Україна попросила НАТО прибрати ПДЧ: про що мова
- 11-12 липня у Вільнюсі відбудеться один з ключових для України самітів Північноатлантичного альянсу.
- За умовами вступу до НАТО, претенденти повинні виконати План дій щодо членства (ПДЧ): це п’ять напрямків.
- Україна вважає, що вже відповідає вимогам.
Заявка на прискорений вступ України в військовий союз була подана в вересні 2022 року. Втім, країни-членкині все ще не мають консенсусу щодо терміну приєднання Києва, тому наразі вирішили не надавати офіційне запрошення до клубу.
Заборона розповідає про ухвалене в Верховній Раді звернення та про те, що передбачає ПДЧ.
Резолюція до учасників саміту НАТО 11 липня: деталі
Україна на саміті НАТО проситиме послабити вимоги для прийняття до Альянсу — скасувати необхідність проходити План дій щодо членства. Верховна Рада 28 червня ухвалила відповідну резолюцію-звернення.
«Російська Федерація ще у 2014 році розпочала агресію проти України, яка 24 лютого 2022 року переросла у невиправдане і неспровоковане широкомасштабне воєнне вторгнення. Тому зараз постала нагальна потреба у прискоренні реалізації стратегічного курсу нашої держави на набуття повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору. Це покаже безпрецедентний рівень підтримки українського народу», — йдеться у пояснювальній записці постанови.
У резолюції також висунуті такі пропозиції:
Читати більше новин в Telegram- відзначити суттєву військово-політичну допомогу українському народу;
- відзначити суттєві успіхи України щодо фактичного досягнення сумісності військових стандартів України зі стандартами НАТО;
- взяти на себе зобов’язання щодо надання Україні повноправного членства в Організації Північноатлантичного договору та передбачити механізм запрошення України до НАТО.
Як вважає аналітик Центру досліджень Східної Європи Владімірас Лаучюс, з огляду на військову інтеграцію країна відповідає стандартам НАТО, заважають саме бойові дії, які розгортаються на території. Втім, ЗСУ недостатньо оснащені сучасною зброєю, аби відповідати стандартам НАТО.
Що таке ПДЧ
План дій щодо членства — це програма дій для країн-кандидатів на вступ у НАТО, яка допомагає підтягнути їх до стандартів Альянсу. Державам пропонується перелік заходів, з якого вони самостійно можуть вибрати найнеобхідніші. Проте ця програма не є критерієм для набуття членства, адже її виконання не може дати 100% гарантії, що країну приймуть.
ПДЧ складається з п’яти розділів:
- Політичні та економічні питання — майбутні країни-члени мають відповідати базовим принципам, викладеним у Вашингтонському договорі: демократія, свобода, відданість принципам верховенства права, вирішення міжнародних суперечок виключно мирним шляхом.
- Оборона/Військові питання — претенденти мають бути готовими до розподілу функцій, ризиків, обов’язків та витрат, пов’язаних з колективною безпекою та колективною обороною. Також вони мають виділяти збройні сили та ресурси для забезпечення колективної оборони та виконання місій НАТО.
- Питання ресурсів — треба бути готовими надавати кошти на зобов’язання перед НАТО. Через національні програми в країнах-претендентах мають бути створені необхідні структури з питань планування та виконання спеціальних оборонних бюджетів.
- Питання безпеки — мають запровадити надійні засоби безпеки для захисту найбільш засекреченої інформації НАТО.
- Правові питання — потрібно ознайомитися з угодами, якими керується НАТО, та інтегрувати їх у своє внутрішнє законодавство.
Раніше Заборона розповідала про умови, за яких війська НАТО можуть допомогти Україні у бойових діях.
Читати більше новин в Telegram