'
Читаєте зараз
Усе вирішать дебати. Як Фінляндія та Швеція готуються вступити в НАТО

Усе вирішать дебати. Як Фінляндія та Швеція готуються вступити в НАТО

Markiian Oliiarnyk
Прем'єр-міністерки Фінляндії та Швеції
  • Уряди Фінляндії та Швеції сподіваються подати заявку на вступ у НАТО вже влітку 2022 року.
  • Але спершу це рішення має пройти раунд внутрішніх дебатів у парламентах країн.
  • Після нападу Росії на Україну суспільні настрої щодо вступу в Альянс в обох країнах кардинально змінилися.

Протягом найближчих тижнів у Фінляндії та Швеції розпочнуться парламентські дебати щодо питання вступу обох країн в Північноатлантичний Альянс. Лідери урядів обох країн сподіваються владнати це питання якомога швидше, аби до літа вже були готові рішення та заявки на членство. Після підступного нападу Росії на Україну думка суспільства щодо вступу в НАТО у Фінляндії та Швеції різко змінилася.

Заборона розповідає, що як у двох скандинавських країнах готуються до вступу в оборонний Північноатлантичний Альянс.


Вступ у НАТО Фінляндії та Швеції: коли чекати

13 квітня 2022 року на спільній пресконференції прем’єр-міністерки Фінляндії та Швеції Санна Марін та Магдалена Андерссон заявили про рішучість їхніх країн вступити до Північноатлантичного Альянсу на тлі російського вторгнення в Україну, пише Deutsche Welle.

За словами прем’єрки Фінляндії, ще зарано говорити про якісь терміни, але, на її думку, рішення всередині країни може бути ухвалене вже протягом найближчих тижнів, а заявка на вступ — влітку. Зі свого боку, Магдалена Андерссон стверджує, що Швеція не поспішатиме з рішенням, але оцінка безпекової ситуації буде проведена ретельно та доцільно. На її думку, країна подасть заявку на вступ в Альянс десь у червні 2022 року. 

Як пише DW, за увесь цей час долю вступу скандинавських країн в НАТО мають вирішити швидкі внутрішні дебати в парламентах країн. Відомо, що фінський парламент заслухає аргументи експертної групи з питань нацбезпеки вже протягом найближчих тижнів.

Читати більше новин в Telegram

Й хоча багато аналітиків очікують, що обидві країни подадуть спільну заявку, згідно з коментарями урядовців, Фінляндія і Швеція в кінцевому підсумку після дебатів можуть прийти до кардинально відмінних висновків.

Що у Фінляндії думають про вступ у НАТО

За даними DW, після вторгнення Росії в Україну рівень підтримки фінських громадян щодо вступу в НАТО стрімко зріс з 20-30% до понад 50%. 13 квітня 2022 року була опублікована доповідь на замовлення уряду Фінляндії, в якій наводиться глибинний аналіз зміни безпекової ситуації в Європі після російсько-української війни. З 20 квітня у фінському парламенті офіційно розпочнуться дебати щодо цього звіту.

За даними газети Helsingen Sanomat, понад половина членів фінського парламенту (а їх там всього 200 депутатів) схвалює рішення про набуття членства в Альянсі, і лише 12 рішуче проти. Інші сказали, що пізніше оголосять свою позицію після детального обговорення.

Фактично, країна вже давно тісно співпрацює з НАТО та безпосередньо зі збройними силами США, утім дія договору про взаємну оборону, зокрема 5 стаття, на неї не поширюється.  У так званій «білій книзі» Міністерства оборони Фінляндії зазначається, що «якщо Фінляндія та Швеція стануть членами НАТО, поріг застосування військової сили в регіоні Балтійського моря значно зросте, що підвищить стабільність регіону в довгостроковій перспективі».

Зважаючи на те, що Фінляндія має спільний кордон з Росією протяжністю 1340 кілометрів. Фіни також неодноразово воювали з московитами і втратили близько 10% своєї території під час останньої такої сутички. Тому рішення вступу країни в НАТО виглядає логічним, раціональним та передбачуваним, за словами колишнього прем’єр-міністра Александра Стубба (2014-2015), який давно виступає за членство Фінляндії в НАТО.

Дебати щодо вступу в НАТО у Швеції

Швеція не має спільного кордону з Росією, але володіє островом Готланд у Балтійському морі, який має надзвичайно важливе стратегічне значення для контролю за регіоном і може зробити Швецію вразливою у разі війни з росіянами.

«Шведи усвідомили, що вони можуть опинитися в тому ж становищі, що й Україна. Багато співчуття та занепокоєння, і жодної військової допомоги [від союзників]», — заявив директор Шведського агентства оборонних досліджень Роберт Дальсьо.

Тож ситуація у шведському парламенті наступна: соціал-демократи, які правлячою партією в королівстві, кардинально змінили свою давню позицію, щодо безперспективності вступу Швеції в НАТО.

Що цікаво, Друга світова війна фактично оминула Швецію боком і країна увесь цей час залишалася нейтральною, ні з ким не воюючи.

Раніше Заборона розповідала про результати зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО щодо ситуації в Україні та обіцянки надати нашим збройним силам озброєння для відбиття атак ворога.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій