Читаєте зараз
У Тихому океані народився абсолютно новий острів: як виник

У Тихому океані народився абсолютно новий острів: як виник

Ilona Kivva
Автор:
 • На Хоум-Риф 10 вересня 2022 року почалося виверження лави, яке тривало 11 годин.
 • У тихоокеанському регіоні розташована найбільша кількість підводних вулканів у світі.
 • Вулканічні острови виникають унаслідок виверження лави. Вони можуть існувати як мільйони років, так і кілька днів.

На водах острівної держави Тонга у результаті виверження вулкана  народився новий маленький острів. Спочатку його площа була всього 0.4 га, але за кілька днів вона збільшилася у 14 разів.

Заборона розповідає про появу нової території у Тихому океані. 


Вулканічні острови: що це

Такі території виникають у вулканічних басейнах з застиглої лави та попелу внаслідок виверження, пише Science Direct. Вершини підводних вулканів часто визирають з-під води, але кратер у них не трубчастий як у більшості наземних. Тому виверження може відбуватися не локально в одному місці, а у декількох. Фактично, чим більше мінікратерів у вулкана і чим інтенсивніше виверження, тим більшим буде острів.

Утворені з лави ділянки мають скелястий гористий ландшафт, тому більшість з них непридатні для життя людей. Ба більше, опади на вулканічних островах часто призводять до сильних селей та зсувів через нестабільність застиглої лави. Попри це на багатьох таких островах населення є. Наприклад, на Фіджі розташований вулканічний острів Тавеуні. Острів Вознесіння в Атлантичному океані, острів Пасхи та Гавайські острови у Тихому океані також утворився з лави. А найбільшим у світі вулканічним островом є Ісландія. 

Не всі вони стабільні. Стійкі острови народжуються протягом кількох мільйонів років.

Читати більше новин в Telegram

Це відбувається так:

 • підводні вулкани періодично вивергаються;
 • лава швидко застигає і може навіть визирати з-під води, утворюючи острів;
 • він може залишатися на поверхні або з часом просісти і затонути;
 • таким чином тисячі років острів поступово росте і у результаті формується відносно міцна поверхня.

У районі Тонга з’явився острів

У південно-західній частині Тихого океану виник клаптик землі. Він розташований на підводній горі Хоум-Риф у районі центральних островів держави-архіпелага Тонга, пише CNN.

Острови Тонга у Тихому океані. Фото: скриншот Google Map

У цьому регіоні розташована найбільша кількість підводних вулканів у світі. Один з них почав вивергатися 10 вересня 2022 року, свідчать дані Обсерваторії Землі NASA. Через одинадцять годин після того, як вулкан почав вивергатися, над поверхнею води з’явився новий острів. Нова територія швидко зросла у розмірах. Так, ще 14 вересня дослідники з Геологічної служби Тонга підрахували, що острів займає лише 4000 кв м (0.4 га). Вже до 20 вересня він розрісся до 24 000 кв м, або приблизно 2.4 га.

«Ви не захочете надто прив’язуватися до острова-дитинчати: острови, створені підводними вулканами, часто недовговічні. Але іноді ефемерні вони можуть існувати роками або навіть десятиліттями», — кажуть у NASA.

Вулканічний острів в архіпелазі Тонга. Фото: NASA/Twitter

На Хоум-Риф було зареєстровано кілька періодів вивержень:

 • 1852 рік — після виверження тимчасово утворився невеликий острів;
 • 1857 років — невеликі острови, які зникли за кілька днів;
 • з 1984 по 2006 роки — ефемерні острови зі скелями висотою від 50 до 70 метрів;
 • острів, утворений виверженням вулкана Латеїкі у 1995 році проіснував 25 років; в 2020 році цей вулкан знову активізувався на 12 днів, але новий утворений острів проіснував всього кілька днів.

Раніше Заборона розповідала про виверження вулкана Фаградальсф’ядль на острові Ісландія. Туристи й місцеві з’їжджалися до столиці, щоб подивитися на явище.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій