Читаєте зараз
У Варшаві пройшов найбільший за історію країни мітинг проти заборони абортів. Заборона провела день із протестувальниками

У Варшаві пройшов найбільший за історію країни мітинг проти заборони абортів. Заборона провела день із протестувальниками

Iryna Oliinyk

1 жовтня у Варшаві відбувся «Марш мільйонів сердець», у якому взяли участь понад мільйон людей. Одна з головних проблем, яка спонукала мітингуючих вийти на вулиці, — заборона переривати вагітність за власним бажанням. Закон ініціювала правляча партія «Право і Справедливість», і репресії тільки посилюються: тепер Прокуратура застосовує тести, які визначають, чи робила жінка медикаментозний аборт — що, ймовірно, криміналізує велику кількість громадянок. Редакторка Заборони Ірина Олійник перебувала на Марші. Ось що вона побачила.


I

Центральні вулиці Варшави перекрито через «Марш мільйонів сердець». Орієнтовно об 11:00 люди поспіхом прямують до Маршалковської вулиці поблизу Палацу культури та науки. Неподалік місця збору зупиняються великі білі автобуси — мешканці інших міст, які приїхали до столиці на один день, довгою змійкою виходять з автомобіля, щоб узяти участь у марші. 

Учасники тримають у руках таблички з написом «Stop PiS» і портрет лідера провладної партії Ярослава Качинського. Під його фото — напис «Game over». Скрізь, куди не подивись, прапори Польщі та Євросоюзу, а на одязі учасників маршу маячіють червоно-білі серця — так виглядає символ частини суспільства, яка прагне більш ліберального курсу замість євроскептичної та націоналістичної політики Польщі. 

Підрахувати хоча б приблизну кількість мітингувальників — марна справа; вони оточують мене з усіх боків, люди щільно притиснуті одне до одного. Щоби побачити весь натовп, ми з фотографом підіймаємося на оглядовий майданчик 30-го поверху Палацу культури та науки. Звідси мітингувальники нагадують різнобарвну лавину чи потік — як я дізналася пізніше, до маршу долучилося понад мільйон людей. Ми бачимо, як величезні колони починають рухатися вперед, тож спускаємося та повертаємося до натовпу. По всьому периметру стоять правоохоронці й координатори, які показують людям напрямок ходу.

Серед натовпу ми зустрічаємо молодих жінок, дівчат, хлопців та чоловіків, людей похилого віку й маломобільних осіб. Усі вони зібралися через законодавчі обмеження для громадян та мігрантів, ініційовані провладною партією «Право і Справедливість», а окрім того — і через тотальну заборону абортів.

Я підходжу знайомитися з дівчиною з блакитними очима, яка тримає польський прапор. На її одязі зліва видніється символ маршу — червоно-біле серце, а на обличчі сяє посмішка. «Влада має з повагою та розумінням ставитися до прав жінок, адже ми краще знаємо, що краще для нас, — розповідає Забороні Олександра. — Серед мого оточення кожна жінка вважає, що закони про аборти не мають бути такими суворими, як тепер». 

II

У жовтні 2020 року Конституційний трибунал Польщі вніс зміни до Закону про планування сім’ї та допустимість переривання вагітності. Відповідно до нововведень, аборт у Польщі заборонено, за винятком двох обставин: вагітність становить загрозу для життя чи здоров’я жінки або є обґрунтована підозра, що вагітність стала результатом зґвалтування чи інцесту. В обох випадках аборт може провести лише лікар у період до 12 тижнів вагітності.

Жорстка репродуктивна політика Польщі — поодинока й більш ніж дивно виглядає посеред Європи; вона настільки рудиментарна та опресивна, що Польщу порівнюють із Галаадом — фіктивною країною з антиутопії Маргарет Етвуд «Розповідь служниці», у якій релігійні фундаменталісти контролюють тіла, фертильність та репродуктивність жінок. Ця паралель напрошується сама собою і навіть стала частиною реальності: після затвердження закону протестувальниці в червоних костюмах служниць провели мітинги за декриміналізацію абортів у церквах великих міст Польщі.

Водночас Польща є єдиною європейською країною, яка регресує з точки зору гуманітарної безпеки жінок і доступності контрацептивів — остання знизилася до 35,1% впродовж 2020 року. За рік до цього, у 2019-му, в Польщі було зроблено всього тисячу легальних абортів, тоді як близько 80–120 тисяч жінок вимушені виїжджати в інші країні ЄС, щоби провести процедуру. 

Цьогоріч у липні стався інцидент, який сколихнув усю Польщу. Йоанна з Кракова (прізвище жінки не названо з міркувань безпеки) звернулася до лікарні після того, як прийняла препарати для медикаментозного переривання вагітності без професійного асистування. Лікарі повідомили правоохоронців, ті одразу прибули до госпіталю, де перебувала пацієнтка. Замість того щоб надати медичну допомогу Йоанні, її допитували та обшукували поліцейські. Прокуратура, яка веде справу, пояснює, що «присутність офіцерів зумовлена ​​необхідністю надання допомоги рятувальній бригаді медиків, і вони розслідують статті про допомогу в проведенні абортів і схиляння до самогубства».

Олександра розповідає мені, що згідно з польським законодавством, у Польщі не заборонено приймати таблетки для переривання вагітності — але тільки якщо ви можете придбати медикаменти легально. Проблема в тому, що протизаплідні препарати призначають виключно для несамостійного використання в присутності медперсоналу. Це суттєво підвищує ймовірність небажаної вагітності — знаючи, що медикаменти ефективні лише перші 72 години з моменту запліднення, Сейм Польщі, цілком імовірно, спеціально ускладнює жінкам доступ до протизаплідних та лікарів, які також не завжди мають вільне вікно для пацієнтки в ці критично важливі три доби. 

Я запитую Олександру про найгучніші випадки. Вона вважає, що втручання політиків-чоловіків у жіночу матку — це не просто репресивна репродуктивна політика, це антидемократія. Для Олександри заборона абортів — не єдина причина, чому вона вийшла на марш: партія PiS провадить євроскептичну політику та має доволі напружені відносини з Брюсселем і Берліном. Єврокомісія засуджує владу Польщі за встановлення контролю над судовою системою та за відступ від демократії (більше про це Заборона писала тут). Через це Європейський суд наклав щоденний штраф у розмірі €1 мільйона за невиконання Варшавою його рішення про розпуск дисциплінарної палати суддів. Також ЄС увів санкції та заблокував для Польщі можливість отримати гроші з Фонду реконструкції — ще €35 мільярдів. У квітні 2023 року суд ЄС скоротив щоденний штраф до €500 тисяч. Польща відмовляється платити штраф, а міністр юстиції країни Збігнев Зьобро назвав вимогу ЄС беззаконням.

«Люди почуваються дуже пригніченими цією системою, яку провадить партія PiS, — каже Олександра. — Жителі Польщі не хочуть, щоб кожна політична партія так сильно втручалася своїми законами в життя людей, у те, як нам поводитися з власним тілом».

III

Колона учасників маршу продовжує рух до головної сцени, яка розташована за чотири кілометри від місця, де стартував марш. Я споглядаю за пересічними перехожими — тими, хто опинився в центрі міста у справах. За моїми приблизними підрахунками, шестеро людей з десяти приєднуються до маршу.

Під час ходу ми помічаємо в натовпі чоловіка, який тримає жовто-блакитний стяг. Це Анджей. Він прийшов на марш із багатьох причин, але найбільше його хвилює недотримання прав людини, особливо представників ЛГБТ-спільноти, а також солідарність та підтримка України з боку Польщі.

«Консервативні партії потрібні на політичній сцені, але найперше вони мають поважати Конституцію країни, проте не роблять цього, — розповідає Анджей. — Для мене дуже важливим прикладом є судова система в Польщі. Якщо суди залежні від політиків, ми не можемо мати гарантії справедливості й це більше не демократична країна».

Неподалік ми зустрічаємо українку Мирославу, яка прийшла на мітинг із донькою. Жінка родом зі Львівщини, уже 20 років проживає в Польщі й нині працює у волонтерській організації у Варшаві. Спільнота активно допомагає українцям з базовими потребами: їжею, одягом, житлом, перекваліфікацію та пошуком роботи. Нинішньою політикою влади в Польщі Мирослава вкрай незадоволена, адже неодноразово стикалася в країні з порушенням прав людей, зокрема репродуктивних прав жінок. 

«Впродовж цих восьми років [за час правління партії PiS] було багато випадків порушень прав людини, і серед них — чимало стосовно мігрантів та біженців. На мою думку, заборона абортів зводить цю сферу в підпілля. Є різні громадські організації, які допомагають жінкам розв’язувати ці питання, і багато польських та українських жінок цим користуються. Але, на жаль, трапляються випадки, коли жінки, боячись звернутися до лікарні, можуть завдати шкоди своєму здоров’ю і навіть створити загрозу для життя». 

IV

За день після маршу я зв’язуюся з Анастасією Подорожньою, засновницею організації «Мартинка», що допомагає українкам та полькам отримати необхідні препарати для переривання вагітності. Подорожня — дівчина з рожевим волоссям та каре — каже під час нашої розмови, що 99% абортів у Польщі жінки роблять за допомогою таблеток. Перервати вагітність у лікарні майже неможливо, оскільки лікарі мають право відмовити навіть зґвалтованій жінці з релігійних переконань. Але це не все: як і інші опресивні політики, антиабортний механізм розвивається. У вересні стало відомо, що польські вчені з Вроцлава розробили методику, яка встановлює, чи робила жінка медикаментозний аборт. Про це повідомляє The New York Times, посилаючись на польське наукове видання Molecules. Завдяки аналізу крові тест може відстежити в організмі жінки активні речовини препаратів міфепристон та мізопростол — судячи з того, що прокуратура вже почала використовувати тести, можна припустити, що більший сегмент жінок понесе кримінальну відповідальність. 

Проте Подорожня та її організація закликають не боятися перевірок з боку влади: «Коли жінка за допомогою препаратів самостійно перериває вагітність, а правоохоронні органи проведуть такий тест і знайдуть абортні речовини, то притягнути її до кримінальної відповідальності за самостійний прийом цих препаратів вони не можуть. Це не більше ніж моральний тиск, оскільки самостійний аборт без допомоги інших людей не вважається в Польщі злочином».

У «Мартинці» наголошують, що якщо особа самостійно замовляє собі препарати з-за кордону, правоохоронні органи ніяк не можуть притягнути її до кримінальної відповідальності. Нелегальною вважається асистована допомога з проведення аборту. «До допомоги в проведенні аборту можуть зарахувати різні випадки, — каже Анастасія. — Наприклад, мама, яка відвозить на машині свою доньку в іншу країну ЄС для проведення аборту, може дістати до трьох років позбавлення волі за статтею “Допомога з абортом”. Правоохоронці також можуть затримати партнера, який дає жінці гроші, щоб та замовила таблетки».

На думку Подорожньої, попри тотальний контроль над репродуктивністю в Польщі, влада може «закрутити гайки» ще сильніше. Зокрема, забороняти громадським організаціям та волонтерам поширювати інформацію, яким чином жінки можуть отримати препарати для переривання вагітності. Аборційні таблетки є методом, який рекомендує Всесвітня організація охорони здоровʼя. А такі препарати, як міфепристон та мізопростол, знаходять у списку ключових ліків, які можна приймати самостійно. Медична допомога під час фармаборту потрібна лише у 2% випадків. Як зазначають у «Мартинці», розробка Вроцлавського університету аналізу є лише спробою контролювати вагітних та погрожувати криміналізацією. При цьому не можна з упевненістю сказати, що криміналізація не стане реальністю.

Матеріал створено за підтримки Медіамережі.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій