'
Читаєте зараз
Вчені вирішили проблему нестачі прісної води в світі. Навіть в  Африці

Вчені вирішили проблему нестачі прісної води в світі. Навіть в  Африці

Ilona Kivva
Автор:
  • Прісна вода складає близько 2.5% від загального обсягу на планеті. З них використовувати можна не більше 1%.
  • Одним із поки що таємних джерел прісної води є водяний пар над океаном.
  • Перетворити на рідку воду пару можна, штучно відтворивши природний колообіг.

Науковці розробили проєкт пристрою для перетворення океанічної пари у питну воду. Її запаси є практично безмежними, а глобальне потепління на них не впливає. Одна установка зможе закрити потребу у питній воді для 500 000 людей.

Заборона розповідає про революційний інженерський винахід.

Океанічний пар можна перетворити на питну воду: дослідження

Прісна вода складає близько 2.5% від загального обсягу на планеті. З цієї частки більш ніж половина — це льодовики та снігові шапки гір, які невпинно тануть через глобальне потепління. Розтала вода потрапляє у солоні океани, руйнуючи їх біосклад, а заразом фактично зникаючи в нікуди. Тож дефіцит питної води вже існує і у найближчі роки значно посилиться, пише Science Alert.

Щоб розв’язати цю глобальну проблему, вчені з американського університету Урбана-Шампейну запропонували використовувати у якості прісної води пару над океаном. Її запаси, за словами науковців, практично безмежні.

Для перетворення пари у рідкий стан вчені розробили спеціальний прилад. Це величезна машина розміром з круїзний лайнер (210 м у ширину та 100 м у висоту). Він працює за принципом дії природного колообігу води.

Читати більше новин в Telegram

Що робить пристрій:

  • частина апарату розміщена у воді, а інша на суші;
  • вентилятори у першій частині пристрою заганяють пару у систему охолодження на березі;
  • пара конденсується, переходячи у рідкий стан.

Працювати установка може на відновлюваних джерелах енергії, наприклад, на сонячних батареях. Лише одна така система, за словами науковців, може потенційно задовольнити середньодобову потребу у питній воді приблизно 500 000 людей.

«Цього раніше не робили, і я думаю, що це тому, що дослідники так зосереджені на наземних рішеннях. Однак наше дослідження показує, що інші варіанти насправді існують», — каже дослідниця Франсіна Домінгес.

Ілюстрація пристрою для вилучення водяної пари з океану. Інфографіка: Nature Scientific Reports

Головною перевагою установки є стійкість до кліматичних змін та можливість працювати у посушливих регіонах, наприклад, на більшій частині африканського континенту.

«Кліматичні прогнози показують, що потік океанічної пари лише збільшуватиметься з часом, забезпечуючи ще більше запасів прісної води. Отже ідея, яку ми пропонуємо, буде здійсненною в умовах зміни клімату. Ми вважаємо, що запропонований метод може задовольнити потреби людства у питній воді у великих масштабах», — вважає провідний інженер проєкту Правін Кумар.

Раніше Заборона розповідала про вплив глобального потепління та інших катаклізмів на поширення захворювань. Зокрема, зміна клімату посилює заразність та важкість перебігу людських хвороб.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій