'
Читаєте зараз
У грудні-2021 біля Землі пролетить комета Леонарда. Її можна буде побачити неозброєним оком

У грудні-2021 біля Землі пролетить комета Леонарда. Її можна буде побачити неозброєним оком

Markiian Oliiarnyk
Комета Леонарда
  • У грудні-2021 у зоряному небі північної півкулі можна буде побачити комету Леонарда.
  • До 12 грудня вона з’являтиметься на небі зранку, ще до світанку, а після 12-го — увечері одразу після сутінок.
  • У південній півкулі комета Леонарда буде найбільш помітною напередодні Нового року.

У грудні 2021 року орбіту Землі перетне комета C/2021 A1, більш відома як комета Леонарда. Найближче до нашої планети космічне тіло пролетить 12 грудня, що її можна буде побачити навіть неозброєним оком. На початку 2022 року вона досягне найближчої точки до Сонця і згодом покине нашу Сонячну систему. 

Заборона розповідає про політ комети Леонарда через Сонячну систему. Рекомендуємо запастися біноклями й невеличкими телескопами, щоб сповна насолодитися яскравим виглядом небесного тіла.


Відкриття комети C/2021 A1 Leonard

Комета C/2021 A1 була відкрита вночі 3 січня 2021 року американським астрономом Грегорі Дж. Леонардом, старшого дослідника обсерваторії Маунт-Леммон, штат Аризона. На його честь комету отримала свою  роботу назву A1 Leonard або ж комета Леонарда. На момент відкриття її зоряна величина дорівнювала +19.0 на відстані 5 а.о. від Землі (а.о. — астрономічна одиниця, яка дорівнює відстані від Землі до Сонця).

Схема польоту комети C/2021 A1 Leonard через центральну частину Сонячної системи. Фото: The Sky Live

Як пише Universe Today, свій афелій (найвіддаленішу точку від Сонця) комета Леонарда пройшла на відстані 3500 а.о., приблизно 35 тисяч років тому. У перигелій (найближчу точку до Сонця) вона увійде 3 січня 2022 року, рівно на рік після свого відкриття. Вона проходитиме поблизу Венери на відстані 0.62 а.о. від Сонця, після чого покине нашу Сонячну систему.

Комета C/2021 A1 Leonard: коли та де дивитися

Наразі комета проходить сузір’я Canes Venatici, тож її можна вже зараз побачити через телескоп у країнах північної півкулі, зокрема в Україні. Однак, враховуючи, що надалі вона буде переміщуватися на небозводі все нижче й нижче, для спостережень потрібно обирати просторі місця з низьким і ясним горизонтом, тобто не в горах.

Читати більше новин в Telegram
Стара мапа північної та південної півкуль Землі 1838 року. Фото: Sepia Times/Universal Images Group via Getty Images

8 грудня комета Леонарда перетне орбіту Землі, а вже 12 грудня пролетить найближче до нашої планети на відстані 0.233 а.о. (34.9 млн км). Вона досягне зоряної величини +4.0, тож її можна буде побачити у бінокль або навіть неозброєним оком. Особливо помітним у цей час повинен стати хвіст. Щоб побачити комету С/2021 А1 Leonard у найяскравішій фазі, 12 грудня потрібно буде подивитися на схід приблизно за 90 хвилин до світанку.

Комета C/2021 A1 Leonard у сузір’ї Canes Venatici, 13 листопада 2021 року. Фото: Hisayoshi Kato/Flickr

За даними Forbes, в інші дні знайти комету у небі допоможуть кілька орієнтирів, зокрема зірка Арктур і Венера, та спеціальні прилади — біноклі й телескопи. Арктур — це найяскравіша зоря у північній півкулі й четверта за яскравістю на всьому зоряному небі. Цей червоний гігант знаходиться у сузір’ї Волопаса. Знайти її допоможе сузір’я Великої Ведмедиці — треба просто слідувати від хвоста за його викривленою траєкторією і першою яскравою зорею на шляху і буде Арктур.

Комета Леонарда найближче до Арктура буде пролітати рано-вранці 6 грудня. Знайти її можна буде трохи ліворуч від зірки. Також, якщо пощастить, то й зранку 7 грудня вона може бути помітною.

Положення на небі комети C/2021 A1 Leonard, яке буде 6 грудня 2021 року. Фото: Eddie Irizarry/Stellarium/EarthSky

Після 12 грудня комету Леонарда рухатиметься до орбіти Венери і тоді у північній півкулі її можна буде побачити низько на південно-західному горизонті одразу після заходу Сонця. 

17-18 грудня 2021 року комета проходитиме біля Венери на відстані 0.028 а.о., тож у місцях з низьким і ясним горизонтом можна буде її побачити трохи нижче самої планети. Як пише Universe Today, таке наближення комети до Венери, ймовірно, призведе до метеоритного дощу, який може стати загрозою для місії Akatuski японського аерокосмічного агентства JAXA, яка зараз перебуває на орбіті.

Положення на небі комети C/2021 A1 Leonard, яке буде 17 грудня 2021 року. Фото: Eddie Irizarry/Stellarium/EarthSky

У південній півкулі комета Леонарда найбільш помітною буде наприкінці 2021 та на початку 2022 року, коли вона віддалятиметься від Землі у напрямку сузір’я Південної Риби.

Раніше Заборона розповідала про запуск нової місії NASA під назвою DART, яка стане першою в історії світової космонавтики спробою відхилити космічне тіло від траєкторії польоту за допомогою фізичного удару.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій