'
Читаєте зараз
Українка Олена Шевченко включена в топ-лист Time: у 2022 році на активістку напали в центрі Львова

Українка Олена Шевченко включена в топ-лист Time: у 2022 році на активістку напали в центрі Львова

Polina Vernyhor
  • Вранці 14 квітня 2022 року у центрі Львова невідомі напали на правозахисницю Олену Шевченко. 
  • Хто саме напав — невідомо, але жінка повʼязує напад із своєю діяльністю. Інцидент потрапив на вуличні камери спостереження.
  • Правозахисниця увійшла в список 2023 Women of the Year журналу Time.

Близько 11:30 14 квітня у центрі Львова двоє невідомих чоловіків напали на одну з найвідоміших українських ЛГБТ-активісток Олену Шевченко. Це сталося біля будівлі, де Олена знімає офіс, після того, як вона із колегами закінчили розвантажувати машину із гуманітарною допомогою. 

Заборона поговорила з правозахисницею та розповідає подробиці інциденту, а також про включення її у список авторитетного журналу.

Новина про побиття була опублікована в квітні 2022 року і оновлена в березні 2023 року.


Напад на Олену Шевченко у Львові

«Ми занесли коробки до офісу. Я вийшла на вулицю подзвонити. До мене підійшов хлопець років 23-25 та сказав, що тут не можна стояти, вказуючи рукою на стінку позаду мене. Я озирнулася подивитися, а коли вже повернулася назад, він сказав “О, привіт” і залив мене балоном», — розповіла Олена Шевченко Забороні. 

Вже згодом правозахисниця згадала, що бачила неподалік ще одного хлопця. Він, на її думку, стояв на сторожі. Одразу після нападу обидва нападники зникли. Колеги Олени викликали швидку та поліцію. Перцевого газу було так багато, що постраждалій довелося годину приходити до тями.

Читати більше новин в Telegram
Марш жінок\Twitter

Поки що жодна із ультраправих угрупувань на себе відповідальності за цей напад не взяла. Сама Шевченко нападників не впізнала, однак поліція знайшла камеру спостереження на вулиці поблизу: на записах видно нападників.

Олену доправили до лікарні, а після цього вона поїхала до поліції і написала заяву. Тепер, каже Шевченко, сподівається, що поліції вдасться ідентифікувати нападників. 

Олена Шевченко — очільниця громадської організації «Інсайт» та організаторка щорічного Маршу жінок у Києві. Вона займається правозахистом від 2006 року. Під час війни Олена виїхала з Києва через бойові дії. Зараз у Львові вона із колегами займається волонтерством. Вони відкрили шелтер для жінок, які вимушені тікати від війни, а також у своєму офісі збирають, фасують та відправляють гуманітарну допомогу жінкам у різних куточках України.

Правозахисницю включили в 2023 Women of the Year

Українка Олена Шевченко увійшла до списку 2023 Women of the Year журналу Time.

У 2017 році вона стала співзасновницею київської некомерційної організації Insight для підтримки жінок і ЛГБТКІ-спільнот. Шевченко є однією із найвідоміших активісток в Україні, і за останні п’ять років зазнавала нападів сім разів. До війни її ініціативи часто зустрічали опір; нині вона вважає ще складнішим змусити людей зрозуміти її місію.

Ґендерні стереотипи, над якими вона невтомно боролася протягом багатьох років, також набули іншого виміру під час конфлікту. Жінки взяли на себе різні ролі у військових діях поза домом, включаючи волонтерську роботу та військову службу. «Це щоденна боротьба. Треба нагадувати людям, що жінки – це не люди, яким просто потрібно народжувати нових солдатів і піклуватися про наших героїв», — каже Олена Шевченко.

Раніше Заборона розповідала про скандал, що розгорівся через самосуд, вчинений у Львові над людьми ромської національності через підозру у мародерстві.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій