'
Читаєте зараз
Шольц дасть Україні сучасні системи ППО. Небо буде закрите? 

Шольц дасть Україні сучасні системи ППО. Небо буде закрите? 

Markiian Oliiarnyk
IRIS-T SLM
  • Німеччина передасть Україні сучасні системи ППО середнього радіуса дії IRIS-T SLM.
  • Вони здатні збивати фактично усі повітряні цілі, що знаходяться у зоні досяжності (до 40 км дальності та до 20 км у висоту).
  • Окрім того, Олаф Шольц пообіцяв надати потужні РЛС для виявлення ворожих артилерійських позицій, а також РСЗВ у співпраці зі США.

Німеччина збільшить поставки озброєння Україні, передавши протиповітряні системи IRIS-T SLM. Це найсучасніші комплекси ППО, які є на озброєнні Бундесверу. Одна така установка здатна захистити ціле місто від авіанальотів та крилатих ракет. Утім, аби ефективно ними користуватися, українським воїнам треба буде пройти тривалу підготовку з німецькими інструкторами.

Заборона розповідає про нові обіцянки Берліна щодо надання зброї Україні для боротьби з агресором.


Військова допомога Німеччини Україні: чого очікувати

1 червня 2022 року федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц анонсував збільшення поставок зброї Україні, яка має надійти найближчими тижнями, пише Politico. Він пообіцяв передати сучасну систему протиповітряної оборони IRIS-T SLM, а також потужні радіолокаційні стації (РЛС).

«Федеральний уряд нещодавно ухвалив рішення про відправку системи IRIS-T. Це найсучасніша система протиповітряної оборони, яку має Німеччина. Це дасть змогу Україні захистити ціле місто від нальотів російської авіації. Також ми надамо найсучасніші радари відстеження, які будуть виявляти ворожі гаубиці, міномети та реактивну артилерію», — заявив Шольц під час виступу у німецькому Бундестазі.

Окрім того, канцлер зазначив, що у тісній співпраці зі США Німеччина постачатиме реактивні системи залпового вогню. Але лише з дальністю, яка не досягатиме території Росії. Щодо обіцяних раніше самохідних гаубиць PzH 2000, Шольц уточнив, що в Україну вони надійдуть вже у червні цього року, а українські військові мають вже закінчити навчання протягом кількох днів.

Читати більше новин в Telegram

Щодо систем ППО канцлер не сказав, про скільки саме комплексів йдеться. Ще у середині травні німецький Bild повідомляв, що Україна може замовити близько 10 штук, але на їхнє виготовлення може піти кілька років. Тож очевидно, що поставки будуть здійснюватися вже з наявних резервів Бундесверу. Як зазначає видання, якщо системи IRIS-T таки надійдуть Україні, то запрацювати вони зможуть лише у листопаді, бо для їхнього використання потрібно пройти тривалий курс підготовки.

Окрім того, повноцінно закрити небо над всією Україною ці комплекси не зможуть, оскільки для цього потрібні системи набагато більшої дальності. 

Системи ППО IRIS-T SLM: чим особливі

IRIS-T SLM — зенітно-ракетний комплекс середнього радіуса дії (дальність — до 40 км, висотність — до 20 км) який виконує функції з протиповітряної оборони. Здатний знищувати повітряні такі цілі: літаки, гелікоптери, безпілотники, крилаті ракети. Розроблений німецькою компанію Diehl Defence.

Концептуально система дуже схожа на норвезький NASAMS. Бойовими снарядами у ній служать перероблені ракети класу «повітря-повітря» малої дальності IRIS-T для наземного застосування. Як пише Military Today, ці ракети вважаються одними з найдосконаліших завдяки своїй високій швидкості, найсучаснішій електроніці та майже неперевершеній маневровості.

Оригінальна ракета IRIS-T має дальність пуску до 20 км і призначена для повітряних боїв. Вона використовує систему інфрачервоного самонаведення, також відому як тепловий пошук, має високу стійкість до радіоелектронних засобів протидії та контрзаходів. Оснащена потужним двигуном, який дозволяє розвивати швидкість понад 3 Махи (3 703 км/год). Цього достатньо, щоб швидко досягти більшості відомих ворожих літаків і знищувати їх смертельною осколково-фугасною боєголовкою.

Склад батареї IRIS-T SLM. Інфографіка: Mahmoud Gamal/Twitter

При створенні наземного варіанту IRIS-T ракету довелося значно переробити: поставити ще потужніший двигун, додати канал передачі даних та замінити інфрачервону боєголовку на радіолокаційну. Так було створено дві системи «земля-повітря» малого та середнього радіуса дії: SLS з дальністю до 20 км та SLM з дальністю до 40 км.

Також у сам наземний комплекс додали повноцінну окрему радіолокаційну станцію TRML-4D, яка забезпечує огляд на 250 км (майже у чотири рази потужніший, ніж у NASAMS) та станцію радіотехнічної розвідки. Управління комплексом здійснюється завдяки програмному забезпеченню керування боєм IBMS-FC від Airbus.

Вперше IRIS-T SLM протестували у складі комплексу у 2014 році.

Раніше Заборона розповідала про обіцянку Берліна надати Україні самохідні зенітні комплекси Gepard, які призначені для захисту бойових підрозділів, військ та ключових оборонних об’єктів від повітряних атак ворога.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій