'
Читаєте зараз
В Польщі фатальні рішення лікарів щодо абортів вивели людей на протести: подробиці

В Польщі фатальні рішення лікарів щодо абортів вивели людей на протести: подробиці

Ilona Kivva
Автор:
  • В країні з 2021 року діє чи не найсуворіше серед країн ЄС законодавство щодо абортації.
  • Це, за словами правозахисників, призводить до того, що лікарі уникають процедури навіть при медичних показаннях.
  • За оцінками організацій захисту прав жінок, близько 200 000 польських жінок щороку роблять незаконні аборти або їдуть робити цю операцію в інші країни.

Законодавство країни дозволяє робити переривання вагітності лише у випадках насильництва чи загрози життю. Втім, це настільки суперечливі чи важкодоказові події, що виникають лазівки для лікарів, які принципово проти абортів. За два роки дії закону в Польщі померли кілька жінок, причому за схожими обставинами. Правозахисники побоюються, що ця кількість невпинно зростатиме.

Заборона розповідає про смертельні випадки через обмеження переривань вагітності.


Медичні показання для аборту: як тлумачать польські лікарі

В середині червня 2023 року в кількох містах Польщі виникли протести з вимогою легалізувати аборти. Суспільство розлютила історія вагітної жінки, яка померла в травні від септичного шоку, що стався через недбалість лікарів. Виявилося, що вона мала медичні показання до аборту, але медики це приховали, пише The Guardian.

«Нам ніхто не казав, що у нас практично немає шансів на здорову дитину… Весь час вони давали нам помилкову надію, що все буде добре… що [у гіршому випадку] дитина буде недоношеною. Ніхто не давав нам вибору чи шансу врятувати Дороту [жінку], тому що ніхто не казав, що її життя під загрозою», — розповів польським ЗМІ чоловік померлої. 

Засновниця організації Всепольський жіночий страйк Марта Лемпарт вважає, що причина такої поведінки лікарів криється у страху перед юридичними наслідками. Адже якщо зробити аборт занадто рано, прокурори можуть вирішити, що небезпеки для матері не було. Правозахисниця наголосила, що проблема не лише у законодавстві Польщі, а й у лікарях, які трактують його суворіше, ніж уряд.

Читати більше новин в Telegram

З’ясувалося, що ще у 2005 році тодішній директор лікарні, в якій померла Дорота, нібито оголосив, що там більше не робитимуть абортів, оскільки процедура суперечить Божому закону та вченню Папи. І з 2018 року у лікарні справді не було зареєстровано жодного аборту.

Нинішній директор закладу Марек Віржба є депутатом місцевої ради від правої партії «Суверенна Польща», яку називають католицько-націоналістичною. Він теж підтримує заборону абортів. Проте сама лікарня заперечує, що політична діяльність Вержби чи його погляди стали причиною смерті Дороти Лалік.

Міністерство охорони здоров’я Польщі відреагувало на смерть жінки обіцянкою видати більш детальні стандарти для акушерів. А от лідер керівної партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський заявив, що проблеми з абортами не існує. Він звинуватив журналістів у пропаганді та створенні уявної реальності. 

Подібний інцидент стався у 2021 році: 30-річна жінка у місті Пщина померла за схожих обставин і з тим самим діагнозом. Це теж викликало хвилю протестів з приводу жорстоких правил закону, який не враховує ускладнень при вагітності. Активісти заявили, що було принаймні п’ять подібних випадків смерті вагітних жінок.

Читайте також

Заборона абортів у Польщі

Польські закони щодо абортів — одні з найсуворіших у Європі. 22 жовтня 2020 року Конституційний суд країни ухвалив рішення, яким заборонив більшість переривань вагітності. Аборти дозволяються лише у разі зґвалтування та інцесту і через загрозу здоров’ю матері. У листопаді люди вийшли на масові протести, але 27 січня 2021 року рішення суду таки набрало чинності. 

Важкі патології розвитку — навіть такі, унаслідок яких дитина гине відразу після народження — наразі не підстава для аборту в Польщі. Ярослав Качинський після прийняття закону сказав, що таким чином влада прагне до того, щоб навіть випадки дуже важкої вагітності, коли дитина вкрай деформована й точно помре, закінчувалися пологами. Все для того, аби її можна було охрестити і поховати.

За оцінками організацій захисту прав жінок, близько 200 тисяч польських жінок щороку роблять незаконні аборти або їдуть робити цю операцію в інші країни. Правозахисники побоюються, що ця кількість і надалі зростатиме через дедалі жорсткіші правила.

Раніше Заборона розповідала про складнощі, з якими стикаються українки, що переїхали, через польське законодавство щодо абортів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій