'
Читаєте зараз
Українці не можуть виїхати на роботу за кордон. Пояснюємо, як це вплине на економіку

Українці не можуть виїхати на роботу за кордон. Пояснюємо, як це вплине на економіку

Aliona Vyshnytska

Від початку карантину, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, в Україну повернулися два мільйони трудових мігрантів. Їхні спроби повернутися на роботу за кордон переважно невдалі. Разом із економісткою та доценткою Київської школи економіки Ольгою Купець пояснюємо, як заборона на виїзд може вплинути на стан української економіки, як зміниться ринок праці після карантину та наскільки адекватними є альтернативи заробітку, які пропонує уряд.

Чому українці їдуть працювати за кордон? 

Типи міграції можна умовно поділити на дві категорії. Більшість – це ті, які їдуть працювати на низькокваліфікованих роботах, зокрема сезонних. В умовах безвізу людина може до трьох місяців працювати за кордоном без додаткової візової тяганини та отримання дозволів. Причина такої міграції – можливість заробити більше, ніж в Україні. Найпопулярніші сфери – це сільське господарство, будівництво та догляд за літніми людьми та дітьми. На такі роботи їдуть, зокрема, і люди з вищою освітою. Вони працюють на нижчих за статусом роботах і посадах, але отримують за це більше грошей, ніж за свою роботу в Україні. Друга категорія – це спеціалісти та професіонали, які їдуть працювати за своєю спеціальністю – наприклад, фізики чи айтішники в Штати чи Швейцарію, пояснює економістка: «Вони їдуть не стільки заради зарплати, як заради професійного зростання. Адже там вони можуть працювати в добре обладнаних лабораторіях і розвиватися». 
За даними опитування Державної служби статистики України за 2017 рік, найпопулярніші країни для трудових мігрантів з України – Польща, Росія та Італія. Три чверті всіх заробітчан працюють у цих трьох країнах, далі в рейтингу – Чехія, Білорусь і Сполучені Штати Америки.

Скільки українців працюють за кордоном?

Точно невідомо, адже офіційної статистики, скільки людей виїжджають саме для того, щоб працювати, в Україні не існує. Фіксують лише тих, хто змінює постійне місце проживання, пояснює Ольга Купець. А тому важко проаналізувати, скільки відсотків людей їдуть на низькокваліфіковані роботи. За приблизними підрахунками, трудових мігрантів з України – до двох мільйонів людей.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій