'
Читаєте зараз
Українці за кордоном мають декларувати виплати та допомогу: навіщо і як це зробити

Українці за кордоном мають декларувати виплати та допомогу: навіщо і як це зробити

Ilona Kivva
Автор:
  • В Україні деякі категорії громадян зобов’язані додавати річні декларації про доходи. Серед них і українці, які виїхали на проживання за кордон та отримали статус.
  • Річну звітність за 2022 рік потрібно подати не пізніше 1 травня 2023 року.
  • Декларацію можна викласти онлайн через Електронний кабінет на сайті ДПС. 

Українці, які перебувають за кордоном під статусом тимчасового захисту й оформили принаймні одну виплату від міжнародних благодійних організацій чи урядів, зобов’язані задекларувати її. Річ у тім, що така грошова допомога вважається іноземним доходом, а отже про її отримання треба прозвітувати податковій. При цьому жодних зборів чи податків на гроші не накладається.

Заборона розповідає про декларування виплат для українських тимчасових переселенців.


Податкові звіти для українців під статусом захисту: як подати

В Україні деякі категорії громадян зобов’язані додавати річні декларації про майновий стан і доходи. До них належать фізичні особи-підприємці (ФОП); люди, які отримують податкову знижку або придбали майно/отримали спадщину, що підлягає оподаткуванню; а також ті, хто виїхав за кордон на постійне проживання, йдеться у статті 179 Податкового кодексу. 

Під останню категорію підпадають українці, які отримали статус тимчасового захисту в дружніх державах (переселенців без статусу не стосується).

«Перебуваючи за кордоном, багато хто отримує грошову та матеріальну допомогу від іноземних держав, а також їхніх фондів, компаній та організацій. Громадяни України, які скористалися правом на тимчасовий захист, зобов’язані задекларувати як іноземний дохід отриману допомогу», — пояснив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Читати більше новин в Telegram
У яких випадках подається декларація про доходи. Інфографіка: ГУ ДПС у Чернігівській області 

Податковий звіт можна подати онлайн через Електронний кабінет на сайті Державної податкової служби України. Для цього треба зайти у розділ «ЕК для громадян» та обрати графу «Податкова декларація про майновий стан і доходи, розповіла РБК-Україна юристка Мар’яна Гавришко.

«Податкові декларації подаються за базовий звітний період. Він дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, до 1 травня року, що настає за звітним. Простими словами – податкову декларацію за 2022 рік потрібно подати до 1 травня 2023 року», — каже Гавришко.

У електронному бланку необхідно самостійно вписати всі суми отриманих виплат, а також обчислити загальний дохід.

Важливо! У Державній податковій службі наголосили, що податок на доходи та військовий збір при цьому сплачувати не треба. Потрібно просто вказати, що ви отримали кошти.

Раніше Заборона про урядову ініціативу щодо скасування ключових пільг, які отримали ФОПи після початку повномасштабного вторгнення РФ. Ще один законопроєкт має дещо спростить податкові зобов’язання підприємців однієї групи.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій