'
Читаєте зараз
У Європі найбільший в історії спалах пташиного грипу: чим небезпечний для людей

У Європі найбільший в історії спалах пташиного грипу: чим небезпечний для людей

Ilona Kivva
Автор:
  • Курячий грип — інфекційне захворювання, яке викликане вірусами грипу типу А.
  • У ЄС та Великій Британії за рік вбили 47.7 мільйонів птахів.
  • Найсмертельнішим для тварин й найзаразнішим для людей є штам H5N1.

На європейському континенті констатують наймасштабніший спалах курячого грипу. Кількість зафіксованих випадків хвороби серед свійської птиці у п’ять разів більша, ніж у 2021 році. Епідеміологи стверджують, що вірус досяг гніздових колоній морських птахів на північному узбережжі Атлантичного океану. Це становить небезпеку для інших регіонів планети.

Заборона розповідає про ситуацію з епідемією у Європі.


Курячий грип в ЄС та США у 2022 році

Кількість спалахів серед одомашнених птахів з червня по вересень перевищила показник за аналогічний період 2021 року більш ніж у п’ять разів. Так, тільки у Норвегії та Португалії було зафіксовано майже 2500 спалахів хвороби серед свійської птиці. Окремо зареєстровано тисячі випадків серед диких птахів. З вересня 2021 року по жовтень 2022 року вбили 47.7 мільйонів одиниць, пише The Guardian.

«У минулі роки кількість спалахів пташиного грипу зменшилась з потеплінням та припиненням міграції диких птахів восени та взимку. Але влітку у Великій Британії та в інших країнах Європи вони поновилися. Це призвело до побоювань, що високопатогенні варіанти пташиного грипу стали вже ендемічними для диких птахів, що створює ризик зараження як свійської, так і дикої птиці протягом усього року, а не посезонно як раніше», — пояснили у виданні.

Вірус досяг навіть гніздових колоній морських птахів на північному узбережжі Атлантичного океану. Локальні спалахи відстежуються через океан до Північної Америки. Це вже призвело до смерті мільйонів свійських тварин у Канаді та США.

Читати більше новин в Telegram

Взимку поширення хвороби може стати ще глобальнішими, вважають експерти з Європейського агентства з безпеки харчових продуктів. «З початком осінньої міграції та збільшенням кількості диких птахів, які зимують у Європі, вони, ймовірно, піддаються більшому ризику зараження високопатогенним пташиним грипом, ніж у попередні роки через спостережувану стійкість вірусу в Європі», — сказав керівник відділу оцінки ризиків Гільхем де Сезе.

У Франції та Нідерландах проводять випробування вакцин проти пташиного грипу. Вона показала позитивні результати, але досі невідомо, чи можуть щеплені птахи все ще поширювати хворобу, якщо вони інфіковані.

Avian influenza: симптоми у людей

Пташиний грип — інфекційне захворювання, яке викликане вірусами грипу типу А. Попри назву, вірус може атакувати не тільки птахів, а й свиней, коней, тхорів, тюленів, китів, а також людей, розповіли у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.

Є два типи Avian influenza:

  • високопатогенний (ВПГП) —  викликається одним зі штамів та вражає органи дихання та травлення тварин, що призводить до смерті. Інша назва — чума птиці (саме його спалахи найчастіше фіксують у світі у 2022 році);
  • низькопатогенний грип птиці (НПГП) — має легші симптоми та не такий заразний.

Основним резервуаром для високопатогенних вірусів грипу служать перелітні птахи, які можуть передавати їх свійській птиці через слину, носові секреції та фекалії. Вірус також може потрапляти у корм чи воду і жити там певний час.

Інфографіка: ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області

У світі з 1997 року було зареєстровано більше сотні підтверджених випадків зараження людей. Така невелика кількість зумовлена тим, що не всі штами заразні. Відомі випадки пов’язані з підтипом H5N1, який є смертельним для пташок.

Люди можуть заразитися внаслідок тісного регулярного контакту з інфікованими птахами, тому у зоні найбільшого ризику люди, що працюють на птахофермах.

Аби підтвердити наявність пташиного грипу у людини, необхідно провести лабораторні аналізи. Симптоми схожі на звичайний грип:

  • температура;
  • кашель;
  • біль у горлі;
  • біль у м’язах;
  • запалення очей;
  • пневмонія тощо. 

Поширення вірусів пташиного грипу від однієї хворої людини до іншої не зафіксовано. Випадки інфікування через приготовлене м’ясо чи яйця теж невідомі.

Раніше Заборона розповідала про симптоми мавпячої віспи, яку ВООЗ визнала глобальною надзвичайною ситуацією. Цей статус має і пандемія COVID-19.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій