Читаєте зараз
У М’янмі помилували екслідерку: серіал про неї увійшов би в топ-5 року

У М’янмі помилували екслідерку: серіал про неї увійшов би в топ-5 року

Ilona Kivva
Автор:
  • В результаті держперевороту у 2021 році до влади в країні вдруге прийшло військове командування. Більшість членів попереднього уряду ув’язнили.
  • 1 серпня 2023 року було помилувано 7 000 політв’язнів, серед яких президент країни та його головна радниця Аун Сан Су Чжі.
  • Втім, скасували тільки частину незначних вироків. Вважається, що це спроба уряду зробити для західних країн видимість демократії.

Лауреатка нобелівської премії миру Су Чжі провела в ув’язненні близько 15 років. Хунта до цього  всіляко намагалася змусити її покинути країну, забороняючи візити дітей та чоловіка, який помер навіть не попрощавшись з дружиною. Вона змогла заснувати опозиційну політичну партію, яка двічі перемогла на виборах. Хоч офіційно правити Су Чжі не могла, вважається, що з 2015 року саме вона керувала країною.

Заборона розповідає про лідерку М’янми, яка ув’язнена з 2021 року.


Аун Сан Су Чжі: хто вона така

Су Чжі — донька генерала Аун Сана, героя незалежності М’янми (раніше Бірма). Його вбили за рік до того, як країна отримала незалежність від Великої Британії у 1948 році. Дівчині тоді було два роки, пише BBC.

Її матір була дипломаткою — у 1960 році її призначили послом в Індії і родина переїхала. Су Чжі вступила до Оксфордського університету, де вивчала філософію, політику та економіку. Там вийшла заміж за академіка Майкла Аріса.

Після навчання довгий час жила та працювала у Японії, Бутані та Великій Британії, але у 1988 році повернулася до М’янми, щоб доглядати за хворою матір’ю. В країні тоді якраз почалися протести — тисячі студентів, офісних працівників і ченців вимагали від військового правління, яке тоді захопило владу, демократичних реформ.

Читати більше новин в Telegram
Аун Сан Су Чжі. Фото: OfficialSuuKyi/Twitter

Жінка давно захоплювалася ненасильницькими кампаніями Мартіна Лютера Кінга та Махатми Ганді, тому долучилися до мітингів. Згодом взагалі очолила кампанію проти генерала У Не Віна.

Мирні демонстрації жорстоко придушила армія, а Су Чжі схопили і помістили під домашній арешт. Вона була ув’язнена впродовж шести років. У цей період її навіть нагородили Нобелівською премією миру за те, що вона стала видатним прикладом сили безправних.

Її звільнили в липні 1995 року і запропонували виїхати до Великої Британії, де жили її чоловік та двоє синів. Вона відмовилася, побоюючись, що назад у М’янму її вже не пустять. Після цього влада посилила тиск, намагаючись всіляко змусити її виїхати. Так, навіть коли її чоловік захворів на рак і звернувся до хунти, аби востаннє побачитися з дружиною, йому відмовили. Жінка так і не попрощалася з ним. Пізніше у багатьох інтерв’ю вона говорила, що це одна з багатьох жертв, на які вона пішла задля того, аби побачити М’янму справді вільною демократичною державою.

Починаючи з 2000 року, вона ще кілька разів потрапляла під домашній арешт — в основному на рік-два. Сумарно жінка провела в ув’язненні близько 15 років.

Це не завадило їй заснувати політичну партію «Національна ліга за демократію» та взяти участь у виборах. Так, у 2012 році вони виграли і пройшли у парламент. Су Чжі склала присягу як депутат і лідерка опозиції, а вже у травні-2013 вона вперше за 24 роки покинула М’янму, щоб показати, що цього разу зможе повернутися.

Під час перевиборів у 2015 році НЛД перемогла на перших за 25 років відкритих виборах у М’янмі, однак президентський пост дістався не Су Чжі. Згідно з конституцією країни, очолити державу не може людина, діти якої є іноземцями (її сини громадяни Сполученого Королівства). Вона обійняла посаду статського радника при Він М’їну (також був політв’язнем багато років). Вважається, що фактично країною керувала саме Аун Сан Су Чжі.

Держпереворот у М’янмі в 2021 році

НЛД наприкінці 2020 року знову перемогла на виборах, отримавши навіть більше голосів, ніж у 2015 році. Представники армії заявили, що результати голосування були сфальсифіковані.

Увесь цей час військові продовжували займати чверть місць у парламенті та контролювали ключові міністерства. Акумулювавши достатньо сил, 1 лютого 2021 року військові організували державний переворот. Обраний уряд було повалено, а більшість чиновників, включно з Аун Сан Су Чжі — заарештовано. 

В країні ввели надзвичайний стан та сформували тимчасовий уряд, який діє дотепер. За підрахунками, до березня 2023 року було убито від кількох сотень до понад 3 000 протестувальників, 20 000 людей заарештовано, а 55 000 будинків спалено. До страти засуджені десятки активістів. Влітку-2022 в країні вперше з 1980-х років відбулася страта — вбили чотирьох мітингарів.

Вирок Су Чжі: за що помилували

Су Чжі знову посадили за ґрати, звинувативши у 19 злочинах, які передбачають 33 роки ув’язнення. Серед обвинувачень незаконне присвоєння, зберігання та перевезення рацій, порушення закону про запобігання стихійним лихам, отримання хабарів та незаконних платежів (розкрадання держказни), пише Reuters.

1 серпня 2023 року хунта видала указ, відповідно до якого її помилували по п’ятьох пунктах і перевели під домашній арешт. Зняті обвинувачення стосуються найбільш незначних злочинів, серед яких порушення правил щодо COVID-19 під час передвиборчої кампанії. Це змінює термін ув’язнення всього на шість років.

«Вона не буде звільнена з-під домашнього арешту. Рішення було лише  частиною амністії, згідно з якою понад 7 000 в’язнів було звільнено по всій країні. Таким же чином помилували Він М’їна, але він теж залишиться під вартою», — каже джерело видання.

Раніше Заборона розповідала про кризу у Франції, яка виникла після вбивства підлітка. Воно стало 13 з початку 2023 року через закон, який дає право поліцейським на жорстоку реакцію.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій