'
Читаєте зараз
У Непалі померла дівчина, яку вигнали з дому через місячні: де ще подібне є нормою

У Непалі померла дівчина, яку вигнали з дому через місячні: де ще подібне є нормою

Анастасія Бодюл
  • Чхаупаді — давня непальська традиція, коли жінок з менструацією відселяють від родини.
  • Звичай намагаються викорінити з 2005 року: наразі він карається ув’язненням та штрафом. 
  • По всьому світі існує багато менструальних табу, наприклад, заборона заходити на кухню в Індії чи готувати суші в Японії. 

Декілька днів на місяць непальські жінки змушені жити в ізольованих будиночках без будь-яких умов. Часто це закінчується трагічно: багато смертей через напади тварин, отруєння чадним газом чи хвороби. До початку ковіду активісти проводили освітні кампанії й руйнували такі хатинки, але під час пандемії традиція відновилася.

Заборона розповідає про утиски, з якими досі стикаються жінки під час місячних. 


Чхаупаді: що за традиція

16-річна дівчина з Непалу померла через незаконний звичай чхаупаді. На цей період жінки змушені жити у маленьких хатинках на околиці поселення, пише The Guardian.

«Аніта Чанд померла від укусу змії під час сну в одному з традиційних будиночків. Наразі поліція розслідує смерть дівчини: родина заперечує, що у неї були місячні, коли вона померла. Смерть Аніти стала першим зареєстрованим випадком щодо цієї практики за чотири роки», — зазначили журналісти.

Дівчина сидить в одному з будиночків для чхаупаді. Фото: Navesh Chitrakar/Reuters

Читати більше новин в Telegram

Чхаупаді вважається незаконною з 2005 року і карається ув’язненням на строк до трьох місяців і штрафом у 3000 непальських рупій. Звичай базується на багатовіковому переконанні, що жінки та дівчата нечисті під час менструації. Їм не тільки забороняється мешкати з родиною, а й навіть наближатися до свого помешкання чи займатися рутинними справами.

Через такі суворі обмеження жінки часто гинуть. Від холоду вони стикаються з низкою проблем зі здоров’ям: респіраторні захворювання, інфекції сечовивідних шляхів, пневмонія. Часто на них нападають дикі тварини, оскільки хатинки розташовані в ізольованих регіонах, подалі від інших людей. Розповсюджені й випадки отруєння чадним газом: жінки розпалюють вогнища, щоб зігрітися, у приміщенні без будь-якої вентиляції.

До пандемії активісти проводили освітні кампанії для населення, щоб викорінити традицію. Також руйнувалися тисячі хатин, куди переселяли жінок, — лише в одному регіоні знищили 7 000. Але через ковід вся увага була перенесена: програм щодо чхаупаді відтоді не було, і люди ігнорували про заборону.

Менструальні табу: які є у світі

Практика обмежень для жінок з місячними досі розповсюджена у багатьох культурах. У деяких частинах Індонезії, Індії та Нігерії їм не дозволяють виходити з дому чи змушують жити в хлівах для худоби. У багатьох африканських країнах дівчат-школярок не пускають на заняття: багато хто кидає школу через постійні пропуски, що погіршують успішність.

В сільській місцевості Індії жінкам під час менструації заборонено заходити на кухню та готувати їжу. Їдять вони також окремо від усіх: їм доводиться чекати, коли хтось із членів родини принесе їжу. Але інколи жінки просто лишаються голодними, бо про них забули.

В індуїзмі під час місячних не можна чіпати тварин, а особливо священних корів. Не дозволяється ходити сільськогосподарськими полями, бо посіви можуть зав’янути. Також не можна торкатися сиру, молока, солоних огірків, бо вони нібито зіпсуються. 

В Японії поширена думка, що жінки не можуть готувати суші через менструацію: вона нібито викликає дисбаланс смаку у приготованих страв. А в Ізраїлі та Афганістані забороняють душ під час місячних: вважається, що це спричиняє безпліддя.

Найбільш розповсюджені обмеження на відвідування святих місць. Згідно з індуїстськими, ісламськими та буддистськими традиціями, жінкам з місячними не можна молитися, торкатися священних книг або брати участь в ритуалах. 

Раніше Заборона розповідала про наслідки суворого обмеження абортів в Польщі: лікарі уникають процедури навіть при медичних показаннях, прирікаючи жінок на смерть.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій