Читаєте зараз
Українських вчителів та учнів навчать користуватися ШІ: навіщо потрібен проєкт

Українських вчителів та учнів навчать користуватися ШІ: навіщо потрібен проєкт

Анастасія Могилевець
  • Офіційно проєкт представлять під час навчального року 2024-2025. Всіх його деталей поки не розкривають.
  • Розробники вже представили інструкції та рекомендації з впровадження ШІ в навчальний процес.
  • Працювати пропонують з низкою платформ, серед яких Googe Gemini.

Очікується, що ініціатива сприятиме підвищенню цифрової грамотності українських вчителів та зробить навчання цікавішим для дітей. Однак під час використання ШІ важливо дотримуватися прав людини та етичних норм, але як це будуть контролювати, поки незрозуміло.

Заборона розповідає про освітній проєкт.

Штучний інтелект в закладах освіти: ідея українського уряду

Урядовий проєкт розробили спільно з профільними фахівцями, учителями та громадськістю. Офіційно його оприлюднять під час навчального року 2024-2025.

«Завдяки AI-інструментам вчителі зможуть оптимізувати власну роботу, а також зробити навчання більш інноваційним і цікавим для школярів. Це допоможе дітям ще зі школи навчитися працювати з передовими технологіями та йти в ногу з часом. Окремий фокус документа — на безпечному використанні технології у процесі навчання», — каже очільник Мінцифри України Михайло Федоров.

Міністр освіти та науки Оксен Лісовий назвав штучний інтелект незворотним трендом, який тільки набирає обертів. Втім, він підкреслив, що дуже важливою залишається етична сторона використання новітніх технологій.

Читати більше новин в Telegram

«Йдеться про дотримання прав людини, етичних норм, підвищення цифрової грамотності вчителів. Адже технології ШІ мають бути корисними, а не створювати загрози. Нові рекомендації допоможуть зробити процес навчання для учнів цікавішим та ефективнішим. Крім того, вчителі отримають інструменти для розроблення інноваційних методів викладання на базі ШІ», — каже Лісовий.

Рекомендації МОН України щодо ШІ: що цікавого в проєкті

Файл з рекомендаціями містить практичні поради, як працювати з системами штучного інтелекту. У документі також є пояснення, як написати запит до ШІ-систем та переліки інструментів для роботи. Зокрема, є приклади промптів (запитання чи завдання, яке користувач ставить під час спілкування зі штучним інтелектом). Вони допоможуть вчителям правильно генерувати запити в ChatGPT.

Приклади правильних та неправильних промптів до ШІ. Скріншот: проєкт Мінцифри та МОН
Приклади правильних та неправильних промптів до ШІ. Скріншот: проєкт Мінцифри та МОН

Також пропонують перелік інструментів на основі ШІ. Їх можна застосовувати для генерації ідей занять, їхнього планування, розробки дидактичних матеріалів. У списку в основному вже відомі та популярні платформи:

  • Googe Gemini — працює з текстом і зображеннями;
  • Freepik Pikaso — генерує зображення за текстовим запитом або мальованим ескізом;
  • Restorephotos — реставрує старі світлини, прибираючи затертості, подряпини, згини;
  • Vidnoz AI — створює відеоуроки з віртуальними дикторами;
  • Microsoft Designer — створює колажі, обкладинки та інші візуальні матеріали за текстовим завданням користувача.

Проєкт інструктивно-методичних рекомендацій викладений у шести розділах і має ще дев’ять додатків. В них йдеться про сфери застосування штучного інтелекту, розвиток цифрових навичок вчителя, мінімізацію ризиків застосування сучасних технологій в освіті тощо.

За допомогою ШІ вчителі зможуть, наприклад, автоматично згенерувати запитання для тесту за презентацією, навчати в стилі відомої людини (блогера, письменника, науковця), аналізувати відповіді, поведінку та бали учнів, щоб виявити прогалини в знаннях і багато іншого.

Раніше Заборона розповідала про булінг дитини у школі та про те, як діяти в цій ситуації. В Україні кривдники або їхні батьки несуть адміністративну відповідальність за цькування.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій