'
Читаєте зараз
Українці тікають з РФ у Латвію: на кордоні можлива гуманітарна катастрофа

Українці тікають з РФ у Латвію: на кордоні можлива гуманітарна катастрофа

Ilona Kivva
Автор:
  • Виїхати з країни-терористки можна через сусідні держави: Грузія, Азербайджан, Фінляндія, Естонія, Латвія тощо.
  • На пунктах пропуску з країнами Балтики росіяни формують окремі черги для українців.
  • Вже зафіксовано дві смерті, до яких призвели нелюдські умови і стрес.

Українці, що виїжджають із Російської Федерації через Балтійські країни, по кілька днів проводять у піших чергах на російських КПП. Там немає нормальних пунктів обігріву та їжі. Люди змушені не спати по декілька діб або ночувати на землі просто неба.

Заборона розповідає про страшні умови для українців на російських прикордонних пунктах.


Виїзд з Росії через Латвію та Естонію: які проблеми

Багато українців, яких примусово вивезли до РФ або ж які виїхали з окупованих територій через Росію, намагаються покинути державу-агресорку через треті країни. Серед них: Грузія, Азербайджан, Фінляндія та Балтійські країни. Так, на пропускних пунктах РФ з Латвією та Естонією люди стоять у піших чергах по декілька днів, пише балтійське видання Delfi

«Громадяни Росії та Євросоюзу проходять відносно швидко і в окремій черзі, а українців російські прикордонники пропускають буквально по кілька осіб на день, при тому, що в черзі стоять сотні людей», — кажуть у медіа.

Люди прибувають на кордон самостійно або організованими волонтерами автобусами. Однак його можна перетнути тільки пішки. Вже у дружніх країнах їх зустрічають інші автобуси.

Читати більше новин в Telegram

На пропускних пунктах, за інформацією видання, немає пунктів обігріву чи наметів з їжею, тому люди ночують просто неба: сплять на картонках, сумках з речами чи просто на землі.

Українці по кілька днів чекають на вулиці на російських пунктах пропуску, щоб виїхати у Латвію. Фото: Shwetka Vodolazskaya/Facebook
Українці по кілька днів чекають на вулиці на російських пунктах пропуску, щоб виїхати у Латвію. Фото: Shwetka Vodolazskaya/Facebook

«У черзі вже померло двоє людей, і один із цих випадків стався на російсько-латвійському прикордонному пункті Убилинка-Гребнєво: померла 80-річна жінка», — розповіли волонтери з організації «Рубікус», які допомагають українцям виїжджати з РФ.

Дані про смерті не вдалося підтвердити чи спростувати. 

Списки, які формують російські прикордонники для українців. Фото: Shwetka Vodolazskaya/Facebook

В Бурачках [латвійсько-російський кордон], українці записуються в чергу на звичайному листочку. Фото одного з таких списків опублікувала Світлана Водолазька з «Рубікуса». На кадрі ліворуч — номер групи, яка чекає пропуску послідовно, праворуч — кількість людей у ній.

Пропускні пункти з РФ у Естонію: свідчення очевидців

Подібна ситуація і на російських КПП Убілінка-Гребнєво та Шумилкіно на кордоні з Естонію. 

«Там нічого немає, жодної допомоги, тільки намет, затягнутий поліетиленом. Мама з ще однією жінкою пішли туди, там якийсь килимок, на якому можна полежати», — розказала Delfi дівчина Аліна, чия мати виїхала з тимчасово окупованої території Луганської області.

У Шумилкіно російські прикордонники вигадали так зване колективне покарання: якщо хтось біля КПП заходив за лінію, яку не можна перетинати, чергу зупиняли та чотири години нікого не пропускають.

Пункти обігріву на російських КПП на кордонах з Латвією та Естонією. Фото: Shwetka Vodolazskaya/Facebook

«Ми приїхали на кордон рано-вранці 29 вересня. Там було вже багато машин і ми записалися в першу чергу 452-ми. Їхали автобусом з України, з Луганської області. Черга з машин майже не рухалася. Піша краще йшла вночі. Люди розстеляли картонки, щоб спати на них. У черзі були старі, інваліди, вагітні та новонароджені. Деякі з дітьми спали на заправці на підлозі», — розказала виданню Діана, яка в ніч з 1 на 2 жовтня вона проходила кордон. 

Важливо! На кордоні з латвійської сторони українцям допомагає волонтерська організація Tavi draugi. Вони надають їжу, теплий одяг. Також одразу біля КПП облаштовані пункти обігріву. На Ризькому автовокзалі організація Young Folks відкрила волонтерський пункт, який допомагає транзитним біженцям виїхати у інші країни або повернутися в Україну. В Естонії серед інших з транзитом допомагає організація «Друзі Маріуполя». Майже на всіх пропускних пунктах також чергують інші волонтери.

Раніше Заборона розповідала про поради щодо виїзду з Росії для українців, засновані на досвіді тих, хто вже був в подібній ситуації. Кожна ситуація індивідуальна і чіткого алгоритму подальших дій немає, але є кілька базових правил, які можуть допомогти.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій