'
Читаєте зараз
Україна хоче купити в Ізраїлю новітню систему ППО Залізний купол

Україна хоче купити в Ізраїлю новітню систему ППО Залізний купол

Markiian Oliiarnyk
  • На захист неба над українськими містами може стати ізраїльська система протиповітряної оборони «Залізний купол».
  • Iron Dome є дуже ефективним проти артилерійських снарядів, ракет РСЗВ та ракет малої дальності.
  • Експерти мають сумніви, що ізраїльська система впорається з російськими «Калібрами» та «Іскандерами».

Україна може посилити свою протиповітряну оборону ізраїльськими системами «Залізний купол». Протягом більше 10 років вона добре зарекомендувала себе у захисті міст Ізраїлю від обстрілів бойовиків. Однак Iron Dome дуже дорогий в експлуатації, більш того, він малоефективний в протидії зброї, що має Росія.

Заборона розповідає про особливості системи ППО «Залізний купол», яку Україна може купити в Ізраїлю.  


Залізний купол для України: заява посла в Ізраїлі

Київ має намір придбати ізраїльську систему протиповітряної оборони «Залізний купол», пише The Jerusalem Post з посиланням на посла України в Ізраїлі Євгена Корнійчука.

«Я хочу, щоб ізраїльський уряд вийшов із зони комфорту і повернувся до реальності… Нам потрібен “Залізний купол”, який дозволить врятувати наших цивільних жінок і дітей від обстрілів російськими ракетами. Я не хочу називати це зброєю. Я називаю це захисним спорядженням, яке захистить наших цивільних, ним не можна вбивати. І нам не потрібні пожертви, ми хочемо його купити», — заявив голова дипломатичної місії України в Тель-Авіві.

Він наголосив, що США, які протягом останніх 10 років займалися фінансуванням проєкту «Залізний купол», не будуть проти такого контракту.

Читати більше новин в Telegram

ППО Iron Dome: особливості

«Залізний купол» (Iron Dome) — це ізраїльська мобільна протиракетна система малої дальності, розроблена компанією Rafael Advanced Defense Systems.

Потреба у створенні такого комплексу виникла в часи Другої ліванської війни (2006). Його мета — забезпечити захист міст від ворожих балістичних ракет малої дальності, ракет під РСЗВ і 155-мм артилерійських снарядів, випущених на відстань 2—70 кілометрів. Перша батарея була розгорнута у 2011 році, відтоді ця система врятувала тисячі життів. Ефективність «Залізного купола» становить від 75 до 95%.

Як і в більшості систем протиповітряної оборони, батарея Iron Dome складається з трьох основних компонентів:

  • багатоцільової РЛС, яка має виявляти наближення ворожих ракет;
  • центру управління вогнем, який обробляє інформацію з радара;
  • трьох-чотирьох пускових установок з 20 ракетами-перехоплювачами Tamir для знищення ворожих ракет.
Фото: Rafael Advanced Defense Systems

Одна батарея «Залізного купола» здатна захистити площу приблизно 150 кв. км (приблизно 12×12 км). Система може в автоматичному режимі одночасно відстежувати сотні вхідних загроз і реагувати на них. Що важливо: вона ігнорує ракети та снаряди, які не становлять загрози, і збиває лише ті, які б впали на населені пункти. Таке рішення дозволяє економити дороговартісний боєкомплект системи.

Вартість однієї батареї Iron Dome становить не менше $50 млн, а однієї ракети-перехоплювача Tamir — від $20 000 до $100 000.

Чи потрібен Україні Залізний купол

Система добре зарекомендувала себе, все ж більшість експертів схиляється до того, що України така система буде не настільки ефективною.

«Він був розроблений для вирішення проблем, пов’язаних з обстрілами ракетами, які зроблені, так би мовити, hand-made. Загроза від них є, але вони зовсім не схожі на системи типу “Град”, “Смерч” або інші, якими користуються російські загарбники. Тому для наших справ “Залізний купол” справді не допоможе», — заявив військовий експерт, підполковник армії Ізраїлю Аріє Зайден.

Купол ще менш ефективний при російських крилатих та балістичних ракетах середньої та великої дальності. За словами директора New Geopolitics Research Network Михайла Самуся, гіпотетично Irone Dome міг би бути корисним під час обстрілів того ж Маріуполя з «Градів» та «Ураганів», але цього б все одно не вистачило у реаліях масованих штурмів агресора.

«”Залізний купол”, здається, єдина відома в Україні [система ППО], тому про нього всі говорять. Насправді вона для України або не підходить, або підходить в дуже обмежених випадках. Наприклад, для ракет з більшою дальністю вже не підходить. Ізраїль має зовсім інші загрози — і це не Росія, яка має “Іскандери”, “Калібри” та інші ракети з дальністю 500-1000 кілометрів», — уточнив експерт.

Експлуатація «Залізного купола» дуже дорога. «Кожен постріл коштує близько $100 000. Тобто у разі використання, вони витрачатимуться постійно, якщо вони застосовуватимуться. Звичайно, це не дорожче за людське життя, але факт є фактом», — пояснив консул Ізраїлю у Західному регіоні Олег Вишняков.      

Раніше Заборона розповідала про обіцянку канцлера ФРН Олафа Шольца щодо передачі Україні сучасної німецької протиповітряної системи Iris-T SLM.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій