У Туреччині опозиція вперше за 21 рік перемогла партію Ердогана на виборах: що це змінює

Daniil Tsarevskyi
  • 31 березня в країні пройшли місцеві вибори. У більшості міст перемогли опозиційні до Ердогана кандидати.
  • Загалом Республіканська народна партія (СНР) набрала 37.74% тоді як Партія справедливості та розвитку (AKP) чинного президента — 35.49%.
  • У Стамбулі переміг Екрем Імамоглу. Він може стати кандидатом від опозиції на наступних президентських виборах.

Результати на місцевих виборах, найімовірніше, показують невдоволення населення здебільшого економічною ситуацією в країні. При цьому показники можуть серйозно вплинути на подальшу політичну кар’єру Реджепа Ердогана та навіть призвести до завершення його президентства.

Заборона розповідає про неочікувані результати місцевих виборів у Туреччині.

Місцеві вибори в Туреччині 2024: результати

У країні 31 березня 2024 року пройшли загальнонаціональні місцеві вибори. За результатами підрахунку більшості голосів у Стамбулі та столиці Анкарі перемогли опозиційні до Реджепа Ердогана кандидати з Республіканської народної партії (CHP), пише Reuters.

Так, Партія справедливості та розвитку (AKP) Ердогана програла вибори у п’яти найбільших містах Туреччини:

  • Стамбулі — 15.4 млн населення;
  • Анкарі — 5.6 млн;
  • Ізмірі — 4.3 млн;
  • Анталії — 1.2 млн;
  • Адані — 1.7 млн;
  • Бурсі — 2.9 млн.

В масштабах цілої країни це вилилось у 37.74% голосів для СНР та 35.49% для AKP. Кандидати від партії президента стали мерами лише у 23 провінційних центрах з 80. Це перший випадок, коли за 21 рік Ердогана при владі його партія зазнала поразки на місцевих виборах. У своїй промові чинний президент визнав поразку та пообіцяв звернути увагу на сигнал суспільства.

Читати більше новин в Telegram

«Наш альянс втратив висоту і ми вживемо заходів, щоб повернути лідерство. Якщо ми зробили помилку, ми її виправимо в наступні роки. Якщо нам чогось не вистачає, ми це добудуємо», — заявив Ердоган у промові після оголошення результатів.

Варто зазначити, що явка склала 76% порівняно з 86% на президентських виборах у 2023 році. Проголосувати мали право 61 млн виборців.

Опозиція в Стамбулі та Анкарі: які перспективи

Перемога саме Республіканської народної партії сигналізує про те, що країна не задоволена першим роком нового терміну Ердогана. Вирішальним фактором, як вважають експерти, стала економічна ситуація в країні. Так, інфляція в Туреччині складає близько 70%, а будь-яке зростання відсутнє через жорстку монетарну політику. Багато сімей в Туреччині не можуть дозволити собі звичайні товари.

«Дивовижний результат стався через те, що виборці хотіли покарати правлячу партію за глибину економічної недуги. Прихильники ПСР вирішили або голосувати за інші партії, або не голосувати взагалі. Явка була відносно низькою порівняно з минулими виборами. Були міжпартійні зміни під час голосування, чого не відбулося на національних виборах через сильніші ідеологічні прихильності. Цього разу економіка переважала над ідентичністю», — сказав директор стамбульського аналітичного центру Edam Сінан Улген.

Найбільш популярна опозиційна фігура в Туреччині — це переобраний мер Стамбула Екрем Імамоглу. Його вважають головним супротивником Ердогана, а прихильники мера на вулицях мегаполіса вимагали відставки Реджепа і щоб він пішов на наступні президентські вибори.

Екрем Імамоглу на виборчій дільниці. Фото: Ekrem İmamoğlu (Х)

«Ті, хто не розуміє послання нації, зрештою програють. Сьогодні ввечері 16 мільйонів громадян Стамбула надіслали повідомлення як нашим суперникам, так і президенту», — сказав Імамоглу.

Опозиція отримала таку велику підтримку, після того, як у 2023 році програла Ердогану на президентських виборах. Причиною вважають роздробленість противників чинного президента та висунення кандидата, який не мав широкої підтримки серед населення. Тоді головним опонентом Реджепа був Кемаль Киличдароглу.

Стверджується, що впевнені результати АКР на цих виборах могли стати рушієм для зміни Конституції. Так, експерти переконані, що у разі перемоги партії Ердогана на місцевих виборах, він ухвалив би більш консервативний основний державний документ, що заразом дозволило б йому обратись на ще один термін — попри заяви під час передвиборчої кампанії, що це останній (закінчується у 2028 році).

«Це була найсерйозніша поразка Ердогана на виборах з моменту приходу до національної влади у 2002 році. Імамоглу продемонстрував, що він може подолати глибокі соціально-політичні розбіжності, які визначають опозиційний електорат Туреччини, навіть без їх інституційної підтримки. Це робить його найбільш політично конкурентоспроможним суперником режиму Ердогана», — сказав доцент політології стамбульського Університету Богазічі Мерт Арсланалп.
Раніше Заборона розповідала про обмеження транзакцій для РФ від Туреччини та Китаю. Союзникам РФ доводиться підігрувати західним санкціям, щоб не наражати себе на обмеження.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій