У США хочуть організувати навчання для пілотів з України на американських літаках
- Зразки західної авіації суттєво відрізняються від радянської у плані експлуатації та технічного обслуговування.
- Коли Білий дім вирішить надати Україні свої бойові літаки, українці матимуть натреновані екіпажі, коли пройдуть належну підготовку у США.
- Повітряні сили ЗСУ можуть претендувати на літаки F-15 або F-16.
Західні партнери поки не передають Україні бойові літаки, обмежуючись поставками запчастин до радянських зразків, що є на озброєнні Повітряних сил. Серед причин називають небажання йти на пряму ескалацію з Росією, а також складність в експлуатації західних зразків. Проте схоже, що США вже готуються забезпечити українських пілотів своїми літальними бойовими машинами і вже думають над їхньою підготовкою.
Заборона розповідає деталі ініціативи конгресменів щодо навчання українських пілотів, а також про те, які літаки Україна може отримати від США,
Програма підготовки українських пілотів у США: деталі проєкту
Конгресмен від Республіканської партії Адам Кінзінгер разом з колегою-демократом Кріссі Гулаганом подали до американського парламенту проєкт закону про навчання українських пілотів на території США.
«Українські військові потребують нашої негайної допомоги, особливо з повітряними засобами. Тож ми ініціюємо законопроєкт, щоб дозволити фінансування для навчання та військової допомоги українським військовим льотчикам. Дуже важливо, щоб ми підтримували Україну, оскільки вона продовжує боротися за демократію, і запевняє, що готова до будь-якої потенційної ескалації з боку Росії», — пояснив республіканець.
Документ, поданий 17 червня, дозволить розпочати підготовку екіпажів для польотів на американських винищувачах F-15 та F-16, поки адміністрація Байдена розглядає можливість їхньої відправки в Україну. Програмою визначено такі кроки:
Читати більше новин в Telegram- знайомство з експлуатацією F-15, F-16 та інших повітряних платформ, придатних для ведення повітряного бою;
- тренування із застосування комплектів боєприпасів, як-от AIM-9Х02 або AIM-9M;
- встановлення партнерської моніторингової програми між Збройними силами України та Армією США;
- інструктажі з підвищення можливостей для ведення повітряних бойових дій;
- зосередження уваги на можливостях України перевчити нинішніх та майбутніх пілотів щодо використання американських літаків;
- пояснення тактики застосування бойових літальних апаратів, згідно з воєнною доктриною НАТО.
Авіапарк ВПС США: які літаки може отримати Україна
Очевидно, що мета полягає не просто у тому, аби взяти які-небудь літаки і кинути їх зараз у бій, а й у перспективі переозброєння на майбутнє. В авіапарку США є кілька типів літаків: F-15, F-16, F/A-18, F-22 та F-35.
Утім отримати Україна зможе далеко не усі з них. Наприклад, F-22 Raptor взагалі не експортується американцями, F-35 Lightning II лише у процесі серійного виробництва, а F/A-18 Hornet призначений для військово-морських сил, тобто є палубним літаком для авіаносців, яких в України немає. Тож найбільш реальними варіантами є F-15 та F-16.
F-15
McDonnell Douglas F-15 Eagle — це всепогодний тактичний винищувач четвертого покоління, призначений для завоювання переваги в повітрі. Розроблявся як відповідь США на радянський МіГ-25. Має два двигуни, мале навантаження на крило, силову установку із двох двигунів і двокільове хвостове оперення. Прийнятий на озброєння у 1976 році. Станом на 2022 рік, операторами є США, Ізраїль, Японія, Південна Корея, Саудівська Аравія, Сингапур.
F-15 свого часу вважався передовим винищувачем. За даними Military Today, літак здобув 36 з 39 авіаційних перемог ВПС США під час операції «Буря в пустелі», до того ж без жодної бойової втрати. Озброєний ракетами класу «повітря-повітря» малої та середньої дальності AIM-7 Sparrow та покращеними версіями ракет малої дальності AIM-9 Sidewinder. Також встановлена 20-мм гармата М61 з боєкомплектом 940 набоїв. Максимальна швидкість F-15 Eagle становить 2655 км/год, практична висота польоту — 20 000 м, а дальність дії — 1967 км.
F-15 має чимало модифікацій, які в основному здійснювалися для експорту. Найбільш важливі з них:
- F-15SE Silent Eagle — модернізація до покоління 4+, додані деякі технології п’ятого покоління, включаючи технологію зниження помітності;
- F-15N Sea Eagle — палубний варіант, розроблений на замовлення ВМС США, має складні консолі крила, посилене шасі і ракети класу «повітря-повітря» AIM-64 Phoenix.
Попри всі свої переваги, виробництво F-15 було занадто дорогим для масового випуску. Тож майже одразу була розпочата програма Lightweight Fighter, за якою був розроблений багатоцільовий винищувач F-16 Fighting Falcon, який був меншим, дешевшим, але і менш потужним.
F-16
General Dynamics F-16 Fighting Falcon спочатку задумувався як легкий винищувач, але з часом перетворився на універсальний багатоцільовий бойовий літак. Він легший і менш потужний, ніж F-15, але його обслуговування коштує набагато дешевше і не потребує такої мороки. На озброєння ВПС США був прийнятий у 1978 році.
За своєю конструкцією F-16 — це моноплан із середньо розташованим крилом і одним двигуном у хвостовій частині фюзеляжу. Має однокілеве оперення. Максимальна швидкість становить 2120 км/годину. Практична стеля — 15240 м, водначас як практична дальність варіюється в районі 1315 кілометрів. F-16 озброєний шестиствольною гарматою М61-А-1, може нести до шести керованих ракет ближнього радіуса дії AIM-9L/M/P Sidewinder або AIM-120B AMRAAM.
Також має чимало модернізації та модифікацій, які називаються блоками (Block). Одна з них може виконувати функцію винищувача-бомбардувальника, озброєна керованими ракетами класу «повітря-земля» AGM-65A/B/D Maverick з лазерною і оптоелектронною системами наведення, а також звичайними бомбами Mk.82, Mk.83 і Mk.84.
Завдяки універсальності і відносно невисокій вартості F-16 користується успіхом на міжнародному ринку зброї і перебуває на озброєнні 25 країн світу. Також він має статус наймасовішого літака четвертого покоління (було вироблено понад 4000 одиниць). В авіапарту США поступово виводяться з експлуатації. Очікується, що до 2025 року вони будуть повністю замінені новенькими F-35.
Раніше Заборона розповідала про те, що Словаччина передасть Україні свої МіГ-29, якщо Польща та Чехія погодяться закрити небо, допоки словаки не отримають замовлені американські винищувачі.
Читати більше новин в Telegram