'
Читаєте зараз
У США цензурують шкільні програми. Заборонили навіть культовий «Маус» про Голокост… через наготу

У США цензурують шкільні програми. Заборонили навіть культовий «Маус» про Голокост… через наготу

Markiian Oliiarnyk
Maus
  • У штаті Теннессі одна з окружних шкільних рад вилучила зі шкільної програми комікс про Голокост «Маус», створений Артом Шпігельманом.
  • Аргументація — у графічному романі міститься узусна лексика та ілюстрації з оголеними тілами.
  • Це не перший випадок цензурування шкільної програми у США: раніше вже забороняли в деяких округах книги про геїв, рабство і расизм.

У січні 2022 року в американському штаті Теннессі шкільна рада округу Маккін заборонила вчителям використовувати для викладання графічний роман Арта Шпігельмана під назвою «Маус», який розповідає про трагічну долю євреїв у часи Голокосту. На думку членів ради, комікс містить ненормативну лексику і наготу, що є неприйнятним для школярів. Такі кейси траплялися і в інших штатах, зокрема заборонялися книги і фільми про проблеми гомосексуалізму, расизму та рабства.

Заборона розповідає про цензуру шкільних програм у США. 


У Теннессі заборонили «Маус» для школярів: причини

Шкільна рада округу Маккін, що в американському штаті Теннессі, вирішила виключити графічний роман Пулітцерівського лауреата Арта Шпігельмана «Маус» зі шкільної навчальної програми, пише The New York Times.

Згідно з протоколом засідання шкільної ради, присвячений темі Голокосту роман містить матеріали, які є неприйнятними для учнів. «У цій книзі присутня груба, неприємна лексика», — заявив директор шкіл округу Маккін Лі Паркінсон. Також члени ради рішуче виступили проти ілюстрацій з оголеними тілами, сцен насильства та самогубства. Цікаво, що у романі немає людей, адже євреї тут зображені мишами, а нацисти — котами. «Нам не потрібні ці речі, щоб навчати дітей історії. Ми можемо розповісти школярам про те, що саме сталося, але нам для цього не потрібна вся ця нагота та інші непристойності», — розповів член ради Майк Кокран.

Як пише NYT, спочатку рада розглядала можливість зацензурувати ненормативні вислови, однак зваживши на проблеми, які можуть виникнути з авторськими правами, вирішили повністю прибрати її з програми.

Читати більше новин в Telegram

Автор «Мауса» Арт Шпігельман заявив, що рішення шкільної ради округу Маккін його збентежило і назвав цей прецедент «орвелівським». 

Maus Арта Шпігельмана: про що графічний роман

«Маус. Сповідь уцілілого» — це графічний роман американського автора коміксів єврейського походження Арта Шпігельмана. У ньому висвітлюється трагічна доля польських євреїв у часи Голокосту. За основу автор взяв історію життя свого батька, Владека Шпігельмана, який разом з дружиною пережив Освенцим, а потім емігрував до США. Персонажі у коміксі зображені у вигляді тварин, що властиво постмодерністському напрямку у мистецтві. 

Спочатку роман публікувався уривками у журналі Raw з 1980 до 1991 року. Повноцінною книгою Maus вийшов у 1986 році, до якого увійшло перших шість глав, а другий том був опублікований вже у 1991 році. Саме за вагомий внесок у літературу та розкриття трагічних подій Голокосту, що зображені у «Маусі», Арт Шпігельман був нагороджений Пулітцерівською премією у 1992 році.

Цензура у США: заборона на книги про геїв, расизм і рабство

Це далеко не перший випадок, коли у США навчальна програма піддається цензурі. Так, наприклад, у листопаді 2021 року шкільна рада округу Спосільванія, що у Вірджинії, вилучила зі шкільних бібліотек книги, які містять контент сексуального характеру. Спричинили це скарги батьків кількох учнів, зокрема на роман Андре Асімана «Назви мене своїм ім’ям», який розповідає про життя 17-річного хлопця, який має роман з іншим хлопцем, а також на роман Адама Раппа «33 Snowfish», у якому розповідається історія безпритульних дітей, які зазнають сексуального насильства.

У листопаді 2020 року у Пенсильванії комітет з питань різноманіття шкільної ради округу Йорк ввів заборону на використання у навчальному процесі сотень книг, документальних фільмів та статей, в яких розкриваються проблеми гомосексуалізму, расизму та рабства, зокрема які розповідаються від імені нацменшин. Тут теж батьки боялися, що через вивчення матеріалів білі діти відчуватимуть провину за свою приналежність до білої раси. «Ми не будемо викладати навчальну програму, яка породжує розкол і ненависть у суспільстві», — заявила членкиня шкільної ради округу Йорк Вероніка Джемма.

Однак завдяки масовим протестам учнів та вчителів округу заборону вдалося зняти у жовтні 2021 року.

Раніше Заборона розповідала про те, як в Україні заборонили ввозити російські дитячі книги, що містять символіку та пропаганду країни-агресора.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій