Читаєте зараз
У Росії хочуть на 10 років посадити працівника поліції за правду про війну в Україні

У Росії хочуть на 10 років посадити працівника поліції за правду про війну в Україні

Markiian Oliiarnyk
Арешти у Москві
  • У Росії заарештували уродженця Бучі, працівника московської поліції Сергія Клокова, якого звинувачують у поширенні фейків про війну в Україні.
  • У телефонних розмовах з колегами Клоков розповідав про те, що насправді російські військові роблять в Україні, як вбивають дітей та руйнують міста.
  • Попри те, що усі його твердження були озвучені непублічно, чоловіку все одно загрожує до 10 років ув’язнення.

У Росії ще на початку березня 2022 року ввели так званий «закон про фейки», яким передбачається кримінальна відповідальність за поширення інформації про так звану «спецоперацію», яка суперечить лінії Кремля. Однією з перших жертв цього закону став працівник московської поліції Сергій Клоков, який по телефону розповідав своїм колегам про те, які насправді звірства вчиняють російські військові в Україні.     

Заборона розповідає подробиці справи Сергія Клокова на основі матеріалів, оприлюднених виданням The Wall Steet Journal.


Закон про фейки у РФ: справа Сергія Клокова

У середині березня 2022 року 37-річний працівник головного управління поліції Москви Сергій Клоков був заарештований російськими правоохоронцями за підозрою у порушенні сумнозвісного «закону про фейки». За матеріалами справи, отриманими виданням The Wall Street Journal, 9 березня він зробив кілька приватних дзвінків до своїх колег і розповів їм про те, чим насправді є так звана «спецоперація». 

«Ми думаємо, що боремося з фашизмом, але фашизму там немає. Немає. Донесіть цю інформацію до людей», — розповів заарештований своїм друзям.

Як з’ясувалося, усі дзвінки Клокова прослуховувалися російськими спецслужбами. Ці записи слідчі використали для відкриття кримінальної справи проти нього за публічне поширення фейків про діяльність російської армії в Україні. За цією статтею йому загрожує до 10 років ув’язнення. Так званими «фейками» російські правоохоронці називають твердження Клокова про те, що:

  • Росія евакуювала поранених до Білорусі та приховувала справжню кількість загиблих серед солдатів;
  • Україною не керують нацисти;
  • російські солдати вбивали мирних українців.

Як пише WSJ, батьки Сергія Клокова — українці за походженням. Сам він народився і виріс у Бучі, що на Київщині. До Москви він переїхав з матір’ю у 1996 році, коли його батько, Валентин, звільнився з російської армії у званні підполковника.

«Вони зруйнували моє місто. Убили дітей. Знищили пологові відділення», — сказав Клоков у телефонній розмові одному зі своїх колег по роботі.

Заарештований майже 20 років прослужив у головному управлінні поліції Москви на посаді водія і вважав себе справжнім росіянином. Як пише WSJ, свою позицію щодо Росії Клоков змінив після початку російського вторгнення в Україну. 24 лютого його батько перебував у Ніжині і після початку активної фази війни він кілька тижнів провів у підвалі багатоквартирного будинку. «Бої, які я тут побачив, набагато гірші, ніж в Афганістані», — розповів Валентин Клоков журналістам WSJ.

Слідство проти Сергія Клокова: коментарі адвоката

Сергій Клоков вже понад місяць утримується у московському СІЗО №4. За словами адвоката Даніїла Бермана, йому не дозволяли зустрітися з клієнтом без присутності поліціянтів протягом трьох тижнів після арешту. А коли вони зрештою зустрілися віч-на-віч, Клоков розповів адвокату, що призначений судом захисник, якого звуть Володимир Макаров, закликав його визнати свою провину. Після чого підсудний просто відмовився від державного адвоката.

У коментарі WSJ Макаров, який 30 років прослужив у КДБ, заявив, що його колишній підзахисний «з’їхав з глузду через інформацію, яку йому закачували з України».

У матеріалах справи не зазначено, чи була у російських правоохоронців ухвала суду на прослуховування телефону Клокова. За словами Бермана, на початку квітня слідчий повідомив йому, що такий дозвіл був, але жодних документів так ніхто й не показав. Адвокат запевняє, що його клієнт невинний у висунутих проти нього звинуваченнях, оскільки усі його твердження були висловлені у приватних розмовах і ніде не оприлюднювалися.

Арешт за «фейки»: свідчення колег проти Клокова  

Сергій Клоков намагався донести до своїх друзів і колег з московської поліції, що інформація, якою їх годує російська пропаганда, не відповідає дійсності. Він закликав їх шукати правду у не прокремлівських каналах у Telegram та YouTube і навіть планував звести їх з одним зі своїх знайомих з поліції Києва, аби він міг пояснити, що насправді відбувається в Україні. Утім, колеги сумнівалися у більшості заяв Клокова і після його затримання просто дали свідчення проти нього. 

«Він сказав, що ми не маємо права нападати і воювати з ними [українцями], і поки я намагався пояснити йому, що війни немає, він мене не слухав. Я не можу пояснити, чому він став таким радикальним», — сказав російським слідчим один із колег Клокова.

Інший друг також заявив, що намагався переконати заарештованого товариша у тому, що по російському телевізору кажуть правду. «Він мені сказав, що наша країна — агресор і фашист. Я намагався привести його до тями… Але він мене не слухав», — йдеться у стенограмі розмови зі слідчими.

Як пише WSJ, колег Клокова переважно турбували підвищення цін на харчові продукти, а не вбивства мирних українців російськими військовими. На що затриманий відповідав: «А не треба було бомбити Київ».

Раніше Заборона розповідала про те, як топполітики світу готують судовий процес над Володимиром Путіним, аналогічний Нюрнберзькому трибуналу.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору