У світі є дипломатія панд, а буде ще й дипломатія орангутангів: що це за дивне явище
- Малайзія хоче започаткувати «дипломатію орангутангів». Тварин даруватимуть великим імпортерам пальмової олії для підтримки зовнішньополітичних відносин.
- Ініціативу подали після схвалення ЄС заборони на імпорт товарів, повʼязаних із вирубкою лісів – у країні це вважають дискримінацією.
- Зооактивісти просять уряд Малайзії не вивозити тварин та збільшити виробництво без шкоди для ареалу їхнього проживання.
Малайзія – не перша держава Азії, що використовує обмін тваринами для побудови дипломатичних стосунків з партнерами. Схожий метод ще в середині XXI століття винайшов Китай. Це подають як програму з розведення панд. Втім, проєкт має не лише природоохоронну мету.
Заборона розповідає про зовнішню політику Малайзії та Китаю.
Дипломатія орангутангів: ідея уряду Малайзії
У 2023 році Європейський Союз схвалив заборону на імпорт товарів, повʼязаних із вирубкою лісів. Це рішення потенційно зашкодить виробництву пальмової олії. Тож Малайзія, як другий у світі виробник пальмової олії, назвала цей закон дискримінаційним, пише The Guardian.
Після цього міністр плантацій і сировини Джохарі Абдул Гані анонсував, що Малайзія подарує орангутангів великим імпортерам пальмової олії та активним торговим партнерам. Серед них – Європейський Союз, Китай та Індія.
«Це доведе світовій спільноті, що Малайзія віддана справі збереження біорізноманіття. Ми покажемо країнам світу, що Малайзія залишається надійним виробником пальмової олії та прагне захищати навколишнє середовище», – сказав Джохарі Абдул Гані.
Читати більше новин в TelegramОднак зооактивісти виступають проти ідеї урядовців. Вони просять владу знайти інший шлях для захисту навколишнього середовища і збільшення виробництва пальмової олії. Представники організації World Wildlife Fund (WWF) в Малайзії вважають, що заради розширення плантацій для видобутку ресурсів не можна знищувати ліси, де живуть примати.
Вони занепокоєні, що передача орангутангів іншим країнам може негативно вплинути на їхню популяцію в Малайзії. Згідно з позицією WWF, уряд має залучати торгових партнерів для збереження тварин у країні. Якщо захист тварин не посилять, вже до 2025 року їхня кількість може зменшитись до 47 000 особин.
«Посланці дружби»: політична програма Китаю
Китайський лідер Сі Цзіньпін під час візиту до США у листопаді 2023 року заявив, що знову відправить панд до Штатів. Тварин, яких вважають національними символами КНР, використовують як своєрідних посланців дружби, щоб покращити звʼязки з іншими країнами, пише Bloomberg.
На початку осені 2023 року Пекін забирав панд із Національного зоопарку Вашингтону, яких китайці подарували у 1972 році. Тоді це пов’язали з візитом президента США Річарда Ніксона до КНР, що нормалізувало відносини між двома країнами. Після відʼїзду панд Мей Сян, Тянь Тянь та Сяо Ци Цзі у американських зоопарках лишалося лише чотири панди. Китайські аналітики припустили, що Пекін поступово виводить своїх панд із країн через погіршення дипломатичних відносин із Вашингтоном та іншими країнами західного світу.
Китай вже понад півстоліття позичає бамбукових ведмедів іноземним зоопаркам під зобов’язання, що ті через декілька років віддадуть Китаю дитинчат. Це називають підтримкою китайської програми з розведення рідкісних тварин. У період з 1957 до 1983 року Пекін подарував 24 панди дев’яти країнам: СРСР, Північній Кореї, США, Великій Британії, Японії, Франції, Німеччині, Мексиці та Іспанії.
У Сполучених Штатах живуть чотири панди, девʼять знаходяться в Японії, по дві панди мають Велика Британія, Австралія, Данія та Австрія, п’ять тварин мешкають у Бельгії. По одному ведмедю мають зоопарки Франції, Канади, Фінляндії, Німеччини, Іспанії, Індонезії, Малайзії, Мексики, Нідерландів, Сінгапуру, Південної Кореї та Росії.
Так звані посланці дружби Китаю є і на Тайвані попри напружену політичну ситуацію та відносини між державами. Самця Туан Туана та його партнерку Юань Юань Тайваню подарували у 2008 році. Цікаво, що імена звірів, складені разом, перекладаються як воззʼєднання. Можливо, це був натяк на прагнення КНР поглинути Тайвань. У 2013 та 2020 році в Туан Туана та Юань Юань народилося потомство, але в листопаді 2022 року самець помер від некрозу мозку.
Раніше Заборона розповідала про плани Індонезії відсвяткувати День незалежності у 2024 році в новій столиці — Нусантарі. Близько половини населення не підтримує будівництво через шкоду екології.
Читати більше новин в Telegram