'
Читаєте зараз
У Росії хочуть на 10 років посадити працівника поліції за правду про війну в Україні

У Росії хочуть на 10 років посадити працівника поліції за правду про війну в Україні

Markiian Oliiarnyk
Арешти у Москві
  • У Росії заарештували уродженця Бучі, працівника московської поліції Сергія Клокова, якого звинувачують у поширенні фейків про війну в Україні.
  • У телефонних розмовах з колегами Клоков розповідав про те, що насправді російські військові роблять в Україні, як вбивають дітей та руйнують міста.
  • Попри те, що усі його твердження були озвучені непублічно, чоловіку все одно загрожує до 10 років ув’язнення.

У Росії ще на початку березня 2022 року ввели так званий «закон про фейки», яким передбачається кримінальна відповідальність за поширення інформації про так звану «спецоперацію», яка суперечить лінії Кремля. Однією з перших жертв цього закону став працівник московської поліції Сергій Клоков, який по телефону розповідав своїм колегам про те, які насправді звірства вчиняють російські військові в Україні.     

Заборона розповідає подробиці справи Сергія Клокова на основі матеріалів, оприлюднених виданням The Wall Steet Journal.


Закон про фейки у РФ: справа Сергія Клокова

У середині березня 2022 року 37-річний працівник головного управління поліції Москви Сергій Клоков був заарештований російськими правоохоронцями за підозрою у порушенні сумнозвісного «закону про фейки». За матеріалами справи, отриманими виданням The Wall Street Journal, 9 березня він зробив кілька приватних дзвінків до своїх колег і розповів їм про те, чим насправді є так звана «спецоперація». 

«Ми думаємо, що боремося з фашизмом, але фашизму там немає. Немає. Донесіть цю інформацію до людей», — розповів заарештований своїм друзям.

Як з’ясувалося, усі дзвінки Клокова прослуховувалися російськими спецслужбами. Ці записи слідчі використали для відкриття кримінальної справи проти нього за публічне поширення фейків про діяльність російської армії в Україні. За цією статтею йому загрожує до 10 років ув’язнення. Так званими «фейками» російські правоохоронці називають твердження Клокова про те, що:

Читати більше новин в Telegram
  • Росія евакуювала поранених до Білорусі та приховувала справжню кількість загиблих серед солдатів;
  • Україною не керують нацисти;
  • російські солдати вбивали мирних українців.

Як пише WSJ, батьки Сергія Клокова — українці за походженням. Сам він народився і виріс у Бучі, що на Київщині. До Москви він переїхав з матір’ю у 1996 році, коли його батько, Валентин, звільнився з російської армії у званні підполковника.

«Вони зруйнували моє місто. Убили дітей. Знищили пологові відділення», — сказав Клоков у телефонній розмові одному зі своїх колег по роботі.

Заарештований майже 20 років прослужив у головному управлінні поліції Москви на посаді водія і вважав себе справжнім росіянином. Як пише WSJ, свою позицію щодо Росії Клоков змінив після початку російського вторгнення в Україну. 24 лютого його батько перебував у Ніжині і після початку активної фази війни він кілька тижнів провів у підвалі багатоквартирного будинку. «Бої, які я тут побачив, набагато гірші, ніж в Афганістані», — розповів Валентин Клоков журналістам WSJ.

Слідство проти Сергія Клокова: коментарі адвоката

Сергій Клоков вже понад місяць утримується у московському СІЗО №4. За словами адвоката Даніїла Бермана, йому не дозволяли зустрітися з клієнтом без присутності поліціянтів протягом трьох тижнів після арешту. А коли вони зрештою зустрілися віч-на-віч, Клоков розповів адвокату, що призначений судом захисник, якого звуть Володимир Макаров, закликав його визнати свою провину. Після чого підсудний просто відмовився від державного адвоката.

У коментарі WSJ Макаров, який 30 років прослужив у КДБ, заявив, що його колишній підзахисний «з’їхав з глузду через інформацію, яку йому закачували з України».

У матеріалах справи не зазначено, чи була у російських правоохоронців ухвала суду на прослуховування телефону Клокова. За словами Бермана, на початку квітня слідчий повідомив йому, що такий дозвіл був, але жодних документів так ніхто й не показав. Адвокат запевняє, що його клієнт невинний у висунутих проти нього звинуваченнях, оскільки усі його твердження були висловлені у приватних розмовах і ніде не оприлюднювалися.

Арешт за «фейки»: свідчення колег проти Клокова  

Сергій Клоков намагався донести до своїх друзів і колег з московської поліції, що інформація, якою їх годує російська пропаганда, не відповідає дійсності. Він закликав їх шукати правду у не прокремлівських каналах у Telegram та YouTube і навіть планував звести їх з одним зі своїх знайомих з поліції Києва, аби він міг пояснити, що насправді відбувається в Україні. Утім, колеги сумнівалися у більшості заяв Клокова і після його затримання просто дали свідчення проти нього. 

«Він сказав, що ми не маємо права нападати і воювати з ними [українцями], і поки я намагався пояснити йому, що війни немає, він мене не слухав. Я не можу пояснити, чому він став таким радикальним», — сказав російським слідчим один із колег Клокова.

Інший друг також заявив, що намагався переконати заарештованого товариша у тому, що по російському телевізору кажуть правду. «Він мені сказав, що наша країна — агресор і фашист. Я намагався привести його до тями… Але він мене не слухав», — йдеться у стенограмі розмови зі слідчими.

Як пише WSJ, колег Клокова переважно турбували підвищення цін на харчові продукти, а не вбивства мирних українців російськими військовими. На що затриманий відповідав: «А не треба було бомбити Київ».

Раніше Заборона розповідала про те, як топполітики світу готують судовий процес над Володимиром Путіним, аналогічний Нюрнберзькому трибуналу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій