Читаєте зараз
Україна попросила у Південної Кореї ППО: є кілька унікальних зразків

Україна попросила у Південної Кореї ППО: є кілька унікальних зразків

Ilona Kivva
Автор:
спільні навчання США та південної кореї
  • Сеул до 2027 року може стати четвертим за величиною експортером, витіснивши Німеччину, завдяки великим контрактам з кількома державами.
  • Після початку повномасштабного вторгнення країна відмовлялася передавати ЗСУ летальну зброю. У квітні-2023 президент заявив, що обмеження можуть скасувати.
  • Україні досі вкрай потрібні системи протиповітряної оборони.

На озброєнні Південної Кореї знаходяться як вкрай потужні, так і компактні переносні комплекси, які можна інтегрувати в ППО України. Є причіпні та самохідні установки M163 VADS, озброєні легендарною авіаційною гарматою зі США. Є навіть шведські зразки, з якими вже знайомі українські захисники.

Заборона розповідає про південнокорейське ППО.  


Засоби протиповітряної оборони: що ЗСУ може взяти в Сеула

Південна Корея активно надає Україні гуманітарну та фінансову допомогу і виключала можливість передачі летальної зброї через ділові зв’язки з Росією та вплив. Однак у квітні 2023 року президент країни Юн Сук Йоль заявив, що влада розглядає можливість скасувати це обмеження, пише Reuters.

Головнокомандувач України Володимир Зеленський закликав обдумати передачу засобів протиповітряної оборони, адже це не зброя для нападу, а виключно оборонна техніка. «Україні потрібні системи ППО та раннього попередження. Протиповітряний комплекс — це не зброя, а суто оборонне обладнання. Ми повинні мати небесний щит, щоб відбудувати Україну, і я відчайдушно сподіваюся, що Південна Корея підтримає нас у цій сфері», — сказав він в інтерв’ю Chosun Ilbo.

Яку ППО має Південна Корея

У Сеула, як пише Defense Express, доволі широкий вибір засобів для посилення української ППО:

  • KP-SAM, або Chiron — переносні зенітні ракетні комплекси. Це класичний ПЗРК з інфрачервоною головкою самонаведення. Максимальна дальність ураження цілей складає 7 кілометрів. Призначений для боротьби з авіацією та вертольотами супротивника;
  • M163 VADS — самохідні та причіпні зенітні установки. Оснащені американськими скорострільними шестиствольними гарматами Vulcan 20 міліметрів. Це легендарні авіаційні гармати, темп стрільби яких складає 3 000 пострілів/хвилина. На VADS також встановлено радіолокаційну станцію для виміру дальності.

«Дуже непоганий кандидат на роль шахедобійки. Таких систем у корейських збройних сил не так й багато — близько 210 одиниць (150 самохідних, 60 причіпних), але ця зброя знаходиться у режимі поступового виведення з експлуатації», — кажуть експерти з озброєння.

  • K30 Biho, або «Летючий тигр» — самохідний зенітний ракетно-гарматний комплекс. Це перша передова корейська система зброї, яка виробляється як для власної армії, так і на експорт. Техніка має спарені 30-мм гармати. Циклічна скорострільність однієї становить 600 пострілів/хв. — кожна забезпечена 300 готовими до використання боєприпасами. Стріляє снарядами HE-FRAG (осколково-фугасними). Ефективна вогнева дальність становить близько 3 кілометрів. Також має власну РЛС та оптико-прицільну станцію з тепловізором. Станом на 2022 рік країна мала 167 таких систем на озброєнні;
  • L70 — шведські 40 мм зенітні установки. Вони мають автоматизовану систему з централізованим радіолокаційним постом, який відповідає за наведення. Такі системи вже є на озброєнні ЗСУ і вони вкрай ефективні проти іранських дронів. У Південної Кореї є близько 80 зразків цієї техніки; 

«Людина там потрібна лише для заряджання цих систем. А зараз ще мова йде про встановлення сучасних тепловізійних приладів та оптико-прицільні станції, які дозволяють працювати в будь-який час доби та забезпечувати високу точність. При цьому для знищення цілей на кшталт шахеда потрібно буде менше однієї черги, тому що установка має дуже потужний 40 мм калібр», — пояснив головний редактор Defence Express Олег Катков.

  • K-808 KW2 (AAGW) — це зенітний гарматний комплекс зі спареною 30-мм артилерійською установкою, оптико-прицільною станцією з тепловізором та автотрекінгом. За характеристиками це по суті спрощена версія K30 Biho. Головна фішка зброї — її незначна вага. Вона дозволяє інтегрувати установку на майже будь-яке колісне шасі 8×8, тож його може обрати замовник. Це дозволяє вибрати шасі, яке забезпечить максимальну прохідність та мобільність у певній місцевості.
  • KM-SAM, або Chunggung — комплекс середньої дальності, який почав надходити у південнокорейське військо тільки у 2017 році. Дальність ураження складає 40 км, а висота — до 20 кілометрів. Кількість таких ЗРК у війську Сеула — приблизно 72 одиниці. 

Цікаво! ЗРК розроблявся спільно з РФ, тому російський концерн «Алмаз-Антей» розробив радарну станцію, командний пункт та ракету з активною радіолокаційною головкою самонаведення. Ці лементи пізніше були встановлені на російські ЗРК С-350 «Витязь».

Експорт зброї: план Південної Кореї до 2027 року

Після повномасштабного російського вторгнення в Україну великі постачальники зброї, серед яких США, Франція та Німеччина зіткнулися з серйозним браком виробництва ракетних установок та іншої зброї. Покупці почали шукати інших виробників — чи не найшвидше наростила потужності Південна Корея.

Так, у період з 2017 по 2021 корейський воєнпром став найшвидше зростаючим серед 25 найбільших світових експортерів зброї і посів восьме місце з часткою світового ринку у 2.8%. У 2022 році експорт зброї зріс на 140% — до рекордних $17.3 мільярдів. Більшу частину цієї суми ($12.4 млрд), отримано від продажу Польщі ​танків, ​гаубиць, ​винищувачів і РСЗВ. Також у 2022 році було укладено менші контракти з Єгиптом та ОАЕ.

Одна з переваг зброї від Південної Кореї — можливість передачі технологій. Приміром, у Польщі будуть виробляти корейські танки K2 та FA-50, але з поміткою PL. Тобто куплено право на виготовлення за технологією, але з власною модернізацією. Якщо темпи не спадуть, до 2027 року Сеул може вийти на четверте місце як експортер озброєння, витіснивши Німеччину. 

«На відміну від держав, які скоротили свої війська та потужності з виробництва техніки і боєприпасів наприкінці Холодної війни, Південна Корея зберегла надійний внутрішній ланцюжок оборонних поставок, щоб задовольнити попит власних збройних сил і захиститися від КНДР. Країни східної Європи поспішали переоснащувати та модернізувати свої війська після того, як відправили в Україну зброю радянських часів — Південна Корея стала привабливим варіантом», — кажуть у The New York Times.

Раніше Заборона розповідала про схему передачі ВПС ЗСУ бойових винищувачів F-16. Країни-союзниці створять міжнародну коаліцію, щоб разом акумулювати необхідну кількість.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій