'
Читаєте зараз
У Канаді створили унікальну установку: вона допоможе відновити запаси питної води у світі

У Канаді створили унікальну установку: вона допоможе відновити запаси питної води у світі

Daniil Tsarevskyi
  • Станом на 2022 рік близько двох мільярдів людей не мають доступу до безпечної питної води.
  • Існують станції опріснення. Вони перетворюють морську воду на питну, але викидають багато відходів у море та атмосферу.
  • Стартап Oneka Technologies створила прилад, який у рази безпечніший за інші.

Установка розробників з Канади дозволяє мінімізувати негативні наслідки від більшості рішень з перетворення морської води на питну. Вона працює від енергії хвиль і у перспективі допоможе мінімізувати негативний вплив на клімат

Заборона розповідає про проривний канадський проєкт.

Прісна вода: чому у дефіциті

Безпечна для використання прісна вода складає 0.5% від усіх водних ресурсів землі. Цей запас тільки зменшуватиметься через глобальне потепління. Наприклад, запаси водних ресурсів суші (ґрунтова волога, сніг, лід) за останні 20 років падають на 1 см щорічно.

Танення льодовиків та снігових покровів веде до загострення проблем у теплих та посушливих регіонах, куди поставляється тала вода з гірських хребтів. У подібних районах живе більше ніж шоста частина населення Землі. Зростання рівня моря, своєю чергою, веде до засолення ґрунтових джерел у прибережних районах.

Близько 2 млрд людей не мають доступу до безпечної питної води, а майже половина населення планети відчуває гостру нестачу води хоча б частину року. Прогнозується, що ситуація буде тільки погіршуватись через збільшення чисельності населення та кліматичні зміни.

Читати більше новин в Telegram

Oneka Technologies: що за стартап

Опріснення морської води частково розв’язує проблему нестачі. Проте, цей процес потребує великої кількості енергії, яка надходить від викопного палива, що викидає багато відходів у атмосферу. 

При опрісненні у море виливається ще й певна кількість відходів — це розсіл. Він має ще більшу концентрацію солі аніж місцева вода та є небезпечним для фауни.

У Канаді придумали більш безпечний спосіб — через енергію хвиль, пише BBC.

Засновники стартапу Oneka Technologies придумали установку, яка кріпиться до морського дна і під’єднується трубами для доставлення чистої води на берег. Для того, щоб вона працювала, необхідні хвилі висотою усього в 1 метр. Вона також зменшує концентрованість розсолу — відходи усього на 25% солоніші за морську воду. 

Системи Oneka буває трьох розмірів. Найбільший з них має довжину 8 м, ширину — 5 метрів. Він може виробляти до 49 000 л прісної води/добу. Станції є модульними, а значить що кілька таких можна поєднувати, створюючи ланцюги.

Вчені вітають розробки систем на відновлюваній енергії, проте не вважають, що це панацея.

«Використовуйте менше води, лише тоді, коли вона вам потрібна. Думайте про енергію, необхідну для перекачування води, про хімікати, які використовуються для її обробки. Це важливі міркування, коли відкриваєте кран», — коментує експерт із систем водопостачання та очищення, професор хімічної інженерії в Університеті Суонсі Чедлі Тізауоі.

Раніше заборона розповідала про британських вчених, які запропонували розв’язання проблеми з нестачею води: перетворення на рідину океанічної пари.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій