Читаєте зараз
Україна стала частиною енергетичної системи ЄС. Що це означає для кожного з нас

Україна стала частиною енергетичної системи ЄС. Що це означає для кожного з нас

Iryna Troian
Автор:
  • Україна приєдналася до енергетичного Євросоюзу на рік раніше запланованого.
  • Тепер країна отримуватиме електроенергію з Європи, навіть якщо окупанти знищать українську енергетичну структуру.
  • Також держава стала повністю незалежною від Росії та Білорусі.

Україна стала частиною енергетичної системи Європейського Союзу (ЄС). На практиці це означає позбавлення залежності від Росії та Білорусі, надання допомоги з боку Європи у разі пошкодження української енергетичної структури, продаж електроенергії до країн ЄС, а також зменшення впливу олігархів на енергетичний ринок України.

Заборона розповідає деталі об’єднання із енергетичним Євросоюзом та про те, що це означає.


Енергетичний зв’язок із Росією та Білоруссю розірвано: чого чекати

16 березня 2022 року Україна приєдналася до об’єднаної енергосистеми Європейського Союзу ENTSO-E. За словами голови правління «Укренерго» Володимира Кудрицького, цей крок на практиці означає 5 потужних кроків.

1.Після синхронізації з енергетичним Євросоюзом Україна отримає додаткову стійкість своєї енергосистеми, а також зможе попросити допомоги в ЄС щодо надання електроенергії у разі її нестачі. Це допоможе зробити українську енергосистему стабільною навіть в умовах війни і отримати надійне джерело постачання електроенергії з Європи у разі знищення критичної інфраструктури;

2.З’являться можливості для продажу власної електроенергії до інших країн Європи. Раніше український експорт енергії був можливим лише через Бурштинський енергетичний острів (до Угорщини, Словаччини та Румунії).

Читати більше новин в Telegram

3.Україна позбулась залежності від білоруської та російської електроенергії;

4.Найбільше переваг від приєднання до ENTSO-E Україна отримає після закінчення війни, адже синхронізація допоможе залучити інвестиції для відновлення та модернізації нашої енергетичної структури. Це створить можливості для розвитку відновлювальної енергетики.

5.Українською енергетикою не зможе керувати клуб кількох олігархів.

Енергосистема України до нападу Росії

До кінця лютого 2022 року українська енергосистема складалася з двох відокремлених частин: об’єднаної енергетичної системи (ОЕС) та Бурштинського енергоострова. ОЕС була синхронізована з Росією, Білоруссю та Молдовою, що дозволяло експортувати електроенергію в ці країни.

До Бурштинського енергоострова відносились територія Закарпатської, частково Івано-Франківської та Львівської областей, які з 1 липня 2003 року були під’єднані до енергосистеми Європи. Відповідно вироблену електроенергію в Україні експортували лише в Угорщину, Словаччину та Румунію.

Однак в 2017 році Національна енергетична компанія «Укренерго» підписала угоду про умови майбутнього об’єднання енергосистеми України загалом з європейською. Серед одних з умов було проходження триденної ізоляції від енергосистем Росії та Білорусі. 

Саме цей етап розпочали 24 лютого 2022 року, за кілька годин до нападу російських окупантів на українську територію. Попри нищення ворогами об’єктів критичної інфраструктури, Україна зберегла стабільність і надійність роботи енергосистеми. Тому рішення про приєднання до ENTSO-E ухвалили на рік раніше запланованого.

Раніше Заборона розповідала про захоплення двох українських АЕС та про те, чи варто вживати йод для профілактики на випадок аварії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій