Україна витратить 420 млн гривень на «безкоштовну» поставку зерна в Африку
- Україна передасть двом африканським країнам зерно в якості гуманітарної допомоги.
- Експорт продовольства морем тривалий час був неможливим, тому на складах накопичився врожай минулого маркетингового року.
- Необхідний темп вивозу з портів зерна оцінюють у 80-100 кораблів щомісяця.
Через воєнні дії на півдні України аграрії не змогли розпродати урожай минулого року. Залишки накопичилася в елеваторах і фермерам фактично немає куди складати таке дорогоцінне цьогорічне зерно. Продовольча угода, яку так важко і довго підписували з ворогом заради порятунку третіх країн, вочевидь працює не так, як очікувалося. Тож для вивільнення місця на складах Україна заплатить сотні мільйонів гривень за безкоштовну поставку зерна вСомалі та Ефіопію.
Заборона розповідає про безкоштовне зерно для бідних африканських країн та ситуацію зі зберіганням врожаю 2022 року.
Зерно для Африки: постанова уряду
Кабінет міністрів України, виконуючи рішення президента Зеленського, погодив передачу до 50 000 тонн зерна Сомалі та Ефіопії. Для відшкодування вартості зерна уряд виділив 420 мільйонів гривень із Резервного фонду Держбюджету, зазначено в постанові уряду.
«Надання гуманітарної допомоги [треба] здійснити за рахунок зерна пшениці, що перебуває у власності АТ Державна продовольчо-зернова корпорація України. ДСНС [треба] здійснити відшкодування [Корпорації] вартості зерна на умовах поставки FOB за середньоринковою ціною, яка склалася на ринку України на умовах FOB до глибоководних портів Чорного моря, з урахуванням податку на додану вартість станом на дату набрання чинності цією постановою та передачу гуманітарної допомоги», – йдеться в документі.
Питання доставки та оплати транспортування зерна узгоджуватиметься Міністерством закордонних справ України, Організацією Об’єднаних Націй, а також із Ефіопією та Сомалі. Через повномасштабну війну та блокаду портів вивозити вантажі морем почали лише 1 серпня 2022 року, коли після підписання зернової угоди з Одеси вирушило судно Razoni.
Читати більше новин в Telegram«У ході реалізації Ініціативи про безпечне транспортування агропродукції до країн Африки вирушило уже 650 тисяч тонн продовольства. Загалом з початку реалізації Ініціативи українські порти залишили 169 суден з 3.9 млн тонн агропродукції», – повідомили в Міністерстві інфраструктури України.
Врожай-2022: українські зерносховища забиті
Україні надзвичайно необхідно експортувати продовольство, адже крім економічної складової, існує проблема переповнення зерносховищ.
«У силосах в Україні досі зберігаються мільйони тонн продукції минулого врожаю. Чорноморська зернова ініціатива почала створювати певний простір, але набагато більше зерна потрібно перемістити, щоб звільнити місце для нового врожаю», – заявив наприкінці серпня координатор ООН із ініціативи Амір Абдулла.
Українські аграрії можуть зібрати до 60 млн тонн зерна врожаю 2022 року. Проте для вивільнення сховищ потрібно пожвавлювати експорт.
«Гостро постало питання зберігання нового зерна, а отже найперше потрібно відправити зерновими коридорами те, що ще залишається у зерносховищах. І тут потрібна підтримка іноземних партнерів та міжнародних організацій, зацікавлених в українському хлібі», – зазначила віцепрезидентка Національної академії аграрних наук України Ануш Балян.
Продаж зерна фінансово впливає й на майбутню посівну кампанію. Тому необхідний темп вивозу продовольства оцінюють у 80-100 кораблів щомісяця.
Раніше Заборона розповідала, що США планують побудувати вздовж кордонів України додаткові сховища для українського зерна. Це має полегшити процес передачі продовольства на європейські залізниці для подальшого розповсюдження.
Читати більше новин в Telegram