'
Читаєте зараз
Виплати, ПМП: Польща у 2024 році змінить умови для українських біженців 

Виплати, ПМП: Польща у 2024 році змінить умови для українських біженців 

Daniil Tsarevskyi
  • В лютому 2024 року Польща продовжила тимчасовий захист для українців.
  • Міністерство внутрішніх справ країни напрацювало зміни до умов перебування біженців.
  • Норми мають торкнутися виплат та тимчасових посвідок на проживання.

Польський уряд має намір скасувати добову допомогу українцям у Польщі, які проживають у приватних приймальних центрах. Вони отримували близько 40 злотих на день. Також з 2025 року планується зробити доступною для всіх тимчасову посвідку на проживання, яка діятиме протягом 3 років.

Заборона розповідає про зміни для українських тимчасових переселенців.

Виплати та тимчасове проживання від Варшави: зміни

Уряд Польщі збирається внести зміни до закону про допомогу громадянам України. Міністерство внутрішніх справ презентує поправки вже 29 березня 2024 року. Зміни торкнуться виплат, а також тимчасової посвідки на проживання, пише Rzeczpospolita.

Перш за все, уряді хочуть скасувати добову допомогу на харчування українцям, які знаходяться у малих приватних приймальних центрах розміром до 10 осіб. Раніше Польща надавала 40 злотих на день (близько 400 грн). Причина скасування норми в тому, що часто подібні приймальні центри змушують українців працювати на них, відбираючи їх документи, а також привласнюючи цю допомогу. Тепер гроші отримуватимуть тільки ті центри, які знаходяться на державному фінансуванні.

Стверджується, що наразі в центрах прийому в Польщі проживають близько 39 937 осіб, або 4.2% від загального числа біженців у країні. В уряді також розглядають можливість часткової оплати.

Читати більше новин в Telegram

Ініціативу вже розкритикували організації, які керують подібними центрами. Наприклад, Фонд Лєни Ґроховської має п’ять будинків для біженців на 900 осіб і лише один із них фінансується Польщею. Власники фонду є почесними послами ООН у справах біженців у Польщі.

«Протягом двох років, попри зусилля Фундації, не вдається включити решту будинків до ресурсів воєводства. Запропоноване рішення лише Фундацію позбавить близько 300 осіб (інвалідів, людей похилого віку, хворих) підтримки, яка могла б тривати, якби ці будинки були включені в угоду з губернатором», — каже директор Фундації Анета Жоховська.

Важливо! Стверджується, що всі зміни в законопроєкті будуть обговорюватись із громадськістю.

Також українцям з 2025 року хочуть почати видавати тимчасову посвідку на проживання строком на 3 роки. Наразі усі українські біженці в Польщі мають право на тимчасовий захист, проте, якщо статус у майбутньому не буде продовжено, доведеться шукати способи легалізуватись у країні. Таким способом є тимчасова посвідка на проживання, яка так само дає можливість жити, працювати та навчатися в Польщі, а також багаторазово перетинати кордон без жодних обмежень. Тобто, за винятком останнього пункту, вона дає українцям ті ж права, що і статус тимчасового захисту.

Зараз українці зі статусом UKR також можуть отримати тимчасовий ПМП, або «Карта побиту», проте для цього необхідно відповідати деяким умовам.

Для цього офіційною метою перебування має бути:

  • виконання роботи;
  • виконання висококваліфікованої роботи (Блакитна карта);
  • ведення бізнесу.

Допомога українцям від Варшави: яка є

Польща на початку лютого продовжила тимчасовий захист для українців ще на пів року — до 30 червня-2024. Разом із тим подовжилась дія різних допомог та виплат, які доступні нашим громадянам.

Українці з дітьми можуть отримати допомогу Rodzina 800+ — щомісячні виплати на неповнолітню дитину в розмірі 800 злотих. Гроші нараховуються в безготівковій формі на банківський рахунок, який вказується при реєстрації.

Податись на допомогу можна тільки онлайн, через наступні ресурси:

Ще одна виплата, яку продовжили — це Rodzinny kapitał opiekuńczy. В її рамках можна отримати 12 000 злотих на другу та кожну наступну дитину в сімʼї віком від 12 до 35 місяців, тобто від року до трьох. Біженці можуть самостійно обрати формат нарахування виплат: 

  • 12 місяців по 1000 злотих;
  • 24 місяці по 500 злотих. 

Подати заявку можна одразу після того, як дитині виповнюється 9 місяців і тільки онлайн на порталі PUE ZUS.

Також українці зможуть отримати виплату Dobry Start, ще відому як 300+. Вона доступна батькам, чиї діти ходять до шкіл. Цю допомогу можуть отримати навіть учні, які навчаються онлайн в українській школі — для цього треба буде тільки вказати назву навчального закладу та формат навчання під час подання заяви.

Важливо! Надання допомог не залежить від рівня доходів родини. Виплати доступні усім українцям, які приїхали до Польщі після 23 лютого 2022 року.

Малозабезпеченим та вразливим сімʼям доступна ціла низка виплат:

  • Zasiłek rodzinny — допомога сімʼям, середньомісячний дохід яких на одну особу сімʼї складає менше ніж 674 злотих. Також доступна для сімей, які виховують дитину з інвалідністю. В такому разі межа заробітку буде 764 злотих в середньому за місяць на одну людину. Розмір виплати становить 95 злотих/місяць на дитину до 5 років, 124 злотих — на дитину від 5 до 18 років та 135 злотих — для дитини від 18 до 24 років. До неї також можна отримати додаткову допомогу в розмірі 1000 злотих;
  • Becikowe — одноразова допомога в розмірі 1000 злотих при народженні дитини. Сімейний дохід місяць протягом минулого фінансового року для отримання виплати має не перевищувати 1922 злотих в середньому на одну особу на місяць;
  • фінансова підтримка для опікунства: дві форми допомоги для догляду (zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne), спеціальна допомога по догляду (specjalny zasiłek opiekuńczy).

Раніше Заборона розповідала про зміни в програмах для українських біженців у Великій Британії. Уряд країни скасував сімейну схему, яка дозволяла приїхати до членів своєї родини.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій