У Греції буде шість робочих днів/тиждень: де ще практикують нестандартні графіки
- Зміни у законодавстві в Греції почали діяти на початку липня-2024, але стосуються вони лише підприємств, які працюють цілодобово.
- У ЄС діє директива про робочий час. Так, середня його тривалість за кожні сім днів не повинна перевищувати 48 год, включно з понаднормовою роботою. Але можна відступати від правил щодо максимальної тривалості робочого тижня.
- Експерименти з тривалістю праці у світі проводять впродовж останнього десятиліття. Але більшість країн навпаки намагаються її зменшити.
Досвід Ісландії та Великої Британії показав, що зменшення робочого часу поліпшує здоров’я й добробут працівників. Однак на державному рівні такі зміни практично не впроваджують. Однією з країн, що це зробила, є Бельгія. Там з 2022 року можна працювати чотири дні на тиждень, але не все так просто.
Заборона розповідає про країни, що практикували нестандартні графіки, а також про те, що це дало.
Шестиденний робочий тиждень: рішення Афін
Греція запровадила шестиденний робочий тиждень для деяких галузей промисловості, щоб прискорити економічне зростання. Нове законодавство, яке почало діяти на початку липня-2024, дозволяє робітникам працювати до 48 годин на тиждень замість 40. Це стосується лише підприємств, які працюють цілодобово, і є необов’язковим для працівників, яким доплачують 40% за понаднормову роботу. Крім того, нововведення не стосується туристичного бізнесу й харчової промисловості, пише BBC.
Греція зазнала руйнівного впливу фінансової кризи, яка охопила світ у 2009 році. Через високі державні видатки й широке ухилення від сплати податків країна залишилася з великими боргами. Теперішньому прем’єр-міністру Кіріакісу Міцотакісу приписують успішне повернення економіки до зростання після того, як криза змусила державу звернутися за грошима до трьох міжнародних кредиторів.
«Ядро цього законодавства сприятливе для працівників, адже воно глибоко орієнтоване на зростання. І це приводить Грецію в один ряд з рештою Європи», — прокоментував зміни у законодавстві Міцотакіс.
Читати більше новин в TelegramЙмовірно, прем’єр-міністр апелював до директиви ЄС про робочий час. У ній, зокрема, зазначається, що середня тривалість робочого часу за кожні сім днів не повинна перевищувати 48 годин, включно з понаднормовою роботою. Але та сама директива каже, що держави-членкині ЄС можуть відступати від правил щодо максимальної тривалості робочого тижня, мінімального щоденного відпочинку, перерв, мінімального щотижневого відпочинку та тривалості нічної роботи.
Нестандартний графік праці: де у світі практикують
Експерименти з робочим тижнем у світі проводять впродовж останніх кількох років. Але, на відміну від Греції, яка збільшує його тривалість, інші намагаються його зменшити. Причому попри меншу кількість робочих годин, зарплата працівників залишається незмінною.
Успішний приклад щодо скорочення тривалості робочого тижня показала Ісландія. Там експеримент проводили з 2015 до 2019 року. У цей період робочий тиждень в установах і компаніях, які брали в цьому участь, тривав не 40 годин, а 35 або 36. За словами дослідників, випробування змусили профспілки переглянути схеми роботи, і тепер 86% працівників у Ісландії або перейшли на скорочений робочий день за ту саму оплату, або отримають на це право.
Працівники повідомили, що унаслідок зменшення робочого часу відчувають менший стрес і ризик вигорання, а також сказали, що їхнє здоров’я та баланс між роботою й особистим життям покращилися. Вони також повідомили, що мають більше часу, щоб проводити з родиною, займатися хобі та виконувати домашні справи.
У другій половині 2022 року подібний експеримент проходив у Великій Британії. В ньому взяла участь 61 компанія.
Після його завершення 56 з них заявили, що будуть дотримуватися чотириденного робочого тижня, а 18 взагалі сказали, що впроваджують такий на постійній основі.
Автори дослідження не підтвердили того, що у тих, хто працював на день менше, поліпшилася продуктивність, але визнали: у них стало кращим самопочуття і зменшилися витрати. Самі ж працівники казали, що додатковий вихідний допомагає їм краще відновити сили й вони встигають робити стільки ж, як за п’ять днів, а то й більше.
Подібний досвід у 2023 році практикували в іспанській Валенсії. Утім, попри те, що працівникам нововведення сподобалося, виявилося, що воно має недоліки. Деякі учасники почали більше курити та вживати алкоголь, а продавці скаржилися на падіння продажів на 20%.
У Бельгії також можна працювати чотири дні на тиждень. Відповідний закон почав діяти з листопада 2022 року. Однак на практиці він виглядає так: робоча зміна триває або 9.5 години для 38-годинного робочого тижня, або 10 годин — для 40-годинного. До скорочення робочого тижня вдаються і французькі підприємці.
Раніше Заборона розповідала про проєкт влади Іспанії. Уряд профінансував тестування чотириденного робочого тижня на €50 мільйонів. Тим часом в Україні також діє «короткий день» — держустанови завершують роботу в п’ятницю на годину раніше.
Читати більше новин в Telegram