'
Читаєте зараз
Українці за кордоном у 2024 році мають подати декларації: що буде, якщо цього не зробити

Українці за кордоном у 2024 році мають подати декларації: що буде, якщо цього не зробити

Ilona Kivva
Автор:
  • Податкові резиденти України – люди, які живуть за кордоном, але мають українське громадянство, тісні зв’язки з країною або достатній час перебувають у її межах.
  • У 2024 році українці мають подати декларацію до 1 травня.
  • В разі неподання документа у вказані строки загрожує штраф.

Перебування за кордоном тривалий час не звільняє від сплати податків в Україні. Такі громадяни (якщо отримують доходи) мають подати податкову декларацію. Умови відрізняються від торішніх.

Заборона розповідає про зміни порядку подання декларації про доходи для українців, які виїхали, та про те, хто взагалі має надати звіт.

Податковий резидент України: хто це

У 2022 році більшість українців, які шукали прихисток, до прикладу, у європейських країнах, набули статусу Тимчасового Захисту в ЄС. Проте згідно з Директивою ЄС цей статус дозволяє легально перебувати на теренах держави протягом лише одного року.

Строк може бути автоматично продовжений на шість місяців двічі, тобто, до весни 2024, якщо не зникнуть підстави для такого захисту.

Якщо таких підстав немає, українець за кордоном має підтвердити статус податкового резидента України і платника податків саме в Україні. Довідку-підтвердження відповідного статусу може отримати юридична чи фізична особа, що підпадає під дію міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування.

Читати більше новин в Telegram

Згідно з підпунктом 14.1.213 Податкового кодексу України, людина розглядається податковим органом як резидент України передусім у випадку наявності громадянства. Підпадають під цю категорію і ті, хто має місце постійного проживання в Україні та/або тісні особисті чи економічні зв’язки в державі.

Достатньою умовою визначення, де знаходиться центр життєвих інтересів людини є, наприклад, місце постійного проживання членів її родини або її реєстрації як підприємця.

Якщо людина самостійно визначить, що в основному проживає на території України, це теж є достатньою підставою для визначення її резидентом.

У випадку, коли неможливо визначити державу постійного проживання фізособи, а також центр її інтересів, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів включно з днем приїзду та від’їзду протягом податкового року.

Декларація про доходи в інших країнах: хто має подавати

Доходи, отримані резидентами, мають бути оподатковані відповідно до статті 170 Податкового кодексу. Так, українці, які отримували іноземні доходи в 2023, до початку травня мають подати декларацію в один із таких способів на вибір:

  • особисто платником податку або уповноваженою на це особою;
  • надсиланням поштою з описом вкладення;
  • в електронній формі через особистий електронний кабінет на сайті податкової служби (для цього необхідно мати електронний ключ).

Необхідно вказати назву країни, де заробили гроші, та валюту, в якій вони нараховувались. Суми доходів у податковій декларації мають бути вказані у гривнях із копійками. Тож доходи слід попередньо перерахувати в гривні за курсом НБУ, що діяв на момент їх отримання. Доходи з джерелом походження з України також мають бути вказані в документі.

Процедура декларування: як змінилася у 2024 році

На іноземний дохід українців у 2023 році не накладали жодних зборів чи податків, але ситуація змінилась. Наразі задекларовану суму податку та військового збору з іноземних доходів українці зобов’язані сплатити самостійно до 1 серпня 2024 року.

Для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання застосовують половину ставки, встановленої у пункті 167.1 Податкового кодексу України, тобто 9% та 1.5% військовий збір.

Сплачувати податки необхідно за адресою, де фізичну особу взяли на облік в податковому органі. Як правило, податкова адреса відповідає місцю прописки. Детальні реквізити для сплати ПДФО та ВЗ можна отримати на сайті податкової служби в розділі «Рахунки для сплати платежів» (доступно на головній сторінці сайту кожної регіональної ДПС).

Декларування доходів та зарахування податків, сплачених за кордоном, здійснюється також шляхом подачі декларації про майновий стан і доходи. Для підтвердження права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами кордоном, резидентам потрібно отримати довідку від держоргану країни з такою інформацією:

  • сума сплаченого податку та збору;
  • база оподаткування;
  • об’єкт оподаткування.

Після цього довідку потрібно легалізувати у закордонній дипломатичній установі України саме в цій країні, якщо немає виключень у законодавстві.

Згідно з роз’ясненнями податкових органів, податки, сплачені за кордоном, не враховуються для нарахування і сплати військового збору. Відповідно, сума іноземного доходу підлягає оподаткуванню військовим збором в Україні за ставкою 1.5% незалежно від суми, сплаченої в іншій країні.

Але якщо з країною, де проживає та працює фізособа, немає угоди про уникнення подвійного оподаткування, податки сплачуються в Україні повторно. Це податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1.5%.

Українці, які не встигли подати декларацію до 1 травня, можуть зробити це пізніше. У такому випадку загрожує лише штраф за несвоєчасне подання звітності – 340 гривень.

Раніше Заборона розповідала про відновлення обовʼязкового електронного декларування для українських держслужбовців та посадовців різних рівнів під час воєнного стану.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій