'
Читаєте зараз
У Європі знайшли альтернативу російському вугіллю

У Європі знайшли альтернативу російському вугіллю

Markiian Oliiarnyk
  • Країни ЄС суттєво збільшили імпорт вугілля з ПАР, готуючись до відмови від російського викопного палива.
  • В той же час обсяги поставок російського вугілля у 2022 році наростив Китай, фактично відмовившись від південноафриканського.
  • Основними європейськими покупцями стали вісім країн європейського континенту.

Із середини серпня 2022 року Європейський Союз введе вугільне ембарго проти Росії. Щоб мінімізувати свої втрати, країни-члени вже зараз шукають альтернативного постачальника і формують резерви. Так, рекордно зріс імпорт твердого викопного палива з Південно-Африканської Республіки.

Заборона розповідає про збільшення поставок південноафриканського вугілля до Європи на тлі майбутнього ембарго проти РФ. 


Імпорт вугілля до ЄС з ПАР: дані за січень-травень 2022

За перші п’ять місяців 2022 року європейські країни імпортували вугілля з Південної Африки на 40% більше, ніж за увесь 2021 рік, пише Reuters.

Так, станом на кінець травня-2022, з вугільного термінала Річард-Бей (RBCT) було доставлено 3 240 752 тонни, що становить 15% від його загального експорту. Для порівняння, за увесь 2021 рік для Європи з цього термінала було відвантажено всього 2 321 190 тонн твердого викопного палива (4% від експорту).

Основними європейськими покупцями південноафриканського вугілля є Нідерланди, Італія, Франція, Іспанія, Данія, Польща, Німеччина та Україна. Деякі з цих країн почали імпортувати з RBCT лише після вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року. Наприклад:

Читати більше новин в Telegram
  • Нідерланди не купували у ПАР вугілля у січні та лютому, але у березні, квітні та травні сумарно імпортували 1.27 мільйона тонн, збільшуючи обсяги щомісяця;
  • імпорт Франції з RBCT зріс майже в сім разів, з лише 68 005 тонн за весь минулий рік до 464 432 тонн за п’ять місяців 2022 року;
  • Іспанія, Польща та Німеччина минулого року не імпортували вугілля з ПАР. За перші п’ять місяців 2022 року Іспанія закупила 355 250 тонн, Польща — 181 515 тонн, Німеччина — 157 383 тонни.
Інфографіка: Reuters

Що важливо, у 2021 році третім за величиною імпортером південноафриканської копалини був Китай з його 6.09 мільйона тонн. Цього ж року термінал Річард-Бей ще не робив відвантажень взагалі. Це означає збільшення імпорту російського вугілля до Китаю.

Ембарго на вугілля з РФ: скільки втратить Кремль

Країни Європейського Союзу повністю відмовляться від використання російського вугілля з 10 серпня 2022 року, як було передбачено п’ятим пакетом санкцій, ухваленим ще у квітні.

Росія є найбільшим постачальником твердого викопного палива до ЄС (майже половина імпорту), а сама Європа є одним із найбільших ринків для Кремля (займає 20% експорту). Так, наприклад, за 2021 рік країни ЄС отримали близько 51.6 млн метричних тонн вугілля з Росії, що оцінюється приблизно в $4.4 млрд на рік.

У порівнянні з майже мільярдним щоденним прибутком Москви від продажу нафти і газу, експорт твердого викопного палива не є таким значущим для фінансування кривавого режиму. Та й сама Європа не є такою залежною від вугілля: за даними Eurostat, воно становить лише 6% імпорту енергоресурсів ЄС.

Окрім того, поставки російського викопного палива і так поступово зменшуються ще з 2014 року (падіння становить вже понад 50%) через минулі санкції ЄС та нову політику зміни клімату та переходу на більш чисті джерела енергії.

Раніше Заборона розповідала про план Єврокомісії REPowerEU, який передбачає повну відмову країн ЄС від російських енергоресурсів та перехід на відновлювальні джерела енергії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій