Читаєте зараз
У Конгресі США хочуть передати Україні смертоносні ракети, яких боїться Росія

У Конгресі США хочуть передати Україні смертоносні ракети, яких боїться Росія

Markiian Oliiarnyk
ATACMS
  • ATACMS здатні вражати ворожі цілі на відстані до 300 км і заподіювати великі руйнування.
  • Ракети не мають своєї оригінальної пускової установки, але їх можна запускати з M270 MLRS та M142 HIMARS.
  • Вони бувають як касетними, так і уламково-фугасними (як Harpoon або Tomahawk).

США можуть передати Україні тактичні балістичні ракети ATACMS. Попри те, що у Білому домі заявляють, що наразі ще не готові до такого кроку, в американському Конгресі передачу озброєння підтримують як республіканці, так і демократи. Вони можуть відіграти важливу роль у ході контрнаступу на півдні, оскільки здатні летіти на набагато більші відстані за лінію фронту.

Заборона розповідає про смертоносні далекобійні снаряди, які можна запускати з установок HIMARS.


Військова допомога США Україні: позиція Конгресу щодо далекобійних ракет

Обидві партії Нижньої палати парламенту США підтримують надання Збройним силам України тактичних балістичних ракет, відомих як ATACMS, пише CNN

Вони здатні вражати ворожі цілі на відстані близько 300 кілометрів. Україна вже протягом кількох місяців закликає адміністрацію Байдена про поставки далекобійних снарядів такого типу. Річ у тім, що реактивні боєприпаси до комплексів HIMARS летять всього на 80 км, а цього не достатньо, щоб остаточно паралізувати логістику РФ. 

На думку конгресменки від Демократичної партії Елісс Слоткін, США мають терміново, вже у серпні-вересні, надати велику партію додаткової допомоги українцям. Це потрібно для того, аби забезпечити результативність дій ЗСУ в ході масштабного контрнаступу на півдні. І республіканці, як і демократи, сповнені рішучості у цьому питанні.

Читати більше новин в Telegram

«Я думаю, що ми дуже твердо почули від президента Зеленського і на це підтвердили сьогодні [27 липня], що українці дійсно хочуть кілька разів вдарити Росію по зубах до приходу зими, поставити їх у найкраще для себе можливе положення, завдавши удару по них [росіянах] на півдні України», — зазначила американська політикиня.

Водночас радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван 23 липня заявив, що американський уряд наразі не готовий надавати Україні ATACMS, оскільки вони можуть бути використані для удару по території Росії. А це, за його словами, може призвести до ще більшої ескалації війни.

Ракети ATACMS: особливості

Попри те, що ми їх називаємо далекобійними, за загальною класифікацією снаряди належать до класу ракет малої дальності. Це єдина система такого типу, яка досі є на озброєнні армії США і має позначення MGM-140. Виробництвом займається компанія Lockheed Martin.

Як пише Military Today, ATACMS є проміжною ланкою між артилерійськими системами, що використовуються сухопутними військами, та авіаційними та крилатими ракетами, що використовуються ВПС та ВМС США. Вони летять за балістичною дугою, але під час польоту можуть виконувати швидкі та раптові маневри для корекції курсу, щоб збивати з пантелику ворожі системі відстеження та перехоплення.

Для зброї немає спеціальних пускових установок, тому використовуються платформи систем M270 MLRS або M142 HIMARS, у яких 227-мм реактивні установки замінюються на одну велику пускову трубу. M270 може нести одну ATACMS і шість 227-мм снарядів (або дві тактичні ракети), а M142 HIMARS — лише одну тактичну ракету, або один пакет стандартних реактивних боєприпасів.

Оригінальна модель MGM-140A використовує систему інерційної навігації для наведення, а в інших версіях стоїть GPS для підвищення точності. Ймовірне кругове відхилення — 10-50 м. Всього є три основні моделі ракет ATACMS, що пройшли серійне виробництво:

  • MGM-140A — касетна, містить 950 суббоєприпасів M74 APAM (потенційно вражає площу до 33 000 м2), летить на 128 км;
  • MGM-140B — касетна, містить 275 суббоєприпасів M74 APAM, важить на 400 кг менше, ніж MGM-140A, летить на 165 км;
  • MGM-168A — уламково-фугасна, має цільну 227-кілограмову боєголовку WDU-18/B (використовується в ракетах Harpoon і Tomahawk), призначену для ураження точкових цілей, летить на 300 км.

За даними Military Today, один постріл ATACMS коштує приблизно $820 000. Відомими операторами цієї зброї є США, Південна Корея, Тайвань, Об’єднані Арабські Емірати, Бахрейн та Греція. Вона активно використовувалася американськими військами у війнах на Близькому Сході: під час операції «Буря в пустелі» було запущено 32 ракет, а під час операції «Свобода Іраку» — 450.

Раніше Заборона розповідала про особливості німецької модифікації M270 MLRS — MARS II, яка надійшла на озброєння України від партнерів з Бундесверу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій