Україна внесла компанії з КНР у список спонсорів війни: як Пекін тисне на Київ
- Україна вважає 14 китайських компаній міжнародними спонсорами війни.
- Посол Китаю зустрівся в січні 2024 року з українськими високопосадовцями та попередив про можливі негативні наслідки.
- КНР є одним із найбільших імпортерів української агропродукції.
Вважається, що Китай може використати ситуацію зі списком міжнародних спонсорів війни шляхом тиску на Україну під час перемовин щодо торгівлі зерном. Попри допомогу Росії, Піднебесна залишається важливим торговельним партнером України.
Заборона розповідає про складні стосунки України з Китаєм.
Китайські компанії-спонсори війни: хто у списку
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року створило список компаній-спонсорів війни. Китайських компаній в переліку найбільше — 14. Дипломати піднебесної почали тиснути на Україну через список, пише Reuters.
У січні посол Китаю в Києві зустрівся з українськими високопосадовцями, де попередив, що цей список може нашкодити двостороннім відносинам між державами. При цьому він не ставив ніяких умов, а тільки висловив свою точку зору.
До списку країн-спонсорів війни належить 48 компаній з усього світу. Їх діяльність сприяє військовим зусиллям Росії шляхом сплати податків у бюджет, постачання товарів подвійного призначення, сприяння пропаганді або допомагає в мобілізаційній компанії.
Читати більше новин в TelegramСеред списку компаній-спонсорів війни знаходяться наступні китайські компанії:
- Алібаба Груп Холдинг Лімітед — ;
- Китайська національна морська нафтова корпорація (CNOOC Group) — третя за величиною національна нафтова компанія Китаю після CNPC та Sinopec, є найбільшим морським видобувачем нафти та газу в КНР;
- Китайська національна нафтова корпорація (CNPC) — найбільша китайська національна нафто-газова корпорація та одна з найбільших світових енергетичних компаній з видобутку нафти та газу – 6,36 млн барелів нафтового еквівалента на день;
- Китайська нафтохімічна корпорація (Sinopec Group) — це друга за величиною державна компанія Китаю, яка займається видобутком викопного палива та спеціалізується на переробці сирої нафти, наразі посідає 6 місце в рейтингу Global 500;
- Китайська корпорація будівництва залізниць (CRCC);
- Китайська державна будівельна інженерна корпорація;
- Comnav Technology Ltd;
- Dahua Technology;
- Great Wall Motor;
- Hikvision;
- Kerui Group;
- Shandong Odes Industry;
- Xiaomi Corporation;
- Geely — є китайською багатонаціональною автомобільною компанією зі штаб-квартирою в Ханчжоу.
Важливо! Позначення компанії міжнародним спонсором війни не несе ніяких юридичних наслідків.
«Це потужний репутаційний інструмент для досягнення доброчесності елементів глобальних ланцюгів постачання, виходу міжнародного бізнесу з Росії. Це, своєю чергою, зменшить фінансову і технологічну спроможність РФ вбивати українців», — йдеться в заяві на сайті проєкту Війна & Санкції.
Україна та КНР: у чому небезпека загострення відносин
До повномасштабного вторгнення Китай був найбільшим торговельним партнером України у світі. Серйозні збитки, завдані металургійній промисловості, позначились на статистиці. Після 24 лютого Пекін, хоч і зблизився з Москвою, але не розірвав міцні економічні звʼязки з Україною. Джерело Reuters припустило, що Пекін може використати ситуацію з реєстром міжнародних спонсорів війни на свою користь під час закупок українського зерна.
Річ у тім, що хоч Китай хоч і втратив лідерство серед торговельних партнерів, але він досі є одним із найбільших імпортерів української агропродукції. За 2023 рік він ввіз зерна на $2.22 млрд, що вказує на 18% ріст, порівняно з минулим роком. Зараз близько 30% агроекспорту, який відбувається морським коридором, направляється у Китай.
Україна показує, що не хоче дратувати другу економіку світу, попри допомогу останньої Росії, і шукає стабільних стосунків з Китаєм. Так, МЗС регулярно звертаються до Піднебесної з проханням приєднатись до мирного плану Києва. Представники Китаю були присутні на його обговоренні в Джидді, проте проігнорували заходи на Мальті та в Давосі.
«Ми прагнемо більш динамічних стосунків з офіційним Пекіном. Ми налагоджуємо цей діалог як західна країна, країна, яка належить до Заходу. Україна, як і раніше, вважає, що Китай може відіграти велику роль у мирному процесі», — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Раніше Заборона розповідала про ігнорування України Китаєм на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Політолог пояснив, що це через можливий майбутній конфлікт з Тайванем.