'
Читаєте зараз
У США ледь не вбили Салмана Рушді. Кому не догодив відомий письменник

У США ледь не вбили Салмана Рушді. Кому не догодив відомий письменник

Markiian Oliiarnyk
Салман Рушді
  • Ще у 1989 році верховний лідер Ірану видав фетву на вбивство британського письменника за образливе використання образу пророка Мухаммеда.
  • Понад 30 років Салман Рушді посилено охороняла поліція і він постійно переїжджав з місця на місце.
  • Після нападу в американському інституті Чаутоква у письменника пошкоджена печінка, нерви на руці та праве око, яким він, найімовірніше, вже не бачитиме.

На 75-річного автора бестселерів Салмана Рушді 12 серпня 2022 року було скоєно напад. Він отримав кілька серйозних поранень, але зміг вижити. Такого дня британець індійського походження боявся ще з 1990-х років, відколи в Ірані на нього оголосили полювання за блюзнірство в одному з найпопулярніших його творів.

Заборона розповідає про напад на всесвітньо відомого письменника.


Замах на Букерівського лауреата 12 серпня 2022 року

Під час лекції в інституті Чаутоква, що у штаті Нью-Йорк, у присутності відвідувачів на британського письменника Салмана Рушді напав чоловік, озброєний ножем, пише Reuters. Зловмисник завдав 10 ударів: три у правий бік шиї, чотири в живіт, один у праве око, один у грудну клітину та один у праве стегно.

Присутні у залі одразу ж кинулися надавати допомогу пораненому. Через деякий час прибули медики, які на гелікоптері доправили його до лікарні в Ері, штат Пенсильванія. Там Рушді прооперували і підключили до апарату штучної вентиляції легень. Внаслідок нападу, за словами агента Ендрю Вайлі, у нього пошкоджена печінка, перерізані нерви на руці і, найімовірніше, він втратить око.

«Шлях до одужання Рушді почався, але він буде дуже тривалим. Травми серйозні. Але стан його організму розвивається у правильному напрямку», — заявив агент 14 серпня, коли письменника відключили від ШВЛ.

Читати більше новин в Telegram

Нападника правоохоронці затримали одразу ж. Ним виявився 24-річний мешканець Фейрв’ю, штат Нью-Джерсі, на ім’я Хаді Матар. Він, імовірно, пов’язаний з Корпусом вартових ісламської революції, який є воєнізованою структури виконавчої гілки влади Ірану, пише Vice News.

«24-річний хлопець, який народився у Сполучених Штатах, не сам придумав Салмана Рушді як мішень. Навіть пристрасному споживачу іранської пропаганди важко знайти посилання на Рушді у порівнянні з усіма іншими, сучасними ворогами, визначеними режимом [Ірану]», — цитує видання представника розвідки однієї з країн Близького Сходу.

Матара заарештували без права внесення застави. На першому судовому засіданні у справі своєї провини він не визнав.

Салман Рушді: чим відомий

75-річний британський письменник має індійське коріння — він народився в мусульманській кашмірській сім’ї у Бомбеї. Сім’я була заможною, що дозволило йому отримати хорошу освіту у Великій Британії. Спочатку він закінчив престижну школу Регбі, а потім Королівський коледж Кембридзького університету, де вивчав історію та англійську літературу. Повноцінно до Сполученого Королівства Рушді емігрував у 1964 році.

Письменницьку кар’єру розпочав з роману «Грімус», опублікованого у 1974 році, але комерційного успіху він не приніс. Вже наступний його твір, «Опівнічні діти» (1981), став справжнім хітом. За нього автор отримав чимало нагород: Букерівську премію, премію Джеймса Тейта Блека та літературну премію Асоціації викладачів англійської мови.

Світову популярність, до того ж скандальну, Рушді забезпечив його четвертий роман, який називається «Сатанинські вірші» (1988). У ньому пророк Мухаммед зображений у неприйнятному для сповідувачів ісламу світлі, що мусульмани сприйняли як блюзнірство.

Демонстрація мусульман із закликом до вбивства британського письменника Салмана Рушді, 26 лютого 1989 року, Париж, Франція. Фото: Mohammed LOUNES/Gamma-Rapho via Getty Images

В Індії, Єгипті та Саудівській Аравії книгу заборонили, а в Ірані пішли ще далі. Перший іранський лідер аятола Рухолла Хомейні прокляв Салмана Рушді та усіх, причетних до написання книги, і засудив до смерті. Він навіть видав у 1989 році спеціальний едикт, в якій назвав вбивство письменника богоугодною справою. За його голову різні ісламські угруповання призначили величезні нагороди, які сягали майже $3 мільйонів.

Від того часу Рушді постійно перебував під охороною поліції і переховувався, переїжджаючи з однієї конспіративної квартири до іншої. За понад 30 років, відколи була видана фетва, ісламісти вчинили не один замах на причетних до книги осіб. Наприклад, у 1991 році було вбито японського перекладача Хітоші Ігараші.

Утім, попри страх за своє життя, Рушді продовжував писати і після «Сатанинських віршів» випустив ще вісім романів. Також за цей час він встиг стати президентом американського ПЕН-центру, засновником і головою Міжнародного парламенту письменників, членом Королівського літературного товариства та отримав з рук Єлизавети II титул лицаря-бакалавра.

Британський письменник Салман Рушді позує зі своїм жетоном лицаря-бакалавра, врученого Єлизаветою ІІ, 25 липня 2008 року, Лондон, Велика Британія. Фото: JOHN STILLWELL/AFP via Getty Images

Напад в інституті Чаутоква: що відповів Іран

Попри те, що нападника на Рушді підозрюють у зв’язках з Корпусом вартових ісламської революції, все ж офіційних доказів, що Тегеран причетний до замаху на нього, немає. На сам інцидент у міністерстві закордонних справ Ірану відреагували заявою, що країна не володіє додатковою інформацією про підозрюваного у нападі, пише The Guardian.

«Салман Рушді, який отримав численні ножові поранення під час публічного виступу в штаті Нью-Йорк, і його прихильники самі винні у нападі. Свобода слова не виправдовує образи на адресу релігії в його творах», — зазначив речник МЗС Насер Канаані.  

У Британії розкритикували заяву Тегерану, назвавши таку позицію «безглуздою», оскільки абсурдно перекладати відповідальність за замах на саму жертву. «Це була не просто атака на нього, це була атака на право на свободу слова та вираження поглядів. Уряд Великої Британії підтримує його та його родину, але ми будемо захищати свободу слова в усьому світі», — цитує The Guardian речника британського уряду.

Раніше Заборона розповідала про затримання підозрюваного у вбивстві саудівського опозиційного журналіста Джамаля Хашоггі, який виявився особистим охоронцем наслідного принца Саудівської Аравії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій