'
Читаєте зараз
У Казахстані скасували смертну кару. Білорусь тепер єдина пострадянська країна, де страчують людей

У Казахстані скасували смертну кару. Білорусь тепер єдина пострадянська країна, де страчують людей

Markiian Oliiarnyk
Сенат Казахстану
  • Сенат Казахстану ухвалив закон, який виключає смертну кару як покарання.
  • Засудженим до страти замінять покарання на довічне ув’язнення.
  • Білорусь залишається єдиною країною на пострадянському просторі, де досі діє смертна кара.

Сенат Казахстану 23 грудня 2021 року ухвалив поправки до Кримінального кодексу країни, які повністю скасовують смертну кару як покарання за злочини. Тепер Білорусь залишилась єдиною країною на пострадянському просторі, де страчують людей.

Заборона розповідає деталі скасування смертної кари у Казахстані та про те, за що страчують людей в Білорусі.


В Казахстані скасували смертну кару

Верхня палата парламенту Казахстану 23 грудня 2021 року ухвалила закон, який виключив з Кримінального кодексу країни смертну кару як покарання, повідомляє пресслужба казахстанського сенату. 

«Ухвалюючи цей закон, Казахстан приєднується до групи країн, де смертна кара законодавчо заборонена. Крім того, наша країна доводить, що підтримує міжнародний рух, спрямований на повне скасування смертної кари», — повідомив спікер парламенту Маулен Ашимбаєв. 

17 статей кримінального кодексу Казахстану більше не передбачатимуть покарання у вигляді смертної кари. Вже засудженим до страти людям покарання замінять на довічне позбавлення волі. 

Читати більше новин в Telegram

З моменту проголошення незалежності Казахстану у 1991 році в країні було виконано 536 смертних вироків. Однак з 2003 року в Казахстані запровадили мораторій на смертну кару, яка могла бути виконана лише в разі його скасування. Але суди продовжували виносити смертні вироки за особливо тяжкі злочини. Приміром, у 2016 році ухвалили смертний вирок Руслану Кулекбаєву, який вбив 10 людей в Алмати. Він відбуває довічне ув’язнення.

За що страчують в Білорусі

Білорусь залишилась єдиною країною на пострадянському та європейському просторі, де практикують смертну кару. Такий спосіб покарання в республіці засуджують ЄС, ОБСЄ і низка міжнародних організацій. Так, у жовтні 2021 року представник Євросоюзу в Білорусі Дірк Шубель закликав Білорусь «рухатися в бік скасування смертної кари».

Відповідно до Конституції Білорусі, страту застосовують як виняткову міру покарання за особливо тяжкі злочини. До таких злочинів належать ті, які вчиняються проти держави чи окремих осіб, а також кілька ненасильницьких.

Страчують людей в режимі секретності. Родичі смертників не знають ні дати смерті, ні місця поховання своїх близьких. Вирок суду про смертну кару виконують через розстріл. За білоруським законодавством, тіла розстріляних не видаються родичам для поховання. Точну кількість засуджених білоруська влада не розголошує, в основному про вироки дізнаються зі слів родичів засуджених. 

Раніше Заборона розповідала, як білоруська влада використовує гомофобію, щоб тиснути на супротивників влади, та яке ставлення в країні до постраждалих від гомофобії. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій