі.


Претенденти на посаду прем’єр-міністра Британії

Процедурний Комітет 1922 року Консервативної партії Великої Британії зареєстрував вісьмох претендентів на посаду лідера політсили та очільника уряду. 

Серед зареєстрованих кандидатів:

 • Кемі Баденох — міністерка з питань рівноправ’я (2020-2022), а також місцевого самоврядування, віри та громад (2021-2022) у кабінеті Джонсона. Після призначення потрапила у скандал через оприлюднені аудіозаписи, в яких  висміює гей-шлюби, називає трансжінок ‘чоловіками’ та використовує термін ‘транссексуал’, який багато транслюдей вважають образливим.
 • Суелла Браверман — чинна генеральна прокурорка Англії та Уельсу, посаду обіймає з лютого 2020 року. Перша жінка-генпрокурор в історії Консервативної партії і всього друга в історії королівства. У 2019 році її звинуватили в антисемітизмі за промову, у якій вона зазначила, що консерватори мають боротися з культурним марксизмом. Пізніше британські депутати-євреї вибачилися перед нею і заявили, що висловлювання не мали антисемітського характеру.  
 • Джеремі Гант — опонент Бориса Джонсона на виборах голови торі у 2019 році. Обіймав посаду міністра охорони здоров’я у кабінетах Девіда Кемерона та Терези Мей (2012-2018), а потім був призначений на посаду голови МЗС (2018-2019). За прем’єрства Джонсона втратив міністерське крісло.
 • Пенні Мордонт — чинна молодша міністерка з питань торгової політики, на посаді з 2021 року. У кабінеті Терези Мей займала кілька міністерських посад, зокрема була міністеркою оборони (першою жінкою в історії Британії), з питань жінок та рівних можливостей та міжнародного розвитку. У 2018 році потрапила у скандал через тему транслюдей, зокрема називала трансжінок жінками, а трансчоловіків — чоловіками.
 • Ріші Сунак — канцлер скарбниці Сполученого королівства (2020-2022). Вступав у конфронтацію з Джонсоном щодо питання виходу Британії з Євросоюзу. Наполягав на необхідності підписання угоди з ЄС з усіма супутніми протоколами щодо подальшої економічної взаємодії, але прем’єр-міністр був готовий розірвати будь-які домовленості.
 • Ліз Трасс — чинна міністерка закордонних справ Британії (з 2021), а міністерка також з питань жінок та рівних можливостей (з 2019). У кабінеті Терези Мей отримала посаду міністерки юстиції та стала першою в історії королівства жінкою лордом-канцлером. Палко підтримує Україну у війні з Росією та закликає до максимально можливої міжнародної ізоляції країни-агресорки.
 • Том Тугендхат — чинний голова спеціального комітету із закордонних справ Палати громад (з 2017 року). Виступав проти Brexit, активно підтримує Ізраїль у конфлікті з Палестиною, а захоплення Кабула талібами називає найбільшою зовнішньополітичною катастрофою Британії з часів Суецької кризи. Після нападу РФ на Україну запропонував виперти з королівства усіх росіян.  
 • Надхім Захаві — чинний канцлер скарбниці (з 5 липня 2022) і колишній міністр освіти (2021-2022) у кабінеті Джонсона. Також, бувши депутатом парламенту, був призначений  на посаду парламентського заступника міністра охорони здоров’я з питань вакцинації проти COVID-19. Розробив інструкції щодо того, як учням із гендерною дисфорією швидше адаптуватися у школі. Наприклад, рекомендував школам дозволяти дітям користуватися туалетами та роздягальнями відповідно до їх гендерної ідентичності, якщо вона відрізняється від їхньої біологічної статі.

Спочатку кандидатів на посаду лідера торі було 11, але Рехман Чішті, Грант Шеппс та Саджид Джавід не змогли заручитися достатньою підтримкою однопартійців (треба щонайменше 20 голосів) і пройти до першого туру. Міністр оборони Уоллес, якого теж вважають великим другом України, навіть не подавався.

Читати більше новин в Telegram

За результатами голосування 13 липня з політичних перегонів вибули Джеремі Гант та Надхім Захаві, які не змогли подолати бар’єр в 30 голосів для першого туру. Решта шестеро кандидатів проходять до наступного раунду. Результати:

Далі 14 липня з перегонів вибула Суелла Браверман (всього 27 голосів), 18-го — Том Тугендхат (31 голос), 19-го — Кемі Баденох (59 голосів). 20 липня відбувся четвертий раунд голосування серед трьох фаворитів, серед яких найменше голосів набрала Пенні Мордонт (105 голосів).

Це означає, що до фінального раунду виборів лідера торі пройшли канцлер скарбниці Ріші Сунак і міністерка закордонних справ Ліз Трасс.

Хто замінить Джонсона: прогнози букмекерів

За статистикою букмекерських компаній, фаворитами у перегонах за крісло очільника уряду є колишній канцлер скарбниці Ріші Сунак, міністерка торгової політики Пенні Мордонт та міністерка закордонних справ Ліз Трасс. 

Так, станом на 13 липня, за прогнозами компанії Unibet, уперед вирвався Сунак. Коефіцієнт на його перемогу — 6/4 (тобто 2.5 за європейською системою). Найближчою його переслідувачкою букмекери вважають Мордонт зі ставкою 7/4 (2.75). Трійку лідерів замикає прихильниця України Ліз Трасс. Її шанси Unibet оцінює в 3/1, тобто коефіцієнт на перемогу — 4.

Ставки на перегони за крісло прем’єр-міністра Британії. Фото: Unibet

У другого найпопулярнішого британського букмекера Betfair трійка фаворитів така сама, утім шанси оцінені дещо інакше. Так, за прогнозами на 13 липня, фавориткою стала Пенні Мордонт (коефіцієнт 2.9), утім Сунак відстав від неї зовсім трішки — 2.96. А ось шанси Ліз Трасс оцінили куди гірше — коефіцієнт 5.

Утім, після четвертого раунду голосування, коли з перегонів вибула Пенні Мордонт, прогнози букмекерів змінилися. Станом на вечір 20 липня, компанія Betfair фавориткою вважає саме міністерку Трасс. Коефіцієнт на її перемогу оцінюється в 1.67, водночас як у її опонента прогноз на 2.54.

Вибори голови британського уряду: правила

Згідно з правилами виборів 2022 року, у першому турі 13 липня кандидати мають набрати не менше 30 голосів, щоб не вибути з перегонів. Проте вже з наступного раунду голосування, який відбудеться 14 липня, вибуває кандидат з найменшою кількістю голосів. І так процедура відбуватиметься протягом кількох днів, поки не залишиться всього два кандидати.

Очікується, що вони мають бути вже визначені 21 липня і тоді члени Консервативної партії голосуватимуть, щоб вирішити між ними переможця за принципом один член — один голос. Кандидат, який набере найбільшу кількість голосів, переможе у конкурсі й отримає право очолити уряд Великої Британії. Оголошення нового лідера торі має відбутися 5 вересня, коли Палата громад повернеться з літніх канікул.

Графік голосування за лідера Консервативної партії. Інфографіка: SkyNews

Раніше Заборона розповідала про передумови, які призвели до відставки британського прем’єр-міністра Бориса Джонсона, який за час свого головування відзначився великою підтримкою України у боротьбі з агресором.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій