Читаєте зараз
Антиукраїнські настрої можуть стати мейнстримом: чим загрожує успіх популістів Reform UK на виборах в Британії

Антиукраїнські настрої можуть стати мейнстримом: чим загрожує успіх популістів Reform UK на виборах в Британії

Daniil Tsarevskyi
  • Ще у листопаді 2023 року прем’єр-міністр Сполученого Королівства Ріші Сунак заявив, що у 2024 році країна може провести загальні вибори.
  • Однією з ключових політичних сил є партія реформістів, яка має неоднозначну позицію щодо підтримки України.
  • Reform UK (попередньо) має 10% голосів від загальної кількості.

Прихід навіть обмеженої кількості депутатів від реформістів до парламенту Сполученого Королівства створить ситуацію невизначеності для України. Доведеться рахуватись із думкою політиків, виборці яких виступають за зменшення допомоги. Це ускладнить процес погодження підтримки та створить небезпечний прецедент серед нещодавніх найбільших союзників України.

Заборона розповідає про небезпеки, повʼязані з виборами у Великій Британії.

Reform UK: хто вони такі 

Велика Британія — одна із лідерок у допомозі Україні з початку повномасштабного вторгнення РФ. Однак підтримка може послабитися після виборів. Річ у тім, що правопопулістська партія Reform UK є третьою політичною силою в країні, а її ідеї небезпечні для України, пише Томас Роулі для Byline Times.

Політична програма партії концентрується на скороченні видатків бюджету, подоланні кризи вартості життя, зменшення надмірних повноважень уряду, імміграції та роздутого державного сектору. Реформатори не мають сформульованої зовнішньополітичної програми, проте закликають до зменшення обсягів іноземної допомоги.

Серед безпосередніх учасників партії немає одностайності щодо допомоги Україні. Так, її голова Річард Тайс нещодавно приїздив з пікапами для ЗСУ, але політика розкритикували прихильники партії, стверджуючи, що він ставить іншу країну в пріоритет перед Великою Британією. З їхньої точки зору, Тайс підіграє уряду, який вже витратив мільярди на війну.

Читати більше новин в Telegram

З іншого боку, вже почесний президент Reform UK Найджел Фарадж стверджує, що це розширення НАТО спровокувало Путіна на вторгнення в Україну. Після візиту Тіса до України ще одне публічне обличчя партії Лоренс Фокс поставив під питання, чи треба британським політикам займатись проблемами інших країн.

Правопопулістська партія в Британії: популярність

Вибори можуть привести значну кількість депутатів від Reform UK в парламент. У такому випадку рішення уряду залежатимуть від думки групи, яка або поділяє позицію, що допомогу Україні необхідно скоротити, або орієнтується на думку своїх виборців, які думають відповідним чином. Це може призвести, наприклад, до того, що на погодження нових пакетів підтримки потрібно буде більше часу та зусиль. Подібні труднощі також можуть вплинути на настрої інших союзників, які вже важко приймають відповідні рішення.

Важливо зазначити, що дані щодо підтримки реформаторів різняться. Згідно з інформацією BBC, вона складає приблизно 10%, тоді як консерватори (партія премʼєра) Ріші Сунака набирають 24%, а лейбористи — 40-50%. Телефонне опитування Ipsos показало 4% голосів у Reform UK.

Загальні вибори у Великій Британії призначає премʼєр-міністр. Наступні мають пройти до кінця січня 2025 року, проте Ріші Сунак припустив, що вони відбудуться вже у 2024-му.

Антиукраїнські настрої: підтримка яких держав під питанням

У вересні 2023 року на дострокових парламентських виборах у Словаччині перемогу одержала проросійська партія Smer на чолі з Робертом Фіцо. Під час передвиборчої кампанії він обіцяв припинити військову допомогу Україні. Міністерка культури Мартіна Шимковічова скасувала заборону на співпрацю з Росією та Білоруссю.

У листопаді 2023 року вибори в Нідерландах виграла ультраправа «Партія свободи» (PVV). Вони виступають за припинення надання військової допомоги України, а її голова Герт Вілдерс дружить із Віктором Орбаном. 

Партія також виступає за зменшення кількості мігрантів, тепер у країні пропонують відправляти українських біженців в Україну і розселяти в західних областях.

Наприкінці 2024 пройдуть вибори в США. Уряд країни вже з осені 2023 року не може погодити військову допомогу. На ситуацію також впливає Дональд Трамп, який виступає проти.  

Згідно з передвиборчими опитуваннями, він випереджає Джо Байдена. Республіканець обіцяє завершити війну з Росією за 24 години, після того, як отримає повноваження американського президента.

«Я дуже добре знаю Зеленського, і навіть краще знаю Путіна. У мене були дуже хороші стосунки з ними обома. Я б сказав Зеленському: “Досить. Ви маєте укласти угоду”. І я б сказав Путіну: “Якщо ви не укладете угоду, ми дамо їм дуже багато. Ми дамо [Україні] більше, ніж вони коли-небудь отримували, якщо доведеться”. Я укладу угоду за один день. За один день», — розповідав Трамп деталі свого плану у липні 2023 року.

Раніше Заборона розповідала про офіційне призупинення допомоги Україні від США. Останній пакет на $250 млн прийшов у грудні 2023 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій