'
Читаєте зараз
Українців чекають віялові відключення: чим ще загрожують обстріли Південноукраїнської АЕС

Українців чекають віялові відключення: чим ще загрожують обстріли Південноукраїнської АЕС

Ilona Kivva
Автор:
  • Росіяни обстріляли промислову зону Південноукраїнської АЕС у ніч на 19 вересня.
  • Енергетичний комплекс, до якого входить станція, забезпечує електрикою південь України.
  • Уряд допускає, що під час опалювального сезону 2022/2023 Україні може знадобитися періодичне відключення світла.

Обстріли електростанцій небезпечні, зокрема, обмеженням виробництва енергії, тобто без світла можуть залишатися будинки, школи, лікарні, підприємства і котельні, що дають тепло. На тлі атак РФ на українську енергетику Кабінет міністрів України розробив графік аварійного відключення електрики. 

Заборона розповідає про наслідки обстрілу атомної станції та ризики під час опалювального сезону 2022-2023. 


Удар по Южноукраїнську 19 вересня: які наслідки

Російська армія здійснила ракетний обстріл промислової зони Південноукраїнської АЕС 19 вересня близько 00:20. В результаті злочину відключилися три високовольтні лінії електропередачі.

«Потужний вибух стався всього за 300 метрів від реакторів ПАЕС. Ударною хвилею пошкоджено будівлі АЕС, розбито понад 100 вікон. Відключився один з гідроагрегатів Олександрівської ГЕС, яка входить до складу Південоукраїнського енергокомплексу», – повідомили в пресслужбі «Енергоатому».

Станом на 9:00 всі три енергоблоки атомної електростанції працювали у штатному режимі. Радіаційний фон на промисловому майданчику перебував на рівні природних фонових значень, які було заміряно до пуску АЕС: 0.12 мкЗв/година. Викиди та скиди радіоактивних речовин у навколишнє середовище не перевищують встановлених допустимих значень.

Читати більше новин в Telegram

Південноукраїнська АЕС: чим важлива станція

Південноукраїнський енергокомплекс розташований біля Южноукраїнська. Він живить Миколаївську, Одеську, Херсонську області та частково Кіровоградщину. Також передбачена подача енергії в Крим. Атомна електростанція почала роботу в 1982 році і дає 10% всієї української електроенергії. 

До складу енергетичного комплексу входять Південноукраїнська АЕС, Олександрівська ГЕС і Ташлицька ГАЕС. Енергетичним комплексом на Південному Бузі щороку виробляється 17-20 млрд кВт·год електричної енергії, яка складає приблизно 10% загального виробництва електроенергії в країні».

Загалом виробництво енергокомплексу забезпечує потреби в електричній енергії понад 5 000 000 людей.

Розташування Південноукраїнської АЕС (до 2022 року – Южноукраїнська АЕС). GoogleMaps

Віялові відключення в Україні-2022: є план

Графік аварійного відключення електрики в шаховому порядку створюється щорічно, незалежно від воєнних дій. Це робиться на той випадок, якщо Україна не матиме достатньо потужностей із виробництва енергії.

В цьому році РФ перейшла від кібератак до прямих ударів. І наразі немає причин припускати, що росіяни припинять атакувати енергетичну інфраструктуру. Вже розроблено кілька сценаріїв проходження наступного опалювального сезону в умовах повномасштабної війни. Робота енергетичних об’єктів та їхній захист координують із військовим керівництвом України. Екстрений план передбачає, що світло вимикатимуть не більше, ніж на 2 години.

АЕС України. Фото: Держінспекція ядерного регулювання України

«Ми готуємося до будь-яких сценаріїв, ми готуємо резервні шляхи постачання та аварійний запас. Ми готуємо своїх людей і аварійні ремонтні бригади, які цілодобово будуть обслуговувати мережі, відновлювати їх так, щоб у всіх споживачів було світло в будинку. Те, що ми з’єднані з європейською енергомережею, дає нам можливість отримати електроенергію з-за закордону. Це кардинально змінює ситуацію з точки зору енергетичної безпеки», – зазначив голова правління «Укренерго» Володимир Кудрицький.

Раніше Заборона розповідала, що Україна розробила план екстреної евакуації для жителів Енергодара через зростаючу загрозу аварії на Запорізькій АЕС. Із міста вже виїхали щонайменше 20 000 людей.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій