'
Читаєте зараз
Українські військові допомогли евакуювати афганців із Кабула. Але там залишаються громадяни України — і ними ніхто не займається

Українські військові допомогли евакуювати афганців із Кабула. Але там залишаються громадяни України — і ними ніхто не займається

Yevheniia Kostina
Українські військові допомогли евакуювати афганців із Кабула. Але там залишаються громадяни України — і ними ніхто не займається

Два тижні тому Афганістан перейшов під владу терористичного угруповання «Талібан». Відтоді із країни намагаються виїхати тисячі людей — багатьом загрожує страта через те, що вони співпрацювали з американською адміністрацією. Різні країни намагаються евакуювати своїх громадян. Серед них і Україна: у Міністерстві закордонних справ заявили, що зараз для держави це пріоритет. 27 серпня українські військові допомогли вивезти з Кабула 19 іноземних громадян, більшість з яких були афганцями. Однак в Афганістані досі лишаються громадяни України — і їх евакуювати не поспішають.


29 серпня канадське видання The Globe and Mail опублікувало історію про порятунок 19 іноземних громадян із Кабула українськими військовими. Ці люди були в одному з літаків, які приземлилися в аеропорту Бориспіль напередодні, 28 серпня. Як повідомили в Офісі президента України, загалом евакуювали 360 осіб, з них тільки 80 — громадяни України. Глава ОП Андрій Єрмак додав, що «всі українські громадяни, хто хотів евакуюватися, евакуювалися».

Як стверджується в статті канадського ЗМІ, «українські військові вийшли в місто Кабул пішки, щоби супроводжувати два мікроавтобуси з перекладачами, які прямували в Канаду, і їхні сім’ї, усього 19 осіб — на аеродром. У солдатів були фотографії номерних знаків мікроавтобусів, вони оточили й супроводжували машини останні 600 метрів до аеропорту».

«Колона увійшла [в аеропорт], тому що вийшли українці. Ми просто відправили їм номери наших автомобілів… і вони прийшли на місцевий базар, щоби знайти нас. Вони сказали: «Україна?» Ми сказали: «Так!» і вони повели нас всередину», — цитує The Globe and Mail Мохаммеда Шаріфа Шарафа, місцевого перекладача, який допомагав виданню висвітлювати роль Канади у війні в Афганістані.

Після прибуття в аеропорт, пише The Globe, 19 афганців були поміщені у військовий вантажний літак, який «був у Кабулі як частина маловідомого внеску України в зусилля НАТО в країні, і вилетіли в Ісламабад разом із групою військовослужбовців […] У столиці Пакистану їх пересадили на зафрахтований комерційний літак, який доставив групу в Україну з короткою зупинкою в столиці Азербайджану Баку».

Українські громадяни досі чекають

Як стало відомо Забороні, на ранок 30 серпня 2021 року 56 громадян України і членів їхніх сімей змогли дістатися Кабула з різних населених пунктів Афганістану. Про це редакції розповіла журналістка Катерина Малофєєва, яка займається питаннями евакуації. За її даними, крім цих 56 українців евакуації очікують ще близько 100 осіб із дозволом на проживання в Україні.

«Уже два тижні вони щодня збираються, щоби полетіти в Україну, але ніхто не виходить їх забрати, — написала Катерина Малофєєва в Facebook. — Операція з евакуації цих українців навіть не починалася. Так, одна жінка з дев’ятирічною дитиною з інвалідністю вже 12 днів ночує біля аеропорту попри ризик загинути від вибухів, куль або в банальній тисняві. Це неправда, що всі, хто хотів виїхати, виїхали. Не виїхали. Наводити такі дані означає брехати своїм громадянам і кидати їх напризволяще».   Одна з таких афгано-українських сімей чекає евакуації вже кілька днів — але український МЗС не зв’язується з ними. Заборона вже розповідала про це — близькі родичі громадян України співпрацювали з ООН і НАТО, а це означає, що їм може загрожувати страта. Сім’я пропустила вже три евакуації, тому що МЗС України не виходить на зв’язок.

«Талібан» і США домовилися, що евакуація закінчиться до 31 серпня. Швидше за все, після цієї дати доступ до аеропорту Кабула буде закритий талібами — а це єдиний спосіб залишити країну.


Заборона продовжує стежити за ситуацією. Зараз ми шукаємо способи вивезти українські сім’ї з Афганістану. Просимо колег приєднатися до цієї історії — контакти і вся інформація є в редакції Заборони. Пишіть нам на адресу contact@zaborona.com

Читайте докладніше: Сім’я українців чекає на евакуацію в Кабулі. Але в МЗС України кажуть, що евакуації більше не буде

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій