У Сполученому Королівстві заборонять конверсійну терапію. Це важливо для захисту прав ЛГБТК+
- Репаративна терапія — це сукупність методик та практик, які мають змінити сексуальну орієнтацію людин на гетеросексуальну.
- Першою у світі на законодавчому рівні метод заборонила Бразилія у 1999 році.
- У Сполученому Королівстві роботу над подібним документом почали у 2021 році, але постійно відкладали через суперечки щодо трансгендерів.
Уряд Великої Британії завершив перший етап розробки законопроєкту про заборону примусової зміни сексуальної орієнтації. Документ перед винесенням на розгляд парламенту має розглянути профільна комісія, але очікується, що його таки ухвалять. Сполучене Королівство може стати 15 країною у світі, де псевдометодика заборонена.
Заборона розповідає про антинаукову практику, де вона заборонена, та що у британському законопроєкті можуть не врахувати.
Репаративна терапія: що це таке
Репаративна або конверсійна терапія — це сукупність методик та практик, які мають змінити орієнтацію на гетеросексуальну, а також сприйняття власної статі, якщо воно не відповідає тій, у якій була народжена людина.
Практика базується на антинауковому припущенні, що гомосексуальність — це хвороба, яка потребує лікування, хоча Всесвітня організація охорони здоров’я ще у 1990 році виключила з Міжнародної класифікації хвороб. Такою терапією можуть займатися як люди з психологічною освітою, так і без диплома взагалі, наприклад, представники церков. Під час так званого лікування застосовуються психотерапевтичні та медикаментозні методи, які нерідко призводять до шкоди організмові. Поширені також експериментальні практики, серед яких позбавлення сну, прийом нейролептиків, електрошокова терапія та навіть зґвалтування.
Законопроєкт про заборону примусової зміни орієнтації у Британії
Британський уряд у 2021 році оголосив, що накладе повну заборону на конверсійну терапію, однак відповідний законопроєкт так і не був розроблений. Стопорили процес більшою мірою суперечки щодо того, чи стосуватиметься заборона трансгендерних людей, пише BBC.
Читати більше новин в TelegramПерші зрушення відбулися тільки у січні 2023 року — представники уряду країни заявили, що вже напрацювали основні положення документа. Так, планують зробити незаконними усі форми такої терапії щодо представників ЛГБТК+ спільноти, тобто включно з трансгендерами.
Дія закону поширюватиметься на території Англії та Уельсу: у Шотландії вже окремо розроблений подібний документ, а у Північній Ірландії заборона діє ще з квітня 2021 року.
Перед винесення на голосування проєкт закону пройде попередній розгляд профільним комітетом, однак коли саме це відбудеться, в уряді не уточнюють.
Точно невідомо, наскільки конверсійна терапія поширена у Великій Британії, але дані загальнобританського опитування представників ЛГБТ за 2018 рік свідчать, що 5% із 108 000 респондентів хоча б раз у житті пропонували певну форму конверсійної терапії, а 2% — пройшли її. Серед респондентів-трансгендерів: 8% пропонували псевдолікування, тоді як 4% його пройшли.
Конверсійна терапія: у яких країнах заборонена
Репаративна терапія частково або повністю є незаконною у щонайменше у 14 країнах світу. Так, першою державою, яка на законодавчому рівні заборонила її, стала Бразилія ще у 1999 році, пише Stonewall.
Вже у 2007 році в Самоа заборонили приміняти терапію і вважати людей психічно хворими через їхню сексуальну орієнтацію. Аналогічний документ був кількома роками пізніше ухвалений на Фіджі (2010 рік).
В Еквадорі, на Мальті та Тайвані навіть ввели кримінальну відповідальність для медиків за такі дії. А от в Аргентині та Уругваї заборона стосується не тільки сексуально орієнтації, а й псевдовиправлення гендерної ідентичності.
У 2020 році до цього списку приєдналася Німеччина. Заборона стосується тільки неповнолітніх, але дорослі, які піддалися терапії під примусом або через шахрайство можу звернутися у суд.
В Іспанії та Австралії конверсійна терапія недозволена у кількох регіонах:
- Іспанія:
- Мурсія — заборона на практику зареєстрованими медичними працівниками;
- Мадрид, Валенсія, Андалусія, Арагон — кримінальна відповідальність.
- Австралія:
- штат Квінсленд — кримінальний злочин;
- Вікторія — заборона на використання методики у медичних закладах, включно з психіатрічними.
У 20 американських штатах також діють подібні заборони у різних формах.
В Чилі у 2021 році було введено закон про медичну заборону, а в Індії відповідні директиви того ж року видав Високий суд Мадрасу — їх дія поширюється на всю країну. Також у 2021 році терапія як для зміни орієнтації, так і гендерної ідентичності, стала поза законом у Канаді.
Поки що крайніми державами, що ухвалили такі закони у лютому 2022 року стали Франція та Нова Зеландія.
Раніше Заборона розповідала про законодавчу альтернативу шлюбам, яку розробляє Кабінет міністрів України. Як компромісний варіант запропоновано цивільне партнерство. Це дозволить вирішити елементарні питання справедливості у разі хвороби чи смерті одного з пари.
Читати більше новин в Telegram