Читаєте зараз
У Новій Зеландії винищать усіх щурів: для чого такі жорсткі міри

У Новій Зеландії винищать усіх щурів: для чого такі жорсткі міри

Ilona Kivva
Автор:
  • Гризуни з’явилися на острові у XIII столітті, через шість століть європейці завезли перших хижих ссавців.
  • Держава запустила проєкт Predator Free 2050 Ltd, метою якого є повне очищення острова від гризунів.
  • Подібні програми успішно реалізували у Південній Джорджії та кількох інших островах Атлантики. 

Гризуни систематично крадуть яйця та пташенят, що призводить до поступового зменшення унікальних популяцій у Новій Зеландії. Дослідники називають вражаючі цифри втрат: 26 мільйонів птахів на рік.

Заборона розповідає про масштабний проєкт новозеландської влади.


Приклад Південної Джорджії: план Веллінгтону до 2050 року

Державна організація Predator Free 2050 Ltd. реалізує місцеві проєкти, які займаються викоріненням гризунів по всій території країни, пише BBC.

Мета програми — повністю винищити на континенті найбільш агресивні види до 2050 року:

  • тихоокеанських, корабельних та норвезьких щурів;
  • кунячих (горностаїв, ласок та тхорів);
  • опосумів. 

За приклад взяли британський острів в Атлантиці — Південну Джорджію. З території протяжністю 170 км вдалося повністю вивести гризунів. Методи, які були застосовані там, можуть спрацювати і на значно більшій території, наприклад, з площею 268 021 км² як Нова Зеландія.

Читати більше новин в Telegram

Один із наймасштабніших проєктів діє у Веллінгтоні: до полювання залучають волонтерів та навіть школярів. За кілька років у мегаполісі з 200 000 населення практично не залишиться цих хижаків.

План знищення гризунів у Новій Зеландії. Інфографіка: BBC

Для відлову використовуються пастки, отруйні приманки і інноваційні методи знищення популяції. Всіх гризунів розтинають, аби перевірити динаміку викорінення. Річ у тім, що щури призвичаюються до критичних умов, а отже з часом певні методи перестають діяти, тож треба вигадувати нові.

Нова Зеландія: навіщо вбивають щурів

Острів відокремився від стародавнього суперконтиненту 85 млн років тому — задовго до появи ссавців. Крім того, це останній великий масив суші, який був заселеним людьми. Тому у регіоні у безпечних умовах гніздилися різноманітні птахи. Деякі з них, наприклад, ківі, поступово втратили здатність літати.

У XIII столітті полінезійці привезли мишей і тихоокеанських щурів, а ще через шість століть європейці завезли хижих ссавців. Вони харчувалися в основному птахами, які були легкою здобиччю. З тих пір майже третина місцевих видів була знищена, і ця тенденція продовжується.

За підрахунками екологів, Нова Зеландія втрачає через хижаків 26 млн птахів на рік. Під загрозою зникнення також туї, яких через гарний спів часто порівнюють з українськими солов’ями.

Тож винищення гризунів — це спроба зберегти унікальні види, яких немає більше ніде у світі.

Маріон, Гоф і Рамсі: де ще і як знищують гризунів

Один із наймасштабніших у світі проєктів діє у Південній Африці. До складу республіки входить острівна група Принс-Едуард. Один з островів (Маріон) є безлюдною субантарктичною територією — вона спустошена вітрами, але є домом для мільйонів морських птахів, серед яких чотири види пінгвінів і 25% усіх у світі мандрівних альбатросів.

Щоб врятувати пернатих, влада ПАР ухвалила рішення повністю вивести гризунів на острові. Узимку 2025 року на Маріон планують доставити вертолітний флот. Гелікоптери розкидають на 30 000 га родентициди — хімічні засоби для боротьби проти гризунів. 

Інші приклади:

  • у 2008 році аналогічний проєкт запустили на великому субантарктичному острові в південній Атлантиці — Південна Джорджія. Через 10 років було офіційно оголошено про успіх;
  • менш масштабні проєкти знищення гризунів відродили популяції морських птахів на британських островах Ланді, Рамсі та Шиантс;
  • на острові Гоф, що у південній Атлантиці, вивести гризунів не вдалося. Було розпочато другу спробу.

Раніше Заборона розповідала про скорочення популяції пінгвінів Аделі в Антарктиці. Птахи вимушені кидати своїх дитинчат без їжі та захисту.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій