'
Читаєте зараз
Українці-переселенці в Німеччині: як знайти житло та отримати допомогу від держави

Українці-переселенці в Німеччині: як знайти житло та отримати допомогу від держави

Анастасія Могилевець
 • Тимчасовий захист для українців у Німеччині офіційно подовжено до 2025 року.
 • Українським переселенцям першочергово надають їжу та місце для ночівлі у Центрах прийому біженців.
 • Частина українців зі статусом тимчасового захисту, серед іншого, може отримати допомогу з безробіття.

Знайти житло в дружній державі можна через спеціальні платформи та вебсайти, в тому числі орендувати квартиру або дім. А деякі федеральні землі самостійно інформують про наявність вільного житла.

Заборона розповідає про пошук житла в Німеччині та виплати, на які можуть претендувати українці.

Тимчасовий прихисток у Німеччині: як знайти

Після приїзду до Німеччини до державного тимчасового прихистку українців направляють безпосередньо з кордону. Там вони отримують місце для ночівлі, їжу та іншу підтримку на період, поки не відшукають інше житло. Центри приймання біженців організовано на території всієї країни, повідомляє Федеральне відомство у справах міграції та біженців.

Якщо потрібне розміщення на короткий час, найкраще звернутися до офіційних центрів приймання або до волонтерських організацій, що стануть посередниками. Так, Німецька асоціація молодіжних гуртожитків пропонує поселитись в більш ніж 400 гуртожитках для молоді. Там можуть прихистити і великі сім’ї з дітьми.

За допомогою можна звернутися і до волонтерів, які працюють на вокзальних на станціях. Попередньо треба переконатися, що перед вами офіційні помічники. Вони зазвичай носять кольоровий жилет і активні на пунктах допомоги. Крім того, житло на короткий період по всій території Німеччини можна шукати за допомогою додатку Point

Читати більше новин в Telegram

Також є сайт з переліком інших інтернет-платформ, за допомогою яких можна шукати як тимчасове, так і постійне житло в країні.

Важливо! Правоохоронці Німеччини попереджають: щоб протидіяти торгівлі людьми, не варто віддавати в заставу паспорт під час розміщення. Також не можна залишати дітей без уваги батьків. У випадку, якщо щось здається підозрілим чи загрозливим, слід повідомити в поліцію за номером телефону 110.

Берлін, Бремен, Гамбург: довгострокова оренда житла

До тих пір, поки українці легально перебувають у Німеччині по безвізу або з візою, вони можуть самостійно орендувати квартиру чи будинок. Щоб отримати дозвіл на перебування в Німеччині, членам родини необхідно зареєструватися:

 • у тимчасовому прихистку;
 • у центрі приймання біженців; 
 • у відомстві у справах іноземців.

Деякі федеральні землі Німеччини інформують про наявність вільного житла для громадян України на своїх інтернет-порталах, це:

Додатково можна звернутися в місцеві організації — на кшталт груп сусідів (Nachbarschaftstreffs) або відповідних об’єднань (Vereine). Адреси цих спільнот та організацій можна отримати в консультаційних центрах із питань міграції.

У столиці Німеччини українців приймає Берлінський консультаційний центр (Berliner Beratungsstelle). Там можна отримати консультацію щодо послуг та пропозицій Центру зайнятості (Jobcenter), сімейної страхової каси (Familienkasse) та управління соцзахисту (Sozialamt). З біженцями спілкуються українською та російською мовами, консультації доступні як очно, так і в онлайн-форматі. У Berliner Beratungsstelle також допоможуть заповнити різні заяви та бланки, записатися на прийом до лікаря, написати офіційні листи тощо.

Адреса Берлінського консультаційного центру (Berliner Beratungsstelle): Am Treptower Park 14, 12435 Berlin (у приміщенні торговельного центру Treptow Park Center). Графік роботи: Пн – Пт, 10:00 – 17:00 (обідня перерва з 13:00 до 13:30)

Українським громадянам, які не мають достатньо коштів, щоб покрити витрати на оренду, отримують у Німеччині державну допомогу. Працездатні особи та члени їхніх сімей, що мешкають разом з ними, отримують мінімальне забезпечення – Bürgergeld. Інші особи, що потребують підтримки, отримують соціальну допомогу – Sozialhilfe.

Ця виплата додатково покриває витрати на житло й опалення, якщо вони не перевищують допустимого розміру. Перед укладенням договору оренди необхідно отримати підтвердження про відшкодування витрат на оплату житла й опалення в Центрі зайнятості або в Управлінні соціального захисту за місцем проживання.

Тимчасовий захист українців у Німеччині у 2024 році: умови

У жовтні 2023 року Європейський Союз офіційно продовжив термін дії механізму тимчасового захисту для українців до 4 березня 2025 року. Станом на кінець листопада-2023 у державах ЄС такий статус мали 4.27 млн громадян України. В основному бенефіціарів тимчасового захисту приймали Німеччина, Польща і Чехія.

Українці зі статусом тимчасового захисту, як і німці, мають право на грошову допомогу з безробіття  – Bürgergeld. Її отримують близько 700 000 українців, із них 480 000 працездатного віку. Втім, працюють у Німеччині лише 19% громадян України. 

Наприкінці 2023 року міністр праці та соціальних питань Німеччини Губертус Гайль заявив про розробку законопроєкту щодо скорочення виплат для безробітних. Це стосується людей, які відмовляються працевлаштуватися без поважних причин.

За новими правилами, українці не отримуватимуть виплати протягом двох місяців, проте їм оплачуватимуть житло та комунальні послуги. Після вказаного строку центри зайнятості повторно пропонуватимуть роботу. Якщо людина відмовиться ще раз, вона знову отримає штрафи, що зростатимуть від 10% до 100%.

На початку 2024 року розміри соцдопомоги українцям та громадянам Німеччини зросли на 12%. Віднині Bürgergeld видають як основну підтримку для шукачів роботи, виплата становить:

 • для самотніх людей/батьків – €563;
 • у сімейній парі на одного партнера – €506;
 • для повнолітніх – €451;
 • для підлітків 14-17 років – €471;
 • для дітей 6-13 років – €390;
 • для дітей до 5 років – €357.

Раніше Заборона розповідала про тимчасовий захист для українців у Польщі. Його подовжено до 2025 року, втім, Міністерство внутрішніх справ країни напрацювало зміни до умов перебування біженців.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій