У Британії вперше за 14 років керуватимуть лейбористи: що буде з допомогою Україні

Ilona Kivva
Автор:
  • Новим прем’єр-міністром Сполученого Королівства стане Кір Стармер.
  • Лейбористи отримали 411 місць у парламенті.
  • Кількість консерваторів буде на 249 депутатів меншою, якщо порівнювати із попереднім складом.

Консервативна партія Британії після 14 років безперервного перебування при владі здобула дуже низький результат на дострокових парламентських виборах. До влади прийдуть лейбористи: дотепер в історії Сполученого Королівства було сім прем’єр-міністрів від цієї партії. До парламенту також пройшли представники правопопулістської партії Reform UK — вона є третьою політичною силою в країні, а її ідеї небезпечні для України.

Заборона розповідає про зміну влади у Великій Британії — країні, яка однією з перших підписала безпекову угоду з Україною.

Лейбористи і консерватори: у чому різниця

У Сполученому Королівстві історично існує мажоритарна виборча система. Згідно з нею, кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів, стає членом парламенту від виборчого округу, незалежно від того, чи отримав він 50% голосів, чи ні. Загалом у країні 650 округів. Якщо партія отримує більшість місць, її лідер стає прем’єр-міністром. Голова другої за кількістю депутатів партії — лідером опозиції.

У Великій Британії дві основні політичні сили: правоцентристські консерватори й лівоцентристські лейбористи. До парламенту проходять і менші партії, але кількість їх представників суттєво нижча.

Лейбористська партія — це альянс соціал-демократів, демократичних соціалістів і профспілкових діячів. Її заснували ще в 1900 році на базі профспілкового руху. За ідеологією Лейбористська партія сповідує лівоцентризм. Тобто виступає за активну роль держави у створенні економічного процвітання та наданні соціальних послуг.

Читати більше новин в Telegram

Цікаво! Дотепер в історії Великої Британії було сім прем’єрів-лейбористів. Зокрема, в період з травня 1997 до червня 2007 року цю посаду обіймав Тоні Блер. А в період з червня 2007 до травня 2010 — Гордон Браун.

Консервативна партія — це політична сила, керівні принципи якої включають сприяння приватній власності та підприємництву, підтримку сильної армії та збереження традиційних культурних цінностей та інститутів.

Серед відомих консерваторів — Вінстон Черчилль, який керував британським урядом з 1940 до 1945 року (у період Другої світової війни та понад два місяці після її завершення), та друг України Борис Джонсон, який керував урядом у момент початку повномасштабного вторгнення Росії.

Партія безперервно перебувала при владі з 2010 року, але у травні 2024 року на тлі низки скандалів її лідер і прем’єр-міністр Сполученого Королівства Ріші Сунак оголосив дострокові парламентські вибори. Власне, ці вибори консерватори програли. І хоча підрахунок голосів станом на ранок 5 липня продовжувався, Сунак вже визнав поразку своєї партії.

«Передача влади з рук до рук пройде в мирній і впорядкованій манері, з доброю волею з усіх сторін. Це має дати нам усім упевненість у стабільності та майбутньому нашої країни. Британський народ сьогодні виніс протверезний вердикт, багато чого потрібно навчитися… і я беру на себе відповідальність за поразку», — сказав лідер консерваторів.

Тим часом лідер лейбористів Кір Стармер подякував виборцям, які проголосували за його партію. Він також сказав, що «зміни починаються зараз».

Дострокові парламентські вибори у Британії: результати на 5 липня

Зранку 5 липня були відомі результати підрахунку голосів у 645 округах з 650. Але вони вже показують переконливу перемогу лейбористів. Зокрема, партія Кіра Стармера претендує на 411 місць у парламенті (що на 210 більше, в порівнянні з 2019 роком), а консерваторам дістанеться 119 місць — це на 249 менше, ніж було за підсумками виборів у 2019 році. Екзитполи прогнозували лейбористам 410 місць, а консерваторам — 131.

Також у новому складі британського парламенту буде щонайменше 71 депутат від ліберальних демократів і дев’ять від Шотландської національної партії. Будуть представники й інших партій: так, у чотирьох округах перемогли кандидати від правопопулістської партії «Реформа» (Reform UK), зокрема її лідер Найджел Фарадж. У червні він казав, що Путіна на вторгнення в Україну спровокував Захід.

З-поміж відомих консерваторів, які вже офіційно програли і в новому парламенті засідати не будуть, можна назвати Гранта Шаппса, який обіймає в уряді Сунака посаду міністра оборони, і Пенні Мордаунт, яка у 2022 році претендувала на посаду лідера партії, але поступилася Сунаку. Сам Сунак переобрався до парламенту.

Поразка консерваторів, як зазначає BBC, відображає скоріше їхню непопулярність у суспільстві, ніж ентузіазм щодо лейбористів. За 14 років при владі вони відзначилися першим з 1950-х років зниженням рівня життя населення.

Зміна влади у Сполученому Королівстві: чи зачепить це Україну

Основна причина програшу Консервативної партії, найімовірніше, полягає у внутрішніх проблемах країни. Насамперед — це економічні та фінансові негаразди, а також у системі охорони здоров’я й питаннях незаконної міграції. 

Політолог сер Джон Кертіс, визнаний авторитет щодо передвиборчих опитувань у Великій Британії, зауважив одну особливість зниження підтримки консерваторів: вона особливо постраждала в тих місцях, де понад третина домогосподарств мають іпотечний кредит. Це можна інтерпретувати як наслідок фіскальної політики консервативної прем’єрки Ліз Трасс (яка пробула на цій посаді навіть не два місяці), що призвела до підвищення облікових ставок, які досі не знизилися.

Своєю чергою більшість аналітиків вважає, що попри зміну влади Британія продовжить допомагати Україні. Нагадаємо, що саме британський прем’єр Борис Джонсон був одним з тих світових лідерів, які чи не найгучніше говорили про Україну й лобіювали надання їй зброї. Однак, як зауважив кореспондент «Голосу Америки» у Лондоні Богдан Цюпин, допомогу Україна отримувала не від Джонсона і не від якоїсь однієї партії, а від усієї Великої Британії. Він нагадав, що британська політична еліта підтримує надання допомоги Україні й домагається справедливості в цьому питанні.

Зауважимо, що майбутній британський прем’єр Кір Стармер відвідав Україну в лютому 2023 року. Під час зустрічі з президентом Володимиром Зеленським він запевнив, що за його уряду підтримка Києва з боку Британії не зменшиться.

Він також підтримав ордер Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна та виступає за те, щоб російського диктатора судили в Гаазі.

«Якщо після виборів зміниться уряд, то рішучість Британії підтримувати Україну, протистояти російській агресії та притягти Путіна до відповідальності за воєнні злочини — ні», — запевнив представник лейбористів Девід Гілі після візиту в Україну в червні 2024.

Також нагадаємо, що Україна і Британія в січні 2024 року підписали безпекову угоду. Вона передбачає надання Україні військової допомоги на суму 2.5 млрд фунтів стерлінгів у 2024-2025 роках.

Раніше Заборона розповідала про результати першого туру парламентських виборів у Франції. Він показав перемогу ультраправої партії «Національне об’єднання». Тепер інші партії, які за результатами голосування посіли друге та третє місця, об’єдналися, щоб не дати ультраправим перемогти у другому турі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій