'
Читаєте зараз
У Харкові може вибухнути ядерна установка: якими будуть наслідки

У Харкові може вибухнути ядерна установка: якими будуть наслідки

Markiian Oliiarnyk
  • У Харкові ворожий снаряд влучив у дослідницьку ядерну установку Джерело Нейтронів.
  • У разі вибуху це призведе до тяжкого радіаційного забруднення прилеглих територій.
  • Знешкодити снаряд неможливо через постійні обстріли окупантів.

У Харкові існує ризик серйозного радіаційного забруднення через влучання ворожого снаряду «Смерч» у майданчик ядерної підкритичної установки «Джерело Нейтронів». Через постійні обстріли неможливо знешкодити загрозу.

Заборона розповідає про обстріл у Харкові, які наслідки це може мати та до яких ще ядерних злочинів вдаються окупанти в Україні.


У Харкові в ядерну установку влучив російський Смерч

У Харкові в майданчик ядерної підкритичної установки (ЯПУ) «Джерело Нейтронів» влучив ворожий снаряд «Смерч», повідомили в Державній інспекції ядерного регулювання України.

«Він створює потенційну небезпеку вибуху в безпосередній близькості до ядерної установки. Знешкодити снаряд неможливо через постійні бойові дії в районі розташування ядерної установки, яка вже неодноразово потрапляла під обстріли», — підкреслили в Держатомрегулювання.

Пошкодження насосної станції, градирень, лабораторії ізотопів, які безпосередньо впливають на безпеку установки, відсутні, одна суттєво постраждала зовнішня обшивка будівлі.

Читати більше новин в Telegram

«Джерело нейтронів, як і будь-яка інша ядерна установка, не розрахована на експлуатацію в умовах бойових дій. Продовження її бомбардування або обстріли можуть призвести до тяжких радіаційних наслідків із забрудненням прилеглих територій», — підкреслили в державній інспекції.

Що таке Джерело Нейтронів

Ядерна підкритична установка «Джерело Нейтронів» на базі Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» була створена для співробітництва з питань ядерної безпеки між Україною та США. Установка призначена для проведення наукових і прикладних досліджень у сфері ядерної фізики, радіаційного матеріалознавства, біології, хімії та для виробництва медичних радіоізотопів.

«До початку агресії РФ ЯПУ «Джерело нейтронів» знаходилась на етапі фізичного пуску, в рамках якого активна зона була завантажена свіжим ядерним паливом», — пояснили у Держатомрегулювання.

Окупанти системно бомблять ядерні об’єкти України

Перші обстріли ядерної підкритичної установки «Джерело Нейтронів» у Харкові відбулися 6 березня 2022 року, однак ще з першого дня вторгнення станцію було переведено у глибокий підкритичний режим постійного зупину. Об’єкт перебуває у зоні активних бойових дій, тому неодноразово потрапляв під удар ворожих снарядів. За даними Держатомрегулювання, вже зазнали пошкоджень система зовнішнього енергопостачання, кондиціювання системи охолодження клистронної галереї лінійного прискорювача електронів та будівель.

Персонал станції станом на 23 березня 2022 року контролює стан ЯПУ «Джерело нейтронів», але зовнішнє електропостачання відсутнє через пошкодження. При цьому радіаційна ситуація на майданчику в межах норми.

Однак Джерело нейтронів не єдиний ядерний об’єкт, який зазнав ворожих атак.

Крім того, під контролем окупантів знаходяться дві українські атомні електростанції — Запорізька та Чорнобильська. Частину персоналу ЧАЕС вдалося вивезти з території окупованої станції, на якій вони увесь час перебували, повідомили в інформаційному управлінні Верховної Ради.

«Вдалося вивезти 64 особи: 50 осіб змінного персоналу ЧАЕС, 9 службовців Національної гвардії України, одного службовиця Держаної служби надзвичайних ситуацій, чотирьох «сталкерів». На заміну евакуйованого персоналу ЧАЕС відправилося 46 добровольців-працівників станції для виконання службових обов’язків та для забезпечення функціонування підприємства», — зазначили у ВРУ.

Окрім того, у Чорнобильській зоні відчуження, ймовірно, через ворожі обстріли зайнялися лісові насадження. Станом на 24 березня 2022 року більшість осередків займань було локалізовано, розповів в.о. міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Запорізька АЕС перебуває під окупацією російських військових формувань. На майданчику Запорізької АЕС, крім військових країни-агресора, вже тривалий час незаконно там сидять представники російської корпорації з атомної енергії «Росатом».

Раніше Заборона розповідала про план Путіна здійснити теракт на Чорнобильській АЕС. За даними української розвідки, рашисти готують техногенну катастрофу, щоб перекласти відповідальність на Україну.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій